Skip to content

Rath – no a co?

Květen 18, 2012
by

rathTak nám ho zabásli, toho arogantního libového frajírka. Pravičáci se radují, levičáci za tím vidí spiknutí, jenže kola korupce a klientelismu se točí vesele dále. Na tom zatčení střední korupční  ryby, jako je Rath, nic nezmění.

Rath – arogantní blbeček, na to zřejmě šel již příliš okatě a spoustě lidí stoupl na kuří oko. Nevím, jestli v tom bylo amatérství nebo arogance moci, kdy si myslel, že je nedotknutelný. Každopádně i ten kapsář v samoobsluze, na rozdíl od Ratha, dodržuje nějaká pravidla, aby ztížil riziko odhalení. Zřejmě kombinace obojího. Vždyť kradou všichni a kromě pár podržtašek zatím nikoho nestíhali.

Policie je vždy pod palcem vládnoucí garnitury. Preference vlády rekordně padají, tak se sejme „zlý“ muž opozice. I tato varianta je možná.Nečas musí něco udělat, a to přes riziko odvety. Ostatně válka „mafiánských“ bloků v naši politice by bylo zřejmě to nejlepší, co by naši zemi mohlo potkat. Jen ať se navzájem zlikvidují. Jeden větší grázl než druhý.

Nechme však spekulace a podívejme se, na čem je dnešní politika a tedy i demokratický režim založen. Základním jeho principem je touha po bohatství. Dnes již nejdou lidé do politiky kvůli prosazování svých idejí, nýbrž proto, že zde cítí možnost zbohatnutí. Místo idealistů se tam dostávají kariéristi nejhrubšího zrna. Pro rozkrádání a korupci je demokracie nejideálnějším systémem (i ta diktatura si pohlídá, aby nekradli všichni). Lidé se zblbnou zdánlivou svobodou, s kterou si stejně většina neví rady, a ti všehoschopní jdou do toho. To je ten dnešní pseudoliberalismus (žádné omezování – absolutní svoboda rozkrádání). Samozřejmě drobné zlodějíčky je třeba občas klepnout přes prsty. Krást se musí systematicky a odvádět z toho prebendy politikům.

Pochybuji o tom, že je Rath bodem zvratu či změnou k lepšímu. To by museli pozavírat všechny. Možná se pár grázlům se zbytky svědomí sevřou půlky a budou chvilku krást s rozvahou. Jenže aby to mělo efekt, muselo by po Rathovi následovat rychle mnoho další. A o tom, že si kapři sami vypustí rybník, můžeme pochybovat. Ostatně Rath je spíše drobný korupčník. Miliardy mizí jinde. Viď, Kalousku! Celý současný systém je v podstatě založen na korupci a klientelismu. Jsou do něho zainteresování sta tisíce (od úředníků, přes politiky a podnikatele, až po zaměstnance jejich firem či rodinné příslušníky). Další davy se znechutí (nepřijdou k volbám) či zblbnou reklamou – propagandou a máme zde demokratický ráj na věky. O tom ta svoboda a demokracie přeci je. :-(

Reklamy
komentářů 27 leave one →
 1. Shaman permalink
  Květen 25, 2012 07:00

  Andreos:
  Mluvíme tady o tom, co by teoreticky mohlo fungovat. Dnes je doba, kdy mnoho lidí vystřídalo několik zaměsntání. A firmy, i přísup jejich vedení k zaměstnancům je různý. Někde vládne více-máně tvrdá diktatura, jinde jak bych to řekl, „podnikový(firemní) socialismus“. Tam se můžeme v praxi přesvědčit o tom, jak by to vypadalo ve velkém. Není třeba megaexperimentů na celém národě, který pokud nevyjde, nás příde velice draze.
  Z toho usuzuji, že řízení státu by se mělo realizovat po vzoru úspěšných firem, kde jsou spokojeni zaměstnanci a přesto firma prosperuje.
  Co se týče trestů za korupci, jak si psal, v Číně se za to střílí, a přesto korupce existuje. Asi to bude o tom, co lidi ke korupci vede. Jsem za tvrdé tresty, pokud by byli účinné, no jsou situace, kde to lidé raději risknou. Nejspíš to bude jak jsi naznačil, mentalitou, ale i životní situací obyvatelstva. Samozřejmě v případě našich politiků už nejde o omluvitelnou krádež z hladu, ale o popravyhodnou nenažranost.

 2. Květen 24, 2012 12:57

  Isvar: No jo, jsem tu tak nějak latentně přítomen :) Ale moc se nevměšuju, jenom někdy :)

 3. Květen 23, 2012 21:09

  AVF:

  Ale kradlo, to se neboj. Jen na sebe soudruzi dohlíželi, aby jeden nekradl tomu druhému. Samozřejmě, že byli i uvědomělí blbci, jako Jakeš, Bilak nebo Kapek, kteří asi nehamtali, ale soudruzi, jako třeba Štrougal, Indra, Štěpán nebo kdejakej okresní tajemník kradli a to docela dost. Krom toho, tady kradla sovětská okupační armáda.

 4. Isvar permalink
  Květen 23, 2012 20:11

  vonrammsteine, Vy už jste tady jak živej inventář :)

 5. Květen 23, 2012 18:15

  A co takový srovnání komunismu a dnešní diktatury? Dříve se nekradlo v takovém množství.

 6. Květen 23, 2012 17:53

  Nevykradl.

 7. Ukkkamínek permalink
  Květen 22, 2012 21:27

  Záleží na víře ,myslíš ,že Vonramštan by někdy vykradl kasičku v kostele kdyby měl pod správou všechny kasičky? Nebo členové z DS by kradli peníze z pokladny určené na vlajky pro sebe ? Prostě víra ,myšlenka a věrnost jsou základní kameny některých hnutí a člověk nezradí to čemu věří. V dneštní době kapitalismus podporuje chytré vydělání na pracujících hlupácích ,ale s národem který je nacionální by nehnul ani nejprotřelejší židák. Viz ten radikální pán s knírkem kterého si židé nekoupily. PS: ten Ráth kradnul peníze z EU což je jako kdyby pálil vlajku modré evropské unie .Skoro Janošík jen si to nechávál pro sebe individualista :-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: