Přejít k obsahu webu

Adriano Visconti (11.11.1915 – 29.4. 1945)

19 dubna, 2012
by

Italští národovci si v těchto dnech připomínají výročí zavraždění nejúspěšnějšího italského pilota druhé světové války, majora A. Viscontiho.

Tento hrdina, který dosáhl 26 potvrzených vzdušných vítězství, zůstal věrný své vlasti, a když v roce 1943 král, monarchisté, katolická církev a kapitalisté zradili zbaběle vlastní zemi, bojoval za Italskou sociální republiku. Visconti zachoval věrnost Itálii a Ducemu až do samého konce války. Republikánské letectvo nebylo nijak moc velké, ale fašistům se podařilo i přes nedostatek paliva a špatnou kvalitu strojů znepříjemňovat nepříteli život.

Když jeho malé letce téměř na samém konci války na jednom severoitalském letišti došlo palivo a munice, promluvil ke svým kolegům a personálu: „Náš boj skončil. Jděte domů . Ale nezapomeňte, zač jsme bojovali…“

Letiště v té době už bylo obklíčeno komunistickými bandity. Komunisté měli samozřejmě zájem o letadla. Ty však fašisté odmítli vydat a zapálili je. Teprve po jejich zničení se major Visconti vydal do zajetí. Nikdy už ho nikdo z jeho přátel nespatřil… Komunističtí vrazi ho bez milosti zastřelili.

Major Visconti věděl, za co a za koho bojuje. Věděla to i spousta dalších vlastenců po celé Itálii. Nechtěli ve své vlasti ani komunismus, ani kapitalismus a ani vládu monarchistů a Církve. Chtěli svobodnou a velkou  sociálně spravedlivou Itálii, za kterou bojovali už Garibaldi a Mazzini.  Itálii, jež měla (a jednou snad zase bude mít) ve znaku Liktorské právo.

komentářů 29 leave one →
 1. Pagan permalink
  22 dubna, 2012 15:30

  Slyšel sem něco i o italských guerillových bojovnících,kteří bojovali někde v horách po skončení války v Itálii…Nevim,co je na tom pravdy.

 2. 22 dubna, 2012 03:40

  RSI:
  Když jsem před devíti lety měl možnost poslouchat Gaetana Vittiho, něměl jsem rozhodně pocit, že by nám (modelářským cucákům) měl zájem cosi nalhat. V době, kdy sloužil Itálii s Viscontim, mu bylo už nějakých dvacetdva let, což je věk, kdy už dospělý člověk asi ví a zná.
  Republika Saló byla skutečně německý protektorát. Italům bylo dovoleno skutečně jen to, co der Führer il Ducemu povolil. Tedy palivo především pro Luftwaffe a zbytek pro Aviazione RSI… To ovšemnijak nesnižuje odvahu a statečnost hrdinů, kteří byli stále ochotni bojovat za fašismus.
  Jako obdivovatel Duceho jsem samozřejmě ochoten uznat, že i on dělal velké chyby, které se snad dají vysvětlit chybou v charakteru : Vyhlášení války Řecku-to je osudový průkák!!!! Metaxas Mussoliniho obdivoval a byl ochoten k ůstupkům. Zde je první krok k tomu, že Osa prohrála válku….
  Nicméně je pravda, že po čtyřicátémtřetím roce, Němci pohlíželi na tu polovinu Italů, která dodržela spojenecké závazky, s despektem a od toho se odvíjela i zásobovací strategie. Ale je třeba uvádět na pravou míru to, že spousta Italů bojovala až do konce. Ostatně Duce sám musel velmi dobře vědět, že Osa válku prohrála nejpozději v roce čtyřicet tři. To, že fašisté byli ochotni budovat Republiku i za těchto okolností je hodno obdivu…. A myslím, že Ty jsi to na rozdíl od Waldgängera pochopil.

 3. Orel permalink
  21 dubna, 2012 23:07

  Ale proč by jeho podřízení bojovali do samého konce a pak vydali svého velitele? Proč by prostě dlouho před totální porážkou nedezertovali? Srovnej, vzácný pane RSI, údaje o ztrátách Borgheseho mužů (80%!) při obraně Benátska před jugoslávskými partyzány na samém konci roku 1945.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Junio_Valerio_Borghese
  To dokazuje dostatečného bojového ducha v těchto jednotkách.

 4. RSI permalink
  21 dubna, 2012 21:57

  Waldgänger: Myslič to určitě nepsal s cílem falšovat historii. AV mohl být zrazen svými podřízenými, výměnou za záchranu života. Mohli pak vymyslet teatrální povídačku, aby ochránili své svědomí, když nechali v rukách bolševiků vlastního velitele a šli domů jako by se nechumelilo a nebyla žádná válka. To je možné. Ale mohlo to být taky jinak. To už se dnes nedozvíme. AV byl každopádně kapacita a čest mu náleží.

 5. RSI permalink
  21 dubna, 2012 21:53

  Myslič – „A s čím bys chtěl bojovat, když tě němečtí “spojenci” oberou o všechno palivo a střelivo? Klackama?“

  Já bych to tolik nedramatizoval, Mysliči. Spojenci určitě zmíněnou italskou letku o nic neobírali. Měla tolik, kolik si zasloužila. RSI vznikla jen díky těmto spojencům – byl to německý protektorát s loutkovou vládou, která poprvé na území Itálie prosadila čistě nacistickou socialistickou politiku. Žádný katolicko-monarchistický paskvil. RSI sloužila jako obranný val a jako dar už tehdy de facto poraženému Benitovi. Kdyby nebylo elitní jednotky SS a vůle jiného vůdce, slavný Duce mohl maximálně dělat dalšího šášu v norimberském procesu nebo někde viset hlavou dolů o pár měsíců dřív. Takhle si ještě na chvíli užil trochu té slávy a mohl zpytovat svědomí, proč se sral do vojenských akcí s takovou echt švejkovskou armádou (čest vyjímkám jako AV, kteří potvrzují pravidlo) a proč jako klasický švejk šel do boje až když byl zdánlivě u konce a chtěl mít jen jistotu kořisti…

 6. 20 dubna, 2012 20:02

  Já už dělal leccos :-)

 7. Whitegolfer permalink
  20 dubna, 2012 19:20

  Myslič: Ty si dělal do slepování letadel?

 8. Koukol permalink
  20 dubna, 2012 19:17

  Myslič: Ty si dělal do slepování letadel?

 9. 20 dubna, 2012 17:13

  Wald:
  :-) No, já to s Rautim myslel tak, že on se vzdal za trochu jiných okolností :-)) To, že byl v žoldu nepřítele považuju za nesmysl a nikdy jsem to netvrdil…. A pokud každému diskutujícímu, který ti nesedí, takhle vkládáš do úst to, co neřekl…. No, pane jo…

  A pokud by tě zajímalo, kde jsem se sešel s Viscontiho člověkem, tak to bylo na jednom mezinárodním modelářském veletrhu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: