Skip to content

Změny

Únor 2, 2014
by

Nejprve  něco hudby pro navození nálady.

Z nějakého důvodu jsem téměř ve všech ohledech extrémně staromódní a konzervativní; z náboženství upřednosňuji to natolik staré, že již vlastně dávno zmizelo; kdybych si to mohl dovolit, koupil bych si 100 stejných kolekcí oblečení, abych mohl nosit stejné a vypadat stejně každičký den po zbytek svého života; nejsem rád, že mi rostou vlasy a vousy, protože týden po týdnu vypadám jinak; když si kupuji auto, jen přemýšlím, zda vydrží až do mé smrti, nebo ne; zoufale se snažím neměnit žádné zvyky; snažím se udělat každý den takový jako ten předešlý, proto mám přirozeně velký odpor k víkendům a svátkům; kdybych mohl, mluvil bych řečí svých nejvzdálenějších příbuzných, a když nemůžu, každou chvíli mi to dělá starosti… Mohl bych pokračovat, ale domnívám se, že jsem vysvětlil, o co mi jde; nemám rád změny, líbilo se mi, jak to bylo či bývávalo, a snažím se ze všech sil udržet si v životě to dobré.

Proč nemám rád změny? Nuže, v první řade proto, že vím, co mám, ale nevím, co získám, pokud to změním, a rovněž proto, že skoro všechny změny jsou k horšímu! Nezdá se, že by se někdy něco zlepšilo, tak proč místo toho neudržovat, jak to je? Když máme něco dobrého, proč nedělat to nejlepší, abychom si to chránili, udrželi a trvalo to věčně?

«Pokud nemáte, co chcete, trpíte; pokud máte, co nechcete, trpíte; i když máte přesně to, co chcete, pořád trpíte, protože si to nemůžete udržet věčně. Nesnáz tkví ve vaší mysli. Chce se oprostit od změny. Oprostit od bolesti, oprostit od závazků života a smrti. Ale změna je zákon a jakkoli velké předstírání onu skutečnost nezmění..» (Sokratés)

Nic netrvá věčně. A to dobré, co máme, brzy skončí, protože všechna změna se zdá být k horšímu….

Avšak… co když se změní i toto? Pokud je změna zákonem, proč potom nečinit pouze změny k lepšímu? Dokážeme to, pokud budeme mít vůli.

HailaR WôðanaR! HailaR WîliaR!

Změna obyčejného Fiatu Panda po pár hodinách práce na legračního Fiata Pandu. “Jak ve světě hmotném, tak ve světě duchovním.”

img_7007

Předtím

Varg Vikernes

25. dubna 2013

přeloženo z: www.thuleanperspective.com

img_7012

V průběhu změny

img_7023

V průběhu změny

img_7035

Nyní (po změně k lepšímu)

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Únor 5, 2014 18:52

  Martine, pokud někdo hospodaří tak, jak jsi psal, ať už proto, že je to ekologické, nebo z čistě pragmatických důvodů raděj používá v lese při práci koně, protože se dostanou i tam, kam traktor už ne, tak takovým lze jen fandit. Ze zdejších čtenářů se tu asi nikdo takový nevyskytuje. Pokud ano, budeme rádi, když se tu podělí se svými zkušenostmi.
  Pokud jde o ta auta, tak např. díky filtrům nespalitelných částic, jimiž jsou vybaveny všechny novějsí vozy se vznětovým motorem, lze jezdit autem, aniž by měl člověk pocit, že přispívá k znečišťování prostředí. Než jít cestou vzdávání se civilizačních výdobytků, je mi osobně sympatičtější jejich modifikace na ekologičtější nástroje či aktivně pojatá osobní ekologie, když se např.někdo vydá vyčistit kus lesa nebo třeba třídí odpad.

 2. Martin permalink
  Únor 5, 2014 13:56

  Nehovorím, že nepoužívam moderné dopravné prostriedky. Používam, ale len keď je to nevychnutné. Cestujem málokedy, lebo som domased a nejak mi to ani nechýba.

  Poznám dnes niekoľkých farmárov, ktorí chcú hospodáriť ekologicky a preto sa vracajú k životu našich predkov. V mnohom nahradzujú za auto/traktor konský pohon. Na pole chodia na voze, orú, sejú a seno zvážajú koňmi. Autom idú len do mesta, keď tam niečo potrebujú vybaviť. A ide to.

  Taktiež viem o lesníkoch. Drevo z lesov sťahujú vôlmi ako kedysi. Museli traktory nechať tak, lebo ničili terén, čiže boli neekologické.

  No čo teda ? Hospodária takto aj „pohania“ ? Plné reči o záchrane prírody, ale keď príde na lámanie chleba, radšej zasmradím živ. prostredie ako by som si mal zamakať.

 3. morgarath permalink
  Únor 5, 2014 00:22

  Kdyby lidé nevynalezli auta, udřeli by koně k smrti.
  Samozřejmě ale že nic se nemá přehánět a přecpané dálnice a města zahalená ve smogu se mi rozhodně nelíbí.
  Jde o to najít kompromis, „nevyvážet si prdel“ třeba i jen na pět minut do obchodu, kde je lepší zajít si třeba pěšky. Jinak jsou ale auta skvělý vynález.

 4. Únor 4, 2014 21:43

  Martine, kdybys nepoužíval moderní dopravní prostředky, asi by ses celý život příliš nevzdálil od své rodné hroudy – samozřejmě pokud nevlastníš vlastní koně… Příliš romantiky někdy odvádí od reality, takže si nemyslím, že by se dnešní pohané měli vzdávat moderních výdobytků civilizace. Ale asi ani Ty nejsi až tak konzervativní, když používáš počítač.
  I život lidí ve starověku s sebou nesl přetváření přírody a do jisté míry i její devastaci. Vůz tažený koněm neznamenal pro pohany nic archaického, jak se na něj díváme dnes my, ale běžný prostředek, stejně jako my za něj dnes považujeme automobil. Kdyby tehdy auta existovala, tak by v nich určitě jezdili :-)

 5. Martin permalink
  Únor 4, 2014 14:44

  No tak mne sa moderné dopravné prostriedky príliš nepáčia. Používam ich len v prípadoch, keď je to nevyhnutné. Mne, ako milovníkovi histórie a romantiky, sa páčia kočiare ťahané koňmi. Myslím si, že vôbec sa to nehodí k pohanovi aby sa prevážal v aute. Hlásiť sa k tradíciam, životu pohanských predkov, ochrane a súžitiu s prírodou a pritom používať výdobytok modernej doby, ktorý ešte znečisťuje životné prostredie ? Nepoviem, ak je to vtedy, keď je to fakt nevyhnutné. Ale vyvážať sa denno denne v aute ? To nie.

 6. morgarath permalink
  Únor 3, 2014 15:37

  Hrozně se mi líbí ta maskáčová auta, to má něco do sebe;-):-D
  I když, na venkově to je snad i v klidu, ale co kdyby se s tím jezdilo po městě?:-D

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: