Přejít k obsahu webu

Svastika a Þórovo kladivo

Duben 24, 2016

a45820e15b18a4563de0e3e3a346c46eKapitolka z diplomové práce Elišky Boudové „Þórovo kladivo: Význam Þórova kladiva v mýtu a kultu“ z roku 2012, ke stažení zde v naší Knihovně.

Þórovo kladivo má podobu tzv. kříže Tau (též egyptského kříže), který má tvar písmene T. Je také známo svou krátkou rukojetí, všechna tři jeho „ramena“ jsou tedy přibližně stejně dlouhá. V některých kulturách byl kříž vnímán jako falický symbol. Tento význam nemůžeme vyloučit ani u Mjöllniho. (77)

Svastika, známá také jako hákový kříž nebo fylfot, má podobu rovnoramenného kříže, jehož ramena jsou (nejčastěji ve své polovině) zahnuta jedním směrem. Zahnutí může být pravoúhlé, ostré i tupé, lomené i obloukovité. Svastika je prastarý symbol objevující se v primitivních kultech takřka po celém světě jako symbol slunce a štěstí, ale v současné době především neblaze proslulý jako symbol nacistický. Teorií a dohadů o původním významu svastiky je nespočet, což je způsobeno i obrovským rozšířením tohoto symbolu. Ač na první pohled mezi svastikou a Þórovým kladivem neshledáváme mnoho shod, podle některých teorií symbol svastiky skutečně kladivo představuje. Přiklání se k nim např. Puhvel (78) nebo Jewitt.

Fylfot (pravotočivý i levotočivý) se na území Skandinávie vyskytuje na mincích, zbraních, předmětech i runových kamenech spolu s nápisy označujícími Þóra nebo blesk. Může se jednat o zobrazení vrženého Mjöllniho. Jewitt, se domnívá, že symbol fylfotu vyjadřuje pohyb točícího se kladiva (jako bumerang) letícího vzduchem. (79) Healey jmenuje mezi ostatními interpretacemi svastiky kromě Þórova kladiva i „blesk“ (80), Puhvel ji zmiňuje jako označení pro „hromovou ránu“. (81) Pokud tedy byla svastika původně symbolem blesku, je možné, že význam Þórova kladiva získala až časem, podobně jako tomu bylo u hromových kamenů.

Dle jiné teorie však nemá symbol svastiky s Þórovým kladivem nic společného. To, že se svastice na území Skandinávie skutečně říkalo Þórovo kladivo (Þórshamar), pokládají zastánci této teorie za lidový omyl. Toto označení podle nich náleží pouze symbolu-kladívku ve tvaru písmene T či Y. (82) Wilson uvádí, že ačkoliv se svastika někdy vyskytuje spolu s Þórovým jménem, je znám i případ, kdy byla doprovázena jménem Óðina. Fylfot se rovněž vyskytuje na předmětech denní potřeby, např. na hřebenech, nožích nebo dekorativních předmětech, např. na brožích. Je tedy možné, že symbol svastiky měl kromě čistě dekorativního účelu přinést štěstí (proto se hojně objevuje na zbraních), nebo sloužit (např. na runových kamenech) jako symbol požehnání. (83) Motz se domnívá, že svastika, jakožto mocný symbol, byla později spojována právě s nejmocnějším bohem Þórem, ale s kladivem jako takovým nemá nic společného. (84)

Ať už svastika představovala Þórovo kladivo, či ne, jisté je, že byla na území dnešní Skandinávie oblíbeným a často používaným symbolem. Její historie sahá až do neolitických dob a její význam byl utvářen staletími. Že se jedná o význam pozitivní – přinést štěstí či požehnat, popř. odkazovat ke slunečnímu božstvu, nelze popřít

 

Poznámky:

(76) Montelius, O., 1910, s. 69.

(77) Healey, T. The symbolism of the cross in sacred and secular art. Leonardo , Vol. 10, No. 4, (Autumn, 1977), s. 290.

(78) Puhvel, J., 1997, s. 235.

(79) Jewitt, L. The Fylfot cross, or Thorr’s hammer. The Art Journal. Vol. 1, 1875, s. 362.

(80) Thunderbolt; Healey, T., 1977, s. 294.

(81) Puhvel, J., 1997, s. 235.

(82) Wilson, T. The swastika: The earliest known symbol, and its migrations; with bservations on the migration of certain industries in prehistoric times. Report of National Museum , 1894, s. 778.

(83) Tamtéž, s. 771 a 864-866.

(84) Motz, L., 1997, s. 340

 

Reklamy
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: