Skip to content

Věčnost

Duben 2, 2014
by

Nejprve něco vhodné hudby jako pozadí.

Židokřesťané dělali co mohli, aby ve všech pohanských mytologiích, s nimiž se setkali, našli stvořitelský mýtus, a když žádný nenašli, prostě tomu nerozuměli a překroutili každé slovo dané mytologie, následkem čehož z ní vytvořili stvořitelský mýtus. Nebyli schopni pochopit, že ne vše má začátek a konec. Nebyli schopni obsáhnout věčnost.

skaldMohli byste říci, že jim za to nelze dávat vinu, protože toho nejsme schopni ani my – moderní lidé. Dokážeme věčnost pochopit, ale nedokážeme ji skutečně obsáhnout. Protože jedno z nejběžnějších neevropských rčení dneška je, že všechno má svůj počátek i konec. I mezi dobrými pohany zjišťujeme, že tato primitivní idea byla vtlučena do jejich mysli. Funguje jako základ všech dalších idejí a proto samozřejmě omezuje jejich schopnost myslet a vidět realitu.

Starověký Evropan byl lepší než my. Ano, musíme to uznat; byl lepší ve všech ohledech. Byl tudíž lepší i po intelektuální stránce, a na rozdíl od nás dokázal věčnost obsáhnout. Proto vytvořil mýty, s jejichž výkladem má moderní člověk vážné problémy, protože je skutečně nechápe. Je, tak říkajích, chycen v lineárním čase. Selhává v pohlédnutí za hranice času.

Jak se vysvětluje v «Sorcery and Religion in Ancient Scandinavia» , pohanský světonázor není lineární, ve skutečnosti je cyklický, a tudíž vlastně věčný. Vychází z chápání věčnosti, které dnes nedokážeme obsáhnout. V naší mytologii není žádný stvořitelský mýtus. Není počátek ani konec. Všechna popsaná zrození jsou jen novými začátky, takříkajíc: znovuzrozeními. To, co židokřesťané vyložili jako «Soumrak bohů » nebo «Konec světa », zvaný ragnarök, je ve skutečnosti jen takovým novým začátkem; znovuzrozením všeho v přírodě i v člověku – jak se to popisuje v «Sorcery and Religion in Ancient Scandinavia», ale aktuálně ještě lépe v «MYFAROG» (zatím nebyla vydána, ale zde si můžete udělat dobrý přehled).

Moderní člověk na to reaguje a ptá se: ale kdy to začalo? Odkud přišli? Co bylo první? Nikdy to nezačalo; vždy to bylo zde. Odnikud nepřišli; byli tu vždy. Nikdo sem nepřišel první; všichni a všechno existuje mimo čas, tj. souběžně, ve věčnosti.

Člověk, který nedokázal obsáhnout věčnost, si vytvořil vlastní chybné teorie, jež známe nejlépe jako «Stvoření», jak se uvádí např. v bibli. Když si tentýž člověk o pár tisíc let později rozšířil poznání, vytvořil si novou a pro sebe lepší teorii: «Teorii velkého třesku », která je samozřejmě ve skutečnosti totožná se «Stvořením » v bibli, s tím rozdílem, že «Bůh» byl nahrazen «Velkým třeskem » a sedm dní, po kterých «Bůh» tvořil svět, nahradila «evoluce». Jeho mysl je stále uvíznutá v čase.

Ačkoliv skutečně nedokážeme věčnost obsáhnout, měli bychom udělat to, že budeme myslet, jako by neexistoval žádný počátek ani konec. Takže i když nedokážeme skutečně obsáhnout nekonečný vesmír, můžeme náš světonázor založit na chápání, že je opravdu nekonečný. Ačkoliv nedokážeme obsáhnout věčnost, můžeme založit náš světonázor na chápání, že žijeme ve věčnosti. Není počátek! Není konec!

2083img750

Jak začal existovat člověk je tak hloupá otázka! My nezačali! My tu byli vždy! HailaR WôðanaR!

PS. Více si můžete přečíst o věčnosti a o tom, jak lépe pochopit vesmír v těchto příspěvcích:

B. The invisible light: An infinite cosmogonic and cosmological model
1. The infinite thought
2. Electromagnetic radiation 

3. A spacetime ? 
4. The absorbed light 
5. Temporal velocity, geographical velocity and absolute velocity

Varg Vikernes

9. května 2013

přeloženo z: www.thuleanperspective.com

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. morgarath permalink
  Duben 7, 2014 20:15

  HailaRe, ano, Irminsul jsem kdysi četl. Ale není na škodu si osvěžit paměť a vrhnout se na ni znovu.

 2. HailaR WodanaR! permalink
  Duben 7, 2014 00:26

  morgarathe, tvoje otázky mi připomněly Vargův někdejší výklad, který představil ve svém Irminsulu. Mají ho ve zdejší knihovně: http://www.uloz.to/xsERwmC/vikernes-v-irminsul-zip
  Zde je krátká ukázka:

  „Odinova moc je exploze, Thorova moc je gravitace a Freyrova moc je stagnace. Jmenovite je to expanse, kontrakce a harmonický stav rovnováhy, který vždy nastává mezi premenou jedné dominantní síly na druhou – tj. rovnováha mezi dvema skutecne cistými silami. Odinova síla je ta,která vrhá míc do vzduchu, Thorova ta, co táhne míc znovu zpet, a Freyrova je tím momentem, kdy se míc v klidu vznáší nad zemí.
  Ve skutecnosti zde hovorím o vesmíru a pokud zameníme slovo míc za hvezdy, dostaneme se k rytmu vesmíru. Odin je velký tresk, který vrhnul hmotu do všech smeru. Thor je síla, která se pokouší znovu vše spojit.“

 3. whitegolfer permalink
  Duben 6, 2014 13:15

  Cyklický náhled na svět je určitě blíž realitě, „lineárnost“ slouží jen k vysvětlení toho, co je v nějaké knížce…. ´=//

 4. morgarath permalink
  Duben 3, 2014 00:15

  Staré odchází aby mohlo uvolnit místo novému, v podstatě ale je to jen pokračování života.
  Děti rostou a stávají se sami rodiči.
  Staré stromy padnou, a tak uvolní místo a sluneční svit malým stromkům.
  Velká zvířata umírají ale jejich mršina nasytí další životy.
  Voda se odpařuje z řek, kupí se v mračnech a jako kapky či sněhové vločky dopadají na zem a tam se opět dostávají do řek.
  I ve vesmíru „umírají“ staré hvězdy, ale jejich energie dává „život“ novým.
  Nebylo to tak i s Velkým třeskem? Pokud vědci věří, že nějaký byl, co bylo před ním? Nic? Prázdno? A jak z ničeho vytvořit celý vesmír? Nebyl snad před Velkým třeskem starý vesmír, který jen uvolnil prostor pro tento, ve kterém existujeme nyní?
  Kde je tedy nějaký začátek, kde konec? Kde „Stvoření?“ Vše je jen koloběh, vše se jen opakuje stále dokola.
  Jenže jak pak strašit ovečky o konci světa, apokalypse a jedinou záchranu hledat ve Spasení? Jak si zajistit moc nad dušemi lidi?

  HailaR WodanaR!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: