Skip to content

Strach

Červenec 3, 2012
by

Strach patří k přirozeným lidským vlastnostem, které umožňují člověku přežít. Jenže, ten strach se musí projevovat tak nějak akorát. Člověk bez strachu se vrhá bezhlavě do nebezpečných akcí, a tím nadměrně ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí. Stává se pak pro spoluobčany rizikovým. Rovněž  člověk s příliš vyvinutým pocitem strachu je pro zdravou společnost méně užitečným, neboť se povětšinou jedná o tupou bázlivou ovci, jež není schopna prokázat sebemenší vlastní iniciativu.

Dnes se však rozhodně ve zdravé a přirozené společnosti nenacházíme. Nadměrně vyvinutý pocit strachu je tudíž naopak více než žádán. Lidé jsou tedy usilovně strašeni, a to ze všech možných stran. Máme zde vyvolávání paniky ohledně pandemií chřipek, všudypřítomného terorismu, ekonomické krize, přírodních katastrof atd. Do nekonečna se omílají ty staré druhy nahánění hrůzy a k nim se přidávají stále nové a nové. Padne pár kapek a je zde nebezpečí záplav, zafouká větší vítr a máme kalamitu. Sdělovací prostředky se předhánějí v pouštění hrůzy, což se stává jednou z jejich hlavních činností.

Nejde jen o odpoutání pozornosti obyvatelstva od zásadnějších problémů, nýbrž i o zdůraznění kladného významu státu, jenž reprezentuje současný režim. On přeci plní svou úlohu a ochraňuje občany před všude číhajícím nebezpečím. To, že se jedná dost často o ohrožení smyšlené a dosahuje to pomalu paranoidních stavů, si již většina nevšimne. Systém záměrně vytváří z lidí ustrašené ovce, které se přeochotně ženou pod jeho ochranou ruku.

Strach se samozřejmě neomezuje jen na přírodní jevy a ekonomiku, ale i na politiku či obecně občanské soužití. Hrozí se nám návratem komunismu a stáním fronty na banány. Straší se extremisty, nikdo sice nedovede přesně definovat, co ten extremismus je, ale mnozí se ho o to více usilovně bojí. Vítají pak dnešní „demokracii“, i když je prolezlá korupcí, zvětšujícími se sociální rozdíly a kriminalitou. Svinstvo, kam se člověk podívá, ale přeci pořád lepší než ti hrůzní extremisté.

Strach je vtíravý a dovede se prodrat do všech aspektů života. Za totality se lidé báli policie, dnes se bojí ztráty své společenské prestiže (asi i opět stále více i té policie). Místo oficiální cenzury nastupuje autocenzura. Všichni přeci ví, že říci něco proti určitým skupinám může znamenat vyřazení ze „slušné“ společnosti. Místo jasně definovaných zákazů, je zde korektnost, ta je patřičně ohebná a o to horší. Její vykladači z ní mohou utvořit smyčku vyhlédnuté oběti  kolem krku naprosto nečekaně.

Máme se čeho bát, opravdu se bojím i já. Bohužel, většina se zatím spíše bojí toho nepodstatného. :-(

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. Pagan permalink
  Červenec 9, 2012 16:47

  Docela pravda,ale je to spíš o pohodlnosti a ne strachu,ta dněšní neutěšená doba.
  Místo lenosti a strašení,válka je řešení.Všichni to ví,ale každý raději píská na demonstracích,podepisuje petice a někdo se dokonce zmůže tak trochu ozvat proti politice státu a korupci.A když nebudeme mluvit o přímém násilí,žádný jednotlivec a žádná skupina není tak revolučně inteligentně progresivní na tolik,aby to někam vedlo.Aspoň z tohoto státu ne.Tak si všichni nadávajte,ale pokud s tím nic většího neděláte,můžete si za to sami.

 2. runner permalink
  Červenec 7, 2012 21:01

  Nejlepší je ta věta, že strach se musí projevovat „tak nějak akorát“ :-)))) Je vidět že článek psal odborník kterej má ve věci jasno :-))

 3. Červenec 4, 2012 18:17

  R. O.: Slavím, tohle je první Tvůj článek, se kterým bezvýhradně souhlasím.

 4. Whitegolfer permalink
  Červenec 4, 2012 13:11

  Hlad je špatnej kuchař a strach zase špatnej rádce… :O

 5. Černé slunce permalink
  Červenec 4, 2012 13:05

  Souhlas.

  Strach, který se v nás snaží vyvolat současná „demokracie“ , je zároveň v mnoha ohledech doslova brzdícím faktorem, kdy velká část lidí (vlastně jen díky strachu) nikdy nedokáže nahlas projevovat své názory, nebo dokonce!, je snad podložit nějakým skutkem…
  Obecný strach = především prevence!

  Na druhou stranu zesiluje soudržnost a odhodlání skupiny, nucené s tímto strachem žít, také zbystřuje smysly (pokud daného jedince neovládá naprosto).

  Strach v normální míře je přirozený, zdravý a nás posilující. Strach, který se snaží vyvolat, nám dává jasné odpovědi na všechny otázky i možné pochyby. Je vnitřní válkou, kterou už každý i nevědomky bojujeme!

  Sami si musíme určit, kdy náš strach je adekvátní a kdy jej lze překonat. Narozdíl od zvířat jsme myslící bytosti (alespoň to o sobě tvrdíme) a měli bychom dokázat určit, kdy, i přesto že máme strach, je neopodstatněný a podle toho se i chovat. Dnešním lidem je však podsouvána myšlenka bát se všeho a nerozlišovat, stávájí se z nás tedy zvířata?
  I zvířata dokáží rozhodovat na základě instinktu, který jim strach vkládá s určitou logikou. Spíš tedy něco jako roboti.
  Roboti naprogramovaní k poslušnosti, slabosti ….. zániku

 6. Thorilgs permalink
  Červenec 4, 2012 11:30

  Náš učitel, kterej se hodně zajímal do politiky a dění ve společnosti tak nám sám říkál, že dneska kdo je proti Evropské Unii je označen za extremistu,fašistu,Rasistu,Neonacistu,Xenofoba a další,A říkal že to bude jenom horší,,,, Třeba se podívejte na toto video je tam i kdo byli dnešní představitelé EU jako Baroso a další- http://www.youtube.com/watch?v=Vu2lJuLz7yc

 7. Michal permalink
  Červenec 4, 2012 00:55

  Isvare, výborně! :)

 8. Isvar permalink
  Červenec 4, 2012 00:18

  Pěkný článek.
  Za extrémistu je dnes považován kde kdo, což mi spíše vadí. Více by se mi líbilo, kdybychom pojem ‚extrémista‘ používali spíše jako titul nebo tak něco. A dotyčný by se jím směl honosit jen za konkrétní zásluhy. :-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: