Přejít k obsahu webu

Vzestup

Listopad 29, 2016
by

Kdysi byl evropský člověk silný; po všech stránkách. Problémy jako alergie, astma, kazivost zubů, obezita, špatné smyslové vnímání a další onemocnění, jež trápí moderního člověka, skoro neexistovaly. Pokud vůbec.   

Důvodem bylo, že jeho strava lovce-sběrače byla bohatá a pestrá, nabízela vše, co jeho mysl a tělo potřebovaly, a jídlo neobsahovalo chemické konzervanty, přidaná barviva, ani pesticidy. Co jedl, bylo čerstvé, dozrálé, když se sklízelo, a tedy bohaté na vitamíny a minerály. Nesklízelo se předčasně, jen aby se převáželo tisíce kilometrů v kontejnerech, a poté se dalo předat do skladiště, než se odešle do lokálních obchodů s potravinami. To postrádá většinu vitamínů, které by obsahovalo, kdyby vyrostlo přirozeně. 

Dalším důvodem bylo, že přírodní zákony se respektovaly a slabým novorozencům bylo umožněno zemřít, místo toho, aby jim pomáhala pokročilá medicína, aby on či ona mohli rovněž přežít dostatečně dlouho, aby se rozmnožili – a umožnili své slabé podstatě redukovat celkovou kvalitu skupiny. Někteří silní rovněž umírali a někteří slabí přežili, udržovala se však vysoká všeobecná kvalita a pravděpodobně se i zlepšovala. 

Ještě dalším důvodem bylo, že jediná rtuť, kterou dávný člověk vdechoval či konzumoval, prošla jeho zažívacím ústrojím, kde byla vyloučena či vyčištěna, a žádná rtuť se injekčně nevpravovala přímo do krevního oběhu v podobě “vakcín”. Na imunitní systém dávného člověka nebyl podniknut útok ani nebyl zlomen již pár měsíců po zrození. Zůstal zdravý, jeho imunitní systém zůstal nedotčen. Proto mu jako dítěti jen zřídka teklo z nosu. Zřídka měl ušní či plicní infekci. Zřídka měl alergie či jiné problémy s imunitou. Zřídka měl astma. Zřídka měl nějaké duševní onemocnění. Nechytil každičký bacil, který letěl okolo, a když nějaký chytil, nebyl nikdy nemocný celé týdny, jak dnes často bývá moderní člověk. 

***

Evropský člověk doby kamenné byl fantastický: průměrný muž doby kamenné dokázal vrhnout kopí z tvrdého dřeva do vzdálenosti 110 metrů či více, srovnejme se světovým rekordem hodu s moderním oštěpem (!) 98,48 metrů. Průměrný člověk doby kamenné dokázal bosky běžet po jemném písku rychlostí 37 km/h, srovnejme s moderním světovým rekordem 42 km/h ve sportovní aréně v moderní běžecké obuvi. Kdyby býval měl člověk doby kamenné při běhu podobné podmínky, byl by býval schopen běžet 45 km/h. A to se jedná o průměrného člověka.

V době bronzové a době železné byl evropský člověk stále úžasný: římští legionáři za den ušli více než 60 kilometrů, přičemž nesli vybavení vážící polovinu toho, co oni sami. Atény mohly zaměstnávat 30.000 veslařů, z nichž všichni překonávali úspěchy moderních šampionů ve veslování.

Kdyby byl někdo z nás, třebas i i moderní šampion, schopen cestovat časem, dívali by se na něj jako na bezcenného slabocha, podlidského degeneranta, padavku nehodnou života. 

A měli by právo si to myslet.

Co se tedy stalo s Evropou? No, odpověď je velmi jednoduchá: křesťanství. Ano, ta sektička v Římské říši, známá jako “ranní křesťané”, rozložila Evropu zevnitř a časem rozbila vše, co nás činilo tak dobrými, tak silnými, tak bystrými a tak krásnými. Naše cesta se od zavedení křesťanství nepodobá kodrcavé jízdě či obtížné procházce, ale spíše volným pádem do temné a zlověstné propasti – a stále ještě padáme, obtěžkáni všemi typy jedů: feminismem, liberalismem, internacionalismem, humanismem, kapitalismem, komunismem, socialismem, nihilismem a dalšími odvozeninami onoho původního duševního  moru, a které jsou všechny navrženy k tomu, aby byl náš pád rychlejší a tvrdší. Brzy narazíme na kamenité dno a přestaneme být Evropany. Změníme se v jakési degenerované tvory, neschopné přežít bez medicíny, neschopné se rozmnožovat bez lékařské pomoci, neschopné žít bez vážných zdravotních problémů od počátku do konce. 

Evropan budoucnosti, jak jej znázornil Robert Lenkiewicz:

Robert-Lenkiewicz

Proč by někdo chtěl takovou budoucnost pro sebe a své děti?

Nejsem jako mí předkové, ani tělesně ani duševně, ale zvolil jsem si, že strhnu ten závoj před svýma očima, abych viděl, a přeji si spatřit zlatá zrnka v trávě, které tam zanechali naši předkové. Posbírám je a tím v sobě vzkřísím Evropu. Vyzývám vás, abyste učinili totéž. 

Křesťanství a jeho odvozeniny na nás zůstávaly uvaleny po dva tisíce let, silou a lstí, podvodem a proradností, nicméně Evropa spočívá v naší krvi a je tomu tak celou dobu. Dovolte jí procitnout a zvítězit, dovolte jí znovu zesílit a vrátit se, a ona jen tak zažene všechnu temnotu našeho světa. Jako sluneční svit zažene noc. HailaR WôðanaR!

Varg Vikernes
23. července 2013
přeloženo z: www.thuleanperspective.com

Reklamy
komentářů 15 leave one →
 1. Brittany permalink
  Listopad 14, 2017 20:46

  Robert Lenkiewicz je otec kamarádky anglického lektora, který navštívil moji školu ♥

 2. Pagan permalink
  Prosinec 18, 2016 13:33

  Sice základ má pravdu,ale technický pokrok mu nic neříká a stejně tak ty údaje si vycucal z prstu :D

 3. Martin permalink
  Prosinec 12, 2016 23:17

  Rád by som videl výsledky „olympiády“, v ktorej by súťažili len domorodci z rôznych prírodných národov (Indiáni, Papuánci, austrálski Aborigeni, necivilizované africké kmene), prežívajúch aj v súčasnosti na úrovni doby kamennej a živiacich sa len lovom a zberačstvom. Nemyslím si, že by naši predkovia boli oveľa zdatnejší ako oni, aj keď klíma robí svoje a v Európe bolo treba ťažšie pracovať na zhotovení obydlia, tu u nás na zimu nestačí chatrč zo slamy.. Ale určite mali naši pedkovia oveľa lepšie zmysly a lepšie reflexy ako my, ich potomkovia, a boli otužilejší.

 4. Jiří permalink
  Prosinec 7, 2016 23:17

  Při asketickém způsobu života, lze dosáhnout štíhlosti. Ale také že člověk je pak slabý jako moucha. Kde by vzal svalovou hmotu. Je třeba mít soulad mezi složením stravy a pohybem.

 5. rosol permalink
  Prosinec 7, 2016 21:45

  :-) Nic proti pohybu samozřejmě nemám…. Jen jsem chtěl říct, že kdo se rozhodne zhubnout, tak hned nemusí dřít jako mezek.

 6. Prosinec 7, 2016 19:01

  Ať je strava jakkoliv důležitá, bez pohybu to prostě stejně nejde. Člověk může být štíhlý jako tyčka, ale tělo protě potřebuje zátěž v podobě cvičení, jestliže jej běžně nezatěžuje. Jinak prostě chřadne stejně jako tělo otylého. Evoluci a to, jak nás zformovala, prostě neošálíme ani v dnešní „vyspělé“ civilizaci :-)

 7. Prosinec 7, 2016 11:35

  rosol: Jistě, já souhlasím. Také jsem pořešil stravu a kila šla dolů sama, ale Varg to podává tak, jako kdyby dnešní člověk neměl možnost zůstat štíhlý, pokud se nestravuje vyloženě plodinami z vlastní zahrádky. To je podle mě zase přehnané. Velmi dobře jsi podotkl, že je to o sebedisciplíně. Ta je podle mě klíčová.

 8. rosol permalink
  Prosinec 7, 2016 00:52

  Pohyb je nepochybně prospěšný, ale nepřeceňoval bych ho. Podařilo se mně zhubnout o 1/4 původní váhy aniž bych provozoval jakýkoliv sport, byť i jen rekreačně. Jen změnou jídelníčku (nutno si připlatit za kvalitní jídlo) a snížením krmných dávek. Jinak souhlasím, Ruthare, na životním stylu záleží, ale dle mých zkušeností spíš na sebedisciplině typu: NEŽRAT !

 9. Prosinec 6, 2016 23:28

  Jen pro zajímavost, dnes jsem překládal video, kde Varg mluví o tlustých lidech. Příliš s ním v tomto videu nesouhlasím. Minimálně pokud jde o to tvrzení, že lidé nejsou tlustí kvůli životnímu stylu, ale tloustnou kvůli „špatné“ stravě. Mám za to, že pohyb (životní styl) v tom hraje velkou roli.

 10. Jiří permalink
  Prosinec 2, 2016 19:52

  Ohledně kazivosti zubu. Před nedávnem zazněla zajímavá informace. V televizi byl rozhovor ohledně toho, co lze vyčíst z pozůstaků Karla IV. Padl tam dota jak je možné, že Karel IV měl chrup v tak dokonalém stavu. Odpověď hosta byla zajímavá. Když se mlelo obilí mezi kameny, tak se do mouky dostával písek jak o sebe kameny dřely. A ten písek v pečivu a v jiných pokrmech působil jako abrazivo. V okamžiku kdy nastupila technologie mletí mezi ocelovími válci zmizelo abrazivo a nastoupil problém s kažením zubu.

 11. Andreos permalink
  Listopad 30, 2016 15:54

  Ruthar: Díky.

  Ještě k té stravě – nemyslím si, že strava pravěkých lidí byla bůhvíjak úžasná a bohatá. Spíš bych řekl, že byla docela jednotvárná a chudá (maso a v teplejší části roku nějaké lesní plody a houby); občas dokonce nebylo vůbec co jíst. V mase z ulovených zvířat bývaly často nějaké nemoci a tak.
  A naopak si nemyslím, že dnešní strava je až tak hrozná. Pestrá je dost, každý si může vybrat co jíst. S těmi éčky, GMO a pesticidy je to podle mě do značné míry hysterie. Éčka jsou většinou přírodní látky vyskytující se i normálně v přírodě (E300 je vitamín C, E140 chlorofyl z kopřiv), jiné jsou sice „umělé“, ale vcelku neškodné. Jsou sice i potenciálně škodlivá éčka, ale v potravinách se vyskytují v množstvích, která nejsou nebezpečná. Důležité je i to, že některá éčka sice nemusí být dvakrát zdravá, ale zase působí jako konzervanty a proti množení bakterií v jídle – tím chci říct, že čistě „přírodní“ strava je nebezpečná zase v jiném ohledu (bakterie, nemoci, plísně a tak). Některá éčka jsou barviva, která jsou vlastně zbytečná, ale škodlivá také nejsou. U GMO zatím nikdo nepředložil studii, která by jasně doložila nějakou jejich zásadní a paušální škodlivost. GMO je vlastně jen pokročilejší způsob šlechtění, které lidstvo provozuje už od nástupu zemědělství. Pesticidy jsou sice škodlivé, ale dnes už se užívají v mírách, které by člověku moc škodit neměly. Mimochodem, GMO bývají také odolnější vůči škůdcům, takže se právě proto na ně nemusí tolik pesticidy používat.
  Nejlepším měřítkem kvality života včetně stravy je průměrná délka života, a ta se ve vyspělém světě znatelně prodlužuje, takže to s tím tvrzením, jak strašlivě je moderní strava nezdravá a „samý jed“, nebude zas tak horké.
  Stejné je to s těmi vakcínami. Občas se stane, že nějaké dítě má po vakcíně určité zdravotní potíže; většinou ale jen přechodné. Rozhodně je to však lepší alternativa ke stavu, aby jako kdysi umíraly spousty dětí na tetanus, záškrt nebo černý kašel – nebo je už v dětském věku nadosmrti zmrzačila dětská obrna.

 12. Listopad 29, 2016 20:30

  Andreos: Velmi pěkně napsáno.

  Wolf: Mně ta čísla přijdou i z pohledu „logiky“ divná. Vsadil bych spíše na vytrvalostní běh. Moc si nedovedu představit, že by se někde v téměř absolutně zalesněné Evropě vyvinul člověk, který by běžně běhal rychlostí 37 km/h. Stejně tak ten oštěp mi přijde divný. Proč by měl člověk, který loví převážně v hustých lesích, dohazovat tak daleko?

  Příkladu s Římany bych sice věřil, ale je třeba dodat, že se jedná o vojáky. Pochybuji, že by nějaký běžný římský obchodník či senátor byl ve stejně dobré kondici. Zároveň si myslím, že i dnešní vojáci jsou takových výkonů schopni.

  Je pravda, že Varg ten svůj článek podává tak, jako kdyby dnešní Evropan neměl vyloženě šanci na to se poměřovat s dávným Evropanem, ale myslím, že přehání. Jistě, pravděpodobně jsme průměrně slabší než dřívější lidé, kteří vedli fyzicky mnohem náročnější život, ale že by ani moderní šampióni neměli šanci? O tom pochybuji. Varg by jistě tvrdil, že bychom v souboji s nimi neměli šanci, protože oni museli o život bojovat každý den a žili v drsné přírodě, ale řekl bych, že i průměrní zápasníci – například z MMA – by s tím neměli problém.

  (Ještě malá poznámka: Varg často tvrdí, že všichni Evropané jsou smíšení, ale dodává, že Skandinávci jsou smíšení ze všech nejméně. To mu nutně nevyvracím, ale pokud si Varg myslí, že v dnešních Skandinávcích je z těch pradávných Evropanů „nejvíce“, pak by asi – podle tohoto článku – měli být i fyzicky nejzdatnější. V tom případě by ale běžně měli získávat první místa na olympiádách a v různých sportovních soutěžích. Osobně jsem si však nevšiml, že by nějak progresivně a všeobecně dominovali třeba nad ostatními evropskými národy.)

 13. Listopad 29, 2016 19:36

  Mě by samozřejmě taky zajímalo, kde k těm údajům přišel. V článku žádné odkazy neuvádí, ani v komentářích. Pokud jde o křesťanství, tam již tradičně vnímá největší problém. Historie sice nezná „kdyby“, ale pokud by se antický svět dál ubíral směrem kalokagathie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalokagathia), nemusel by další pokrok s sebou nutně nést negativa degenerace. Jde prostě o ducha, který civilizace vytváří. A jak se k tělu a tělesnosti staví křesťanství, dobře víme…

 14. Andreos permalink
  Listopad 29, 2016 19:32

  Zajímavé, ale myslím, že Varg opět jako obvykle přestřeluje.
  Moc zdraví naši předkové nebyli, naopak je sužovalo kdeco a taky se dožívali hodně nízkého věku – ale jistě právě díky tomu v genetickém smyslu byli „eugenicky“ udržováni tělesně zdatní.
  Mám pochyby, jestli ve vakcínách je rtuť; to už je myslím trochu hysterie. Díky hexavakcíně a trojvakcíně se razantně podařilo snížit dětskou úmrtnost a nemoci jako záškrt nebo černý kašel skoro vymizely. No možná to má trochu dysgenicky efekt, ale jen ve zdravotní oblasti, což není nejpodstatnější. Mnohem závažnější je úpadek z hlediska inteligence a charakteru. Navíc eugenika se dá prosazovat podstatně humánnějšími metodami než obnovou přirozené selekce.
  Úpadek genetické kvality populace vzniká v důsledku celkově rozvinuté civilizace, s křesťanstvím to moc nesouvisí (v naší civilizaci propukl až dlouho po jeho vzniku).
  S těmi -ismy to bere dost hopem – nemyslím si, že humanismus, liberalismus nebo kapitalismus je možné odsoudit jako „jed“. Jen je třeba držet je v přiměřených mezích. Má snad být správnou alternativou neliberální nehumánní diktatura s koncentráky a se státně plánovaným hospodářstvím?

 15. Listopad 29, 2016 19:02

  Díky za překlad, Wolfe! Mám rád tento typ článků a s Vargovým uvažováním o našem úpadku souhlasím, ale celkem by mě zajímalo, kde vzal ty údaje o tom, jak daleko naši předkové vrhli oštěpem či jak rychle běhali. K těmto údajům jsem celkem skeptický. Mimochodem, ačkoli jeho kritiku křesťanství sdílím, řekl bych, že pokud jde o degeneraci, hraje roli více faktorů. Mám za to, že bychom pravděpodobně nějakou formou zdegenerovali i bez křesťanství. Naše vlastní vědecké bádání a zdokonalování věcí okolo nás by nám nakonec asi také přineslo lenost, malou pohybovou aktivitu i horší stravování.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: