Skip to content

Arogance moci

Říjen 8, 2012
tags:
by

Politickou situaci po pravdě nějak cíleně nesleduji. Ovšem události několika posledních dní mě opět přesvědčily o tom, s kým máme v naší vládní garnituře tu čest.

Kniha Ladislava Mňačka „Jak chutná moc“ z roku 1967 je v podstatě nadčasová. Ač vypráví o socialistickém funkcionáři, tak její děj by se dal krásně napasovat na libovolnou figuru naší současné „demokratické“ vlády.

Obvinění náměstků dosluhujícího ministra Drábka z korupce mě vůbec nepřekvapilo. Spíše naopak. Neprůhledné tendry a vyšachování firmy, která po léta dodávala ministerstvu docela levné a fungující programy firmou spřátelenou, jejíž program je předražený a v podstatě nefunkční. Asociální reformy, které ve finále žádné úspory nepřinášejí. Milionové odměny podřízeným za údajné kvalitní provedení úkolů. Návrhy na povinné důchodové spoření v soukromých fondech, které by se bez státního dozoru stalo čistým hazardem. Černé díry na evropské dotace či zvyšování DPH rádoby ekonomickými odborníky, kteří nejsou sto pochopit, že neustálým zvyšováním daní snižují kupní sílu a jejichž plánem je zřejmě tudíž tuto hranici neustále navyšovat v naději na větší výnos pro státní kasu. Výčtem šlendriánu současné vlády by se dalo zaplnit několik archů papíru. To, co se děje za Nečasovy vlády, skutečně nemá obdoby. Vrcholem je, když ministr spravedlnosti Blažek (ODS) po zatčení náměstků exministra Drábka blábolí cosi o policejní manipulaci nastávajících voleb. To, co nám předvádějí ministři i poslanci, jakožto „zástupci lidu“ samotným lidem voleni, je skutečná arogance moci. Odmítání referend z důvodu toho, že lidé tomu nerozumí. Plky kardinála Duky o lůze či řeči jiných prelátů o tom, že veřejnosti nic není do toho, jaký majetek by se měl vracet církvím a mnoho jiných výroků nás může snadno přesvědčit o tom, co si politici a katoličtí potentáti skutečně myslí o lidech z ulice. Jediné, co veřejnosti předhodí, je přímá volba prezidenta, který je pouhou figurkou. Ovšem „demokracii“ je učiněno za dost!

Místo, aby vláda skutečně řešila problémy a vedla svou zemi, tak se politici handrkují jako děti ve školce. Tohle není vládnutí, tohle je obyčejný boj o udržení se u koryt. Může vůbec politik, jehož průměrný plat je zhruba pětinásobně vyšší než plat například dělníka pochopit problémy, které řeší mladé rodiny? Může chápat, jak se žije lidem, kteří jdou od výplaty k výplatě a někteří žijí doslova z ruky do huby? Tlačeni svými zaměstnavateli do pracovního vztahu „drž hubu a dělej, nebo táhni“. Může chápat, jak se žije lidem, kterým po zaplacení složenek zbývá tak na suchý chleba? Myslím, že většině politiků je to stejně jedno. Před volbami nám zase budou mazat med kolem úst, ale potom se opět vše vrátí do starých kolejí korupce, tunelování státního rozpočtu a keců o demokracii a humanitě.

Bezmoc je hrozná věc. Pokud se k bezmoci připojí naštvanost a hněv, tak získáme zajímavý výbušný koktejl. Pokud do toho koktejlu přimícháme ještě vědomí toho, že jedinec už nemá co ztratit, tak je tu plamen, který může tento výbušný koktejl aktivovat. Hněv naštvaného davu je potom neudržitelnou lavinou, která smete vše, co se jí postaví do cesty.

Tohle si možná naši „demokratičtí“ mocipáni neuvědomují anebo jsou si spíše hodně jistí ovčí povahou většiny lidí. Spoléhají na to, že se budou pokorně řídit demokratickými a humanistickými zásadami a pokorně snášet svůj osud.

Pouze čas ukáže…

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. Whitegolfer permalink
  Říjen 11, 2012 16:48

  A to píše kdo? Další naplavenina bez znalosti úřední řeči? :-/

 2. Říjen 11, 2012 14:54

  dragi drugovia,až prijde mohammad a truppen SS von mohamedialand tak vam to spocitaji apisalkum taky!!!allah agbar!!!!!!!!

 3. Whitegolfer permalink
  Říjen 9, 2012 15:13

  To nevidím jako problém demokracie, ale průser systému který tady vytvořil Klaus: některým jen povinnosti, a některým jen práva. To je průser! :-/

 4. Říjen 8, 2012 22:04

  Taková už je demokracie, že ze svého středu vybere buď průměráky a nebo rovnou zločince. Je od počátku předurčena k tomu, aby takto skončila.
  Vlastně ani nemá cenu, aby se slovo demokrat psalo do uvozovek. :-) Jinak článek je to pěkný.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: