Přejít k obsahu webu

Prorok Muhammad a zrod islámu

Únor 24, 2017
by

Kapitola z diplomové práce Jiřího Zondlaka „Česká ultrapravice a její vztah k islámu“ z roku 2009. Kompletní verze ke stažení zde v naší Knihovně.

Islám jako nejmladší velké monoteistické náboženství je spojen s Arabským poloostrovem. Na počátku našeho letopočtu převažovalo na tomto území náboženství podobné primitivnímu pohanství starých Hebrejců, charakterizované jako antropomorfní naturalismus. Přestože existovalo i vágní ponětí o jednom nejvyšším božstvu, mnohem důležitější roli v životě Arabů hrála víra v džiny a démony přítomné v krajině. Kontakty existovaly s judaismem (spekuluje se i o požidovštění některých Arabů) a ve větší míře také později s křesťanstvím, rozšířeným mezi Araby zejména na severu poloostrova, o něco méně i na jižním pobřeží. Základy islámu položil Muhammad ve 20. letech 7. století n. l., když v rodné Mekce vykládal zprvu nepočetné obci příznivců svá (údajná) zjevení. Kritika polyteizmu, striktní interpretace sociálních zásad beduínské společnosti a vlastní politické ambice jej zakrátko přivedly do sporu s vládnoucí mekkánskou oligarchií. Důsledkem je přesun celé islámské obce do Jathribu k 24.září 622.

V Medíně došlo ke konsolidaci muslimské obce (ummy) a přijetí politických a sociálních zásad její existence (povinnost vzájemné ochrany muslimů, uznání Muhammada jako hlavy ummy). Muhammad ve svém učení vycházel ze starozákonních příběhů a ppovažoval je totožné za učení hlásané starozákonními proroky, sebe pak považoval za jednoho z nich, pokračovatele dřívějších poslů, zejména Mojžíše. Tvorbu Koránu vysvětloval snahou přinést Arabům podobnou knihu zjevení jako mají Židé a křesťané. V rozporu se svým očekáváním nebyl jathribskou židovskou obcí přijat s otevřenou náručí, naopak bylo poukazováno na rozdíly mezi Koránem a Starým Zákonem. Muhammad v reakci prohlásil sebe za jediného proroka přinášejícího původní čistotu víry a Židy a křesťany za ty, kdo se od něj odchýlili. Rozchod ilustroval změnou zavedených náboženských zvyklostí, do té doby vycházejících ze starozákonní tradice – změnil qiblu, zavedl postní měsíc ramadán a změnil sváteční den spojený s modlitbami ze soboty na pátek.

Nepřátelství s židovskými kmeny vyústilo záhy v ozbrojené střety, druhá fronta byla zanedlouho otevřena mezi muslimy a Mekkou. Do roku 630 muslimové díky vojenské a politické uvážlivosti, ale také díky jisté dávce štěstí, ovládli Mekku i celý Arabský poloostrov. Další expanzi znemožnila Muhammadova smrt v roce 632, na místě kde zemřel stojí Prorokova mešita v Medíně.

Kořeny islámu, jak vidno, rostou ze stejné půdy jako zbývající dvě velká světová monoteistická náboženství, nicméně již od svého počátku se vůči oběma vymezuje negativně, považuje je za nesprávné interpretace, odchylky. Značná část islámských atributů – charakter Boha, systém nadpřirozených bytostí, posmrtný život, podoba pekla a ráje, představa konce světa, některé biblické příběhy – z judaismu či křesťanství nepochybně vychází a mírně se liší jen v případech, kdy musel Muhammad ustoupit původní tradici nebo chtěl zdůraznit odlišnost islámu (popření Ježíšova božství). Inovace přinesl Muhammad především v sociální a politické oblasti, kde vychází z místních arabských (či beduínských) tradic. Jejich umírněnou aplikací a obecnější úpravou řeší aktuální problémy tehdejší diferencované společnosti. Typické jsou zejména přesah sociální solidarity z příslušníků jednoho kmene na celou ummu, omezení krevní msty výhradně na pachatele (oproti tradičnímu vnímání kolektivní odpovědnosti kmene a rodiny), zavedení trestů za běžné zločiny, zákaz lichvy a půjčování na úrok.

 

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Pagan permalink
    Únor 25, 2017 22:01

    Pěkný pojednání,jak tyhle kultury souvisejí,z toho se dá i odvodit důsledek na dnešní společnost :-))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: