Skip to content

Dynasofie – Racionální etika VI

Leden 5, 2015
by

V tomto pojednání jsme se věnovali jen několika morálním otázkám, ale odvoláním se na prosté zákony přírody mohou být vyřešeny všechny. Další by se mohla týkat lenosti. Náš odpor vůči lajdáctví je zakořeněn tak hluboko, že ptát se, proč nemorální, se zdá triviální.  Za prvé, lenost jednoduše neznamená nedostatek touhy pracovat.  Lidé staří, unavení či nemocní nechtějí pracovat kvůli tělesné neschopnosti. To osoba, která nevyvíjí žádnou snahu, ačkoliv je schopna pracovat, bývá považována morálně nedostatečnou, a znovu vidíme význam zápasu, síly, vynakládání energie, pokud jde o morální chování. Líní a zvláště lajdáci se starají o své záležitosti tak málo, že nejednají proti náhodným vlivům ve svém každodenním životě. Je to tento nedostatek vůle jednat proti Zákonu Regrese, co je vyčleňuje z morální společnosti na z toho vyplývající, nevyhnutelnou cestu k osobní zkáze.

Vaše chápání Racionální etiky lze ověřit na následujících podobných otázkách. Vaše odpovědi by měly vycházet z četby eseje, ne z představ, které mohou být zjevnější. Např. byste mohli cítit pokušení odpovědět na první otázku: „Zbavit se znečištění“, my však hledáme vesmírnější perspektivu, protože to je úroveň, na níž o etice diskutujeme. Přemýšlením o takových záležitostech se zviditelňuje moc Racionální etiky. Jedná se o filosofii bez proroka, bez papeže, bez kněze.  ‚Konvertujete‘  k ní sami.

1)  Proč průmysl znečišťuje? Proč je odstraňování zněčištění nákladné?  Proč je odstraňování znečištění morální?

2)  Proč se temnota a špína spojuje se ‚zlem‘?  Proč bible spojuje čistotu se svátostí?

4)  Je krása čistě subjektivní? Proč se nepřiměřené tlustí, anorektičtí a staří, ať už lidé či zvířata, nevnímají  jako fyzicky krásní? Existuje nějaká evoluční složka lidské krásy? Existuje nějaká podobnost mězi lidskou krásou a morálkou? Musí působit při rozvíjení krásy nějaké síly?

5)  Existuje nějaká podobnost mezi pokusem s inkoustem a multikulturalismem? Pokud ano, je multikulturalismus ‚dobrou‘ politikou? Proč jde o liberální politiku? Proč ji liberálové považují za ‚pokrokovou‘?

6)  Způsobuje  Zákon Regrese ‚ďábel‘? Pokud ne, tak co?

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: