Skip to content

Pravá tvář liberalismu

Květen 2, 2012
by

„Liberalismus – Tento směr vznikl v Anglii v 17. století a název pochází z latinského libertas = svoboda. Cílem všech liberálních koncepcí je dodnes důraz na individuální svobodu a ochranu společenského a ekonomického systému před zásahy vlády. A právě pro přílišnou svobodu je liberalismus kritizován, protože neposkytuje žádná vodítka lidského jednání a chápe člověka jako egoistu , který sleduje pouze a jen vlastní prospěch a užitek.“

Dnešní „neoliberalismus“ má však od klasického liberalismu (liberalismu – kladoucího důraz na osobní svobodu) odlišné představy. Můžeme ho v podstatě označit za liberalismus ekonomický, tedy ideologii nehájící ani tak svobody „prostého“ občana , ale spíše pouze svobody nadnárodních koncernů a bank. Lidé již byli v apatické egoisty proměněni, a tak nyní je na řadě bourání národních států a utváření celosvětového volného obchodu.

Silné státy (Rusko atd.) jsou rozvraceny zevnitř financováním opozice, separatistických tendencí, podporováním přílivu cizích etnik a importem pokleslé americké kultury života. Slabší odbojné státy jsou devastovány ekonomickými sankcemi či přímo vojensky zničeny nebo obsazeny jako Srbsko, Irák či nově Libye.

Ne jinak je tomu v Evropě, kde je vytvářen na neoliberalismu založený super stát. Národní státy jsou donucovány přenášet své pravomoci do Bruselu, úředníkům řízeným kdoví kým a odkud. Jsou odbourávána hospodářská ochranná opatření jednotlivých států, jejich ekonomika je uchvacována nadnárodními konglomeráty a domácí výrobci drceni dovozem levného zboží z Asie. Ale to nestačí, hrdý národ se může přeci vzepřít a proto (v souladu s „Novou levicí“) je podporován nejenom příliv imigrantů z celého světa , ale i import všelijakých prapodivných náboženství či kultur, čímž jsou národy stále více tříštěny. Lidé se již nedělí jen na třídy, ale i na různé subkultury. Kdy příslušníci těchto skupin neutočí proti společnému nepříteli evropských národů, ale spíše se napadají navzájem a tím dále přispívají k rozvratu kdysi hrdých národů. To se děje k všeobecné radosti zosnovatelů Nového řádu.

Liberalismus dnes tedy již neznamená občanskou svobodu. Naopak běžní občané jsou stále více svazování nejen nutností platit stále vyšší daně a vnucováním pro lidský život zbytečných výrobků, ale i stupňujícím se omezování osobních svobod a soukromí. Kdy v rámci údajného „boje proti terorismu“ nebo „extremismu“ je člověk sledován stále více kamerami a jinými zařízeními, musí vyplňovat při cestách více a více formulářů a v jeho „úřední složce“ přibývá citlivých údajů.

Liberalismus dávno ztratil ideály získané od anglických whigů či ve francouzské revoluci. Dnes se z něho a s ním spojené „pseudodemokracie“ stala pouhá ideologie. Ideologie, které se v zájmu mocných bohůmžel daří zatím většinu občanů obelhat zdánlivou svobodou. Ale o jakou se to jedná svobodu, když ve volbách mohou uspět pouze strany, jejíž programy se liší jenom v detailech. Kdy odlišně myslící člověk je drcen zástupem unifikovaných hlupáků vyrostlých na televizních pořadech Made in USA.

Reklamy
komentářů 23 leave one →
 1. Květen 27, 2012 13:58

  Nur soviel: Liberalismus ist im Zusammenhang mit den Piraten unnhrebgacat. Er beschreibt den Vorgang politischer Entscheidungen als Wettbewerb (grob zusammengefa t; genauer hier). Die Piratenpartei geht jedoch einen davon abgesetzten Weg des republikanischen Diskurses und anschlie ender direkter Partizipation. Entschuldigung, Herr Lucke, aber da sollten sie noch mal eine Universit tsbibliothek besuchen und einschl gige Literatur konsumieren. Was ist damit gemeint? Eine inklusive Freiheit f r alle B rger, zu deren Gunsten Staat und Politik Handlungschancen und -m glichkeiten schaffen. Oder eine exklusive Freiheit, in der sich Staat und Politik aus allem heraushalten, getreu der zynischen Devise: Wenn jeder f r sich sorgt, ist f r alle gesorgt.

 2. Květen 6, 2012 18:01

  Nezda sa mi, ze by bol tento clanok prilis objektivny. V podstate takmer vobec objektivny nie je. Kritizovat liberalizmus je dnes lahke, aj ked asi nie az tak caste. Vacsi problem je podla mna v celkovej globalizacii, v ramci ktorej sa hociktora vec javi na prvy pohlad ako zhovadila. Ak by sme dnes hodnotili nejaku vec na zaklade toho, cim sa najviac vyznacuje a co najviac vyprodukuje, tak by to snad vzdy dopadlo zalostne. Aby sme nesetrili kritikou do vlastnych radov, tak sa staci pozriet na vacsinu dnesnych nacionalistov – co si budeme hovorit, su to len taki pripiti pestovatelia resentimentu. No toto nam malo napovie o nacionalizme, podobne, ako nam malo napovie hodnotit liberalizmus optikou dneska. Urcite ma svoje nebezpecne stranky, ktore mozu byt zneuzite, ale urcite ma aj iste vyhody, ktorym sa autor clanku radsej vyhol. V sucasnosti je kazda vec zneuzivana (nech uz na cokolvek), ale treba hladat priciny, a nie symptomy. To uz je zlozitejsie… Zvalit to jednudocho na korporacie a NWO nestaci.

 3. Andreos permalink
  Květen 6, 2012 12:12

  Petr
  Naprosto souhlasím.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: