Skip to content

Skanþeho země u moře

Červen 14, 2015
by

Skandinávský poloostrov je pojmenován po Skaði; ‘bohyni procesí’. Tato tajemná bohyně byla horskou bohyní řek a toků, provdaná za boha moře Njörðra. Jméno Skaði je však mužské a ve spisech Cornelia Tacita je bůh Njörðr znám jako bohyně ‘Nerthus’, což vedlo pár  norských učenců k dalšímu zkoumání. Zjistili, že bohyně Skaði byla určitě bohem a bůh Njörðr byl určitě bohyní. Tudíž si tato božstva někdy mezi 1. a 11. stoletím změnila pohlaví  – pravděpodobně kvůli změně ve společnosti, od převážně matriarchální polokočovné společnosti (ovládané králi, ne královnami) k převážně patriarchální zemědělské společnosti (rovněž ovládané králi). Pro podrobnosti viz Sorcery and Religion in Ancient Scandinavia či MYFAROG.

Za použití známých pravidel pro rekonstrukci praseverských jmén jsem zjistil, že Skaði se v 1. století nazývala *Skanþe (a my již víme, že Njörðr byl znám jako NerþuR). Druhý pád by zněl *Skanþin. Pokud použijeme stejný nástroj pro název ‘Skandinávie’ (norsky Skandinavia), zjistíme, že by v 1. století znělo *Skanþinawio; ‘*Skanþeho země u moře’. Tento poloostrov byl znám v latinských pramenech jako ‘Scandia’, tj. ‘*Skanþeho země’, což v podstatě znamená totéž.

Učenci toto jméno běžně vůbec nepřekládají, ale těch pár učenců norských jméno obvykle překládají jako ‘újma’, ‘ztráta’ a ‘neštěstí’. Pochopitelnější překlad by však byl ‘skok’ a ‘lezení’; byl bohem lovu a toto lovci ve starověkém světě dělali.  Naši nejdávnější předkové, neandrtálci, dokonce skákali větším zvířatům na záda a když je při zápase strhli k zemi, můžeme usuzovat, že je zabili zlomením vazu či použitím pazourkové dýky. Byl to nejčestnější způsob lovu (1).

1) Neandrtálci  mohli používat kopí, oštěpy a možná taky luk a šípy (ačkoliv nemáme žádné důkazy, že by se luk a šípy datovaly do tak dávné doby), ale stejně jako dnešní lovci, kteří používají při lovu luk a šípy, i když by mohli použít pušku, volili si čestnější způsob lovu – ‘férovější’.

***

Ze všech oblastí Evropy se Skandinávie nejlépe zachovala, jak ve vztahu k evropskému smyslu pro čest a spravedlnost, tak i ve vztahu k životnímu stylu a rase, a to díky své geografické poloze, a já si myslím, že toto je důvod, proč Skandinávie – stejně jako starověké Řecko – hrála tak důležitou roli ve vytváření, formování a zachování Evropy; naší kultury, náboženství a našeho (evropského) druhu. Dokonce i dnes většinu našich tradic, stále se nacházejících v křesťanství, zabarvuje Skandinávie více než jakákoliv jiná část Evropy. Dokonce neúměrné množství dnešních evropských národů, oproti velikosti skandinávského národa, založili Skandinávci; Finsko, Rusko, Ukrajina, Německo, Nizozemí, Anglie, Francie, (severní) Itálie a Island – a samozřejmě také Dánsko, Norsko a Švédsko. Dokonce Austrálie, Kanada a USA byly založeny předky Skandinávců; Angličany a Francouzi. Samotná Amerika nese skandinávské jméno (z polatinštěné formy norského Heimirîk (lat. Emericus), znamenajícího  ‘Bohatý domov’).

Navzdory tomu, ale možná hlavně proto, že Skandinávie tak prudce odolávala christianizace, můžeme vidět, jak  Skandinávii a vše typicky skandinávské systematicky napadá ‘populární kultura’ (tj. hlavně Židé). Zvláště Hollywood představuje Skandinávce ‘vikinské doby’ jako primitivní násilníky a kořistníky bez kultury.

Moji skandinávští předkové nebyli násilníci; ani jeden soudobý pramen nepopisuje jedinou událost, kdy by ‘vikingové’ někoho znásilnili, avšak – několik set let po (!) ‘vikinské době’ – vidíme kryptožidy (‘křesťany’) a křesťany popisovat ‘vikingy’ jako násilníky. Jinými slovy, obvinění je jen další ‘kachna’… Nikoho neznásilňovali.

Moji skandinávští předkové nebyli ani primitivové; např. technologie výroby lodí byla starověkých Skandinávců na vyšší úrovni než u ostatních. Již víme, že to bylo ve ‘vikinské době’, ale ve skutečnosti již také mnohem dříve (např. s původními obyvateli dnešního Skotska obchodovali již v době bronzové). Měli rovněž vysoce rozvinuté schopnosti navigovat a možná dokonce používali dalekohledy –  což křesťanský svět neuměl až do 17. století.

Moji skandinávští předkové nebyli ani nekulturní; umění Skandinávců ‘vikinského období’ bylo velmi působivé a ve skutečnosti mnohem pokročilejší než jakékoliv jiné umění té doby (a velkolepostí rovnocenné předkřesťanskému řeckému umění). Poezie byla také fantastická, pokud jde o formu, hloubku i šíři.

Detaily ‘vikinské lodi’ z norského Osebergu (a vůz z lodi). Vyrobené ‘divochy’?

oseberg_ship_head_post

oseberg_wagon

Pár skandinávských předmětů z vikinské doby.

tc3a9lc3a9chargement-5

Některé skandinávské předměty z doby kamenné a bronzové (tj. z období více než 1300 let před začátkem ‘vikinské doby’).

images-19

images-21

Starověcí Skandinávci se bránili, když byli vystaveni kryptožidům šířícím své odporné a genocidní křesťanství v Evropě a toto je nám známo jako ‘vikinská doba’. Nicméně ‘vikinské’ útoky na zdroj křesťanského problému, kostely a kláštery, se vždy popisují jako motivované ‘lačností vikinských nájezdníků’ a jejich ‘touhou po zlatě’, a tvrdí se, že ‘vikingové’ útočili na tato místa jen kvůli jejich bohatství a tomu, že se jednalo o jednoduché cíle. Nikdy nechtějí přiznat, že Skandinávci na tato místa útočili proto, že šlo o kořen jejich (jediného skutečného) problému; násilné, zákeřné a potupné christianizace Evropy.

Unavuje mne být svědkem tohoto špinění Skandinávie. Unavuje mne tato antiskandinávská nenávistná propaganda. Unavuje mne vidět lži o mých předcích v každé historické knize a filmu zabývajícími se tzv. ‘vikinskou dobou’. Otravuje mne to a unavuje.

***

Jsem hrdý , že pocházím z mužů, kteří odporovali christianizaci Evropy tupou silou. Jsem hrdý, že pocházím z lidí tak vyspělých, složitých a chytrých, tak domorodých a dobře zachovaných, jako jsou Skandinávci. Jsem hrdý, že jsem Skandinávec a budu usilovat, dokud nezemřu – a i ve smrti – o slávu skandinávské rasy. HailaR WôðanaR!

images-17Varg Vikernes
30. června 2013
přeloženo z: www.thuleanperspective.com

images-16

afp000254550

Reklamy
One Comment leave one →
  1. morgarath permalink
    Červen 14, 2015 19:39

    gut

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: