Přejít k obsahu webu

Starověký Egypt – Bílá civilizace v africké poušti 5

17 září, 2022
tags:
by

Barva pleti

Barvou pleti staří Egypťané podle soch a vyobrazení odpovídají současným bílým Evropanům nebo je jejich pleť trochu tmavší, což bylo dáno egyptským podnebím a příslušností velké části z nich k poněkud snědšímu mediteránnímu typu. V každém případě jejich pleť odpovídá dnešním nebo dříve hojně se vyskytujícím bílým typům.

Sochařské portréty neznámé šlechtičny (IV. dynastie, kolem 2600 pnl.) a královny Nefertiti – barva pleti zcela odpovídá bílé rase

Egyptští šlechtici Rahotep a Nofret, IV. dynastie. Nofret je zpodobněna s velmi světlou pletí, Rahotep s poněkud snědší. Egyptští muži byli často malováni jako tmavší, ale to byla asi realitu poněkud přehánějící konvence, ovšem zčásti podložená realitou, protože muži více vycházeli ven a byli více opálení. Navíc většinu Egypťanů tvořil bílý mediteránní typ, který je přirozeně trochu snědší pleti a na slunci má tendenci ztmavnout ještě víc. Ženy se více zdržovaly doma, proto jejich pleť více odpovídala reálnému přirozenému „nastavení“ genetikou. Byly tudíž světlejší, byly zobrazovány jako světlejší a jasně to opět potvrzuje bělošskou rasovou identitu starých Egypťanů.

Evropské vzezření egyptských elit

Egyptské vyšší třídy byly tedy po většinu trvání starověkého Egypta směsicí kromaňonských, alpinských a mediteránních elementů, později zřejmě i nordických, přičemž během času kromaňonských a alpinských typů postupně ubývalo a mediteránních a nordických přibývalo. Celkově vzato tak byly docela podobné současným bílým Evropanům, což potvrzují i sochy a portréty významných osob z vyšších tříd té doby. 

Coon poukazuje na základě egyptských portrétů, že minimálně egyptské elity byly jasně evropského vzezření (1939, kap. IV, sekce 4): „Portréty … ukazují velmi jasně … že … mnozí úředníci, dvořané a kněží reprezentující horní třídu egyptské společnosti … vypadali striktně jako moderní Evropané…“

Zde je na místě poznamenat, že postřehy o „evropském“ vzezření elit oproti běžnému lidu mohou být jistou reflexí stavu v pozdějších dobách Nové říše a za prvních staletí úpadku, kdy už masy běžného obyvatelstva začaly být z velké míry tvořeny tmavšími rasovými typy a míšenci, zatímco elity si ještě po nějaký čas udržovaly původní bělošskou rasovou identitu.

Další indicie – egyptská mytologie, často popisující světlou pigmentaci bohů

Obecným egyptským znakem štěstí a dobra byl Horovo oko – tzv. Wedjat. Vždy bylo malováno jako modré – wedjat znamená v egyptštině modrý či modrozelený. (‘Races Humaines de la Vallee du Nil’, E.T. Hamy, Bulletin de la Societe d’Anthropologie de Paris, 1886, p. 739)

Pohřební masky spojené s bohyní Isis/Eset ukazují modrou a zelenou barvu očí. (‘A General Introduction to the Egyptian Collections in the British Museum’, London, Harrison and Sons, 1930, p. 49) 

Bůh Nuit byla malován jako bílý a blond. (‘Le Nil et la Societe Egyptienne’, H. Champollion, Marseille, Musee Boreby, 1973 p. 94)

V hrobce Merenptaha (XIX. dynastie) jsou vyobrazeny rusovlasé bohyně. 

Bohyně s ryšavými vlasy v Merenptahově hrobce

V egyptské Knize mrtvých je 12. modlitba věnována „velmi milované bohyni s rudými vlasy“. 

Horus je v Knize mrtvých popisován jako zářící a modrooký. 

Podle řecko-římského autora Didodora Sicilského měla bohyně Neit modré oči. 

Text v Dendeře popisuje bohyni Eset jako červenavé pleti. 

Plútarchos píše, že podle Egypťanů Horus byl světlé pleti a Seth rudé, ovšem byl také rusovlasý. Podle jiných tvrzení byl Seth nejen ryšavý, ale i bílé pleti. 

Ve starých textech v pyramidách jsou bohové popisováni jako modro- a zelenoocí. 

Modří a zelení egyptští bohové – rovněž indicie o kromaňonských zakladatelích Egypta?

Dokonce i barevné zpodobňování egyptských bohů by mohlo nasvědčovat kromaňonskému původu dávných tvůrců egyptské civilizace. Kromaňonci byli bílí lidé. Navíc i v rámci bílé rasy nadprůměrně světlí, což mohlo vést až k namodralému odstínu pleti (při bledé pleti jsou také viditelné modré či zelené žíly pod ní). A když takoví lidé navíc žijí ve slunečném klimatu, jaké začalo panovat v Egyptě (po éře chladnějšího a deštivějšího) právě v době těsně před vznikem Staré říše, jejich pleť může získávat podivné modrozelené či nazelenalé odstíny. Tomu nasvědčují poznatky o lidech v oblastech, kde kdysi žil výrazný kromaňonský element. Krušina (2000, s. 177): „… Guančové, někdejší obyvatelé ostrova Tenerife (Kanárské ostrovy), měli kůži olivovou. ‚Modří lidé‘ se vyskytují v západním Maroku u Agadíru. Piktové, dávní obyvatelé Irska a Skotka, měli zvyk barvit si kůži namodro. To vše vysvětluje obecně užívaný termín ‚modrá krev‘ o lidech patřících k aristokracii či velmi starému rodu. Pokud bychom k této otázce přistupovali geograficky, zjistíme, že většina lidí s namodralou kůží nebo líčících si obličej modrou barvou žila nebo žije na obou březích Atlantského oceánu. Francouzský archeolog Henry Bac tvrdil, že jde o reprezentanty modré atlantské rasy… A nezapomeňme ani na Platóna, který psal, že vládcové Atlantidy se při slavnostech odívali ‚neznámo proč‘ do tmavomodrých šatů.“ 

Když tedy kromaňonská elita žila ve slunečném Egyptě, kde byla zbožštěna, je docela možné, že se vyznačovala takto podivnými odstíny pleti, které pak byly zachyceny i egyptskými umělci, když její příslušníky malovali jako bohy. Krušina (2000, s. 176): „Jak známo, Egypťané úzkostlivě dbali na při malbě různých předmětů, osob či bohů na dodržení reálných barev. Jakou barvu měli jejich bohové? Usírev byl vždy zelený, Thovt (Hermés) nazelenalý nebo bleděmodrý, další bohové byli nejčastěji malováni barvou modrou. … nebylo divu … že vlivem slunečního záření dostala jejich kůže nazelenalou barvu, takovou, jakou vidíme na starých freskách.“

 Zeleně znázorněný Osiris/Usirev

Modře a zeleně znázornění egyptští bohové

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: