Skip to content

Pohlceni

Prosinec 15, 2013
by

V době kamenné si každý lovecko-sběračský kmen (či větší rodina) sám vyrobil vše, co potřeboval: oblečení, zbraně k lovu, potřeby pro vaření,  stany, rybářské náčiní a na co si vzpomenete. Vypadá to, že odvedli kus práce, a pokud máme věřit archeologickým důkazům, někteří z nich byli skutečnými odborníky –  a vynaložili rovněž čas na to, aby jejich vyrobené nástroje byly krásné a zároveň praktické.

Výrobky z doby kamenné:

301458

flint-132

flint-heads

Muž doby kamenné (Ötzi):

oetzi_bild-2

Se zemědělstvím přišla rovněž specializace [česky] a různé rodiny se učily, jak si osvojit jedno konkrétní řemeslo či umění a zaměřovaly se na to, aby v oné jedné věci vynikly. Dovednosti se předávaly z otce na syna, z matky na dceru, a všichni byli na své výrobky velmi hrdí.

Výrobky doby bronzové a železné:

images-101bronze_age_weapons_romania-1images-19images-21tc3a9lc3a9chargement-5tc3a9lc3a9chargementimages-31images-18

Dnes zpravidla sami nevyrábíme nic, ale necháváme ubohé asijské otroky, aby za pár drobných celý den pracovali v továrnách, jež chrlí spotřební zboží, které se musí neustále nahrazovat, protože má tak příšernou kvalitu, že vůbec nevydrží. Nikdo není na své výrobky hrdý, protože, ačkoliv lidé přispívají k výrobě produktu, dělají to obecně vzato jen proto, aby dostali výplatu. Už by nemohli mít menší starost o produkt či jeho kvalitu, dokud dostávají svou měsíční mzdu.

Některé “nezbytnosti” a “vysoce kvalitní” moderní výrobky a jejich výroba:

6a00d8341d29a953ef012875aa37af970c-500wi

6a00d83451af9f69e20133f18810e5970b-500wi

Přesto si myslíme, že jsme na tom dnes lépe, než jsme byli v minulosti. Jsme skutečně otroci a pracujeme jako otroci na druhé, abychom dostali výplatu a mohli si pořídit krámy vyrobené jinými otroky, protože tyto krámy potřebujeme k přežití – nebo jen proto, že si myslíme, že je potřebujeme. Nakupujeme si auta, protože je často potřebujeme, abychom se dostali do práce (tj. otročit). Nakupujeme kuchyňské náčiní, protože je potřebujeme k vaření. Nakupujeme oblečení, protože se také potřebujeme obléci. Vše, co nakupujeme, jsou však většinou krámy; auta se záměrně vyrábí tak, aby vydržela jen tři nebo možná pět let, abychom si co nejrychleji koupili nové. Mnoho oděvů má tak ubohou kvalitu, že to vypadá, jako by se vyráběly jen na jedno použití.

Má žena a já se alespoň nacházíme v bodu, kdy prostě nechceme nakupovat vůbec nic; jsme tak nasyceni tímto trendem, že se místo toho snažímě nalézat alternativy; lednička je krám, tak co s tím? Možná, že bychom měli najít alternativní způsoby skladování potravin? Začali jsme tedy také nasolovat maso, jak se to dělalo v minulosti. Začali jsme teď pěstovat vlastní zeleninu a doufáme, že nebudeme nuceni nakupovat tolik nahnilé (a pravděpodobně geneticky modifikované a silně otrávěné) zeleniny v obchodě. Plánujeme si koupit slepice, abychom měli vejce, a rovněž králíky – kvůli vyšší dávce proteinů v časech nouze. Nakupujeme dražší oblečení, vyrobené ženami v Evropě, a jeho kvalita a tkanina jsou o tolik lepší, že vydrží nejméně desetkrát déle než oblečení «made in China». Pořídili jsme si také velmi dobrého hlídacího psa, aby nás včas varoval, kdyby se spodina z měst snažila přijít k našemu domu, až jim tam dojde jídlo a čistá voda – a oni přijdou, dříve či později, až  nám to všechno spadne na hlavu. Udělali jsme si zásoby všeho, o čem si myslíme, že budeme v době krize potřebovat, a očekáváme, že krize se budou objevovat často a budou trvat dlouho. Už neveříme, že systém bude mít dlouhého trvání, protože nemůže – a ani by  vlastně neměl. A já přinejmenším jeho pád uvítám.

Jsem připraven na cokoliv.

A vy?

HailaR WôðanaR!

Varg Vikernes

13. března 2013

přeloženo z: www.thuleanperspective.com

Reklamy
komentářů 11 leave one →
 1. Shaman permalink
  Leden 2, 2014 22:26

  Ubránění si takového statku je jenom jeden problém. Pak jsou tady další nebezpečí. Nemoci například. Pokud má životaschopnej člověk třeba alergii na včelí bodnutí, snadno bude časem odepsanej. Pokud třeba spadne a zlomí si kyčelní kloub, taky. V případě, že mu základní potravinu na poli zničí plíseň, jsou odepsaní všichni. Asi by na tom byli nejlíp ti, co žijí u moře. Pokud nemají tu smůlu a nejsou alergičtí na mořské plody. V případě kolapsu bude nejspíš „překonáno“ současné společenské tabu, kanibalizmus.

 2. vítězslav permalink
  Prosinec 17, 2013 13:50

  Andreos: agónie může trvat opravdu ještě celé desítky let. Ale kolaps zatím vždycky uspíšil nějaký vnější nástroj, na který lidstvo nemělo vůbec žádný vliv. Zpravidla změna klimatu, ať už ji zapříčinilo cokoliv. Náhoda? A to se fakt odhadnout nedá.

 3. Prosinec 17, 2013 12:28

  přežití založit na spolupracující komunitě a obrannou linii mít až za základními zdroji potravy…

 4. Andreos permalink
  Prosinec 17, 2013 12:13

  Jak vidím, tak i Varg už má jasno, že celkově se už bílá rasa zachránit nedá a přiklonil se k variantě separatismu a survivalismu odhodlaných, jak jsem tady už také psal. Je nad slunce jasnější, že jinak to nepůjde.
  Ovšem chtěl bych poznamenat, že podle mě ten kolaps a chaos civilizace nepřijde zas tak rychle. Myslím, že v příštích několika desetiletích ještě bude nějakou dobu trvat rozvoj, pak se to zastaví a začne úpadek na úroveň třetího světa, což může trvat ještě další desítky let. Pak teprve dosáhne dysgenický úpadek takové míry, že přijde Velký Chaos. Na druhé straně cestu ke kolapsu může urychlit zvýšení imigrace z třetího světa – hlavně z Afriky-, kde chaos vypukne dříve než tady a taky může přijít problém s nedostatkem ropy a půdy – a tím i potravin a dalších produktů.

  K tomu survivalismu pár poznámek:
  Za prvé to chce víc lidí pohromadě, ne nějakou samotu – čím více lidí, tím lepší obrana i obživa.
  Za druhé, ohledně obrany jsou dvě možnosti. Buď komunita třeba i ve městě, ale dostatečně početná, vyzbrojená a organizovaná, aby se spodině ubránila, anebo komunita, která není tak obranyschopná, ale pak musí být někde hodně daleko od civilizace, kde ji spodina nenajde (třeba hluboko v lesích).
  Za třetí k obživě – bude muset být založena na zemědělství, na lovu asi ne. K tomu dnes už skoro nikdo nemá schopnosti a hlavně zvěře je moc málo na uživení i malého množství lidí. (To jen k Vargovým zmínkám o lovu.) To znamená, že komunita bude muset být hodně usedlá – a v případě napadení musí být schopna se ubránit, nemůže jen tak utéct. Možná v létě a na podzim by se dalo něco opatřit sběrem.

  A jen tak obecně – podle mě má být survivalismus jen prostředkem k obnově civilizace – myslím, že bychom se měli snažit co nejvíce civilizačních výdobytků nějak uchovat, aby po době krize bylo možné opět vybudovat vyspělou civilizaci, byť samozřejmě s jistými korekcemi, aby již nikdy zase neupadla (eugenika, podpora porodnosti, odmítnutí imigrace apod.). Pro mě není život v zaostalosti někde v lesích nějaký samoúčlený ideál.

 5. Atanor permalink
  Prosinec 17, 2013 00:28

  Ano, dobrý článek. A zvláště ten konec.

 6. B.S. permalink
  Prosinec 16, 2013 19:35

  Já se Vargovým přístupem v této věci cekem stotožňuji, fakt je ten, že ojedinělý ostrov samostatnosti a nezávislosti v obklíčení lůzou sám dlouho nevydrží. Situace si žádá vytváření kooperující sítě, která se bude vzájemně podporovat. Tuším, že až začne vážně přituhovat, tak to půjde samo.

 7. morgarath permalink
  Prosinec 16, 2013 14:49

  Serža: Takže co je podle tebe lepší řešení?

 8. Prosinec 16, 2013 14:23

  být potravinově soběstačný je fan…ale umíš si to ubránit? psa ti někdo zastřelí nebo otráví jako první….a pak? můžeš se scovávat jak chceš, ti „venku“ mají času neomezeně a když tě budou chtít dostat, tak tě dostanou….stačí když si s puškou lehne někde 200-300m od tvého domu a počká, až vylezeš…a ty jednou vylezeš ;-)

 9. morgarath permalink
  Prosinec 16, 2013 12:59

  No určitě je mnohým chytrolínům trnem v oku. Vykašlete se na systém, dělejte si věci sami a po svém, nepodporujte kapitalismus, chystejte se na pád systému… Všichni z toho určitě nadšeni nejsou ;-)

 10. Prosinec 16, 2013 00:55

  morgarath: Mimochodem, toto je jeden z těch článků, které po svém zatčení Varg ze svého blogu stáhl. Že by kvůli tomu závěru ohledně budoucnosti systému ? :-)

 11. morgarath permalink
  Prosinec 16, 2013 00:15

  Opět skvělý článek!
  HailaR WodanaR!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: