Skip to content

Hamingja

Duben 7, 2013
by

Pokud vím, tak hamingja znamená islandsky především «štěstí», avšak ve staré norštině v první řadě vardøger či fylgja [česky] («následovník», ve smyslu «strážného ducha »). Vardøger  je «dvojník», který předchází jedince, ať jde kamkoliv. Tohoto ducha někdy v předstihu vidí jiní lidé, ještě před samotným příchodem příslušné osoby.  Na druhé straně, přesný překlad a původní význam výrazu hamingja  je «ten, kdož chodí v hamr». Hamr  je podoba, forma jedince.

Kdo to tedy chodí v podobách a formách? A o jakých formách a podobách zde mluvíme?  Mýty nám sdělují, že bohové na sebe dokázali brát různé podoby a proměňovat se tak do nich; do ptáků, hadů, hmyzu, skotu, vlků atd. Tudíž také “chodili v podobách”.

Nejprve ale, kdo nebo co chodí v podobách? Odpověď je, že samozřejmě náš duch. Narodili jste se do určité podoby, žijete (chodíte) v této podobě a pak zemřete. Poté se znovu rodíte, v nové podobě, a žijete (chodíte) znovu a znovu umíráte. A tak to pokračuje, možná po celou věčnost. Náš duch je tudíž nesmrtelnou bytostí, která jen tu a tam změní podobu; to my jsme ti, kdož chodí v podobách! Bohové jsme my a my jsme oni, a tak jak řečtí filosofové všeobecně vzato věřili: můžeme chodit ve všech druzích podob. Od nejnižších tvorů (brouků, červů) po nejvyšší tvory (bohy), a také všech mezi tím. Pokud je tělesná a žije, jedná se o nádobu jistého druhu ducha.

Musíme se však ptát dál; co je tedy “duch”? O duchách a božstvech se také říkalo, že přejímají podobu  stromů a jiných rostlin, a jak je vysvětleno zde [česky] ,veškerý život je zapříčiněn světlem. Bylo by tedy správné nazývat naše duchy a božstva jednoduše jako “světlo”. Nebo by snad bylo lepší světlí álfové  [česky]? Bílé světlo! Vaše právé já je bílé světlo chodící v podobách.

Nicméně naši nejvznešenější a vysoce inteligentní předkové tvrdili, že byste mohli  k tomuto světlu sami přispět. Mohli byste jej sytit, živit a posilovat!  Tak, jak to můžete v případě pověsti. Tak,  jak to můžete v případě své Cti! Na duchovní úrovni  vaše Čest také osvětlí svět pro druhé; inspiruje je, posílí v jejich odhodlání, utěší je v nesnázích a pomůže jim nalézt cestu temnotou našeho světa. Víme, že je to pravda. Stále rosteme díky světlu, stvořenému našimi již dávno odešlými hrdiny a hrdinkami, jako byli: Marcus Aurelius, Tore Hund, Michael Wittmann, Decebalus, Vercingetorix, Arminius atd. Jejich světlo je tu stále; září, zahřívá a osvětluje. Oni jsou tu stále, s námi, v nás, duchovně nás sytí, poskytujíce nám metafyzickou stravu.

stamford_bridgespartan-warriors-2

images-1

Hamingja tudíž není jen  vaše štěstí v životě, ale jste to vy a suma všech vašich vznešených činů a také všech vznešených činů vašich předků, kteří vás duchovně sytí. Můžete ji nechat zchřadnout a zmizet moderním životem hanby, který jí nepřinese žádné světlo a jen ji zničí, nebo můžete konat jako naši předkové a usilovat o život Cti a Slávy! O život nesmrtelného věhlasu! Staňte se duchovním světlem, které bude v budoucnu sytit vaše potomky, nebo přestanete existovat vaší smrtí. HailaR WôðanaR!

Hâvamâl (Výroky Vysokého), verš 76

“Zajde majetek,

zemřou přátelé,

ty sám též zemřeš.

Jen toho pověst

potrvá věčně,

kdo si ji zaživa zasloužil.”

gjosteinen

 Varg Vikernes

4. února 2013

přeloženo z: www.thuleanperspective.com

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: