Skip to content

Nekonečný pád do hlubin

Duben 15, 2012
by

Vláda České republiky, kterou zcela záměrně nenazývám vládou naší, se během posledních dnů opravdu překonává v pokoušení trpělivosti občanů. Nejprve se navzdory osobním výpadům svých jednotlivých členů koalice dohodla na pokračování vlády za účasti problematických Věcí veřejných. Inu, strach ze ztráty přístupu ke korýtku, hrozící v případě předčasných voleb, je přece jen jednotícím prvkem i mezi jinak mezi sebou rozhádanými politiky. Není proto divu, že dle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění by zdiskreditované Věci veřejné ve volbách vystřídali lidovci, kterým právě VV a Top 09 v posledních volbách ubraly tolik hlasů, že se do parlamentu ani nedostali. Koloběh objevování se a mizení nových stran se starými tvářemi tak bude zdárně dál probíhat, jak jsme si na to v této demokratuře snad už zvykli.

Nyní ještě vláda zesílila kolovrátek o nutnosti utahovat si opasky, kterýžto proces přes 20let probíhá patrně bez viditelného efektu – sociální tlak dál zesiluje a postihuje stále širší spektrum populace. Vypadá to, že zatím jsme se ode dna nejen neodrazili, ale ještě k němu ani nedospěli. V souladu s tímto trendem současná vláda, nazývající se nabubřele jako „vláda rozpočtové odpovědnosti“, nyní oznámila další kroky, jak udělat čest svému jménu, což v praxi znamená vyždímat ve státní pokladně chybějící peníze z daňových poplatníků a ušetřit je na lidech nejpotřebnějších – důchodcích, studentech či ženách na mateřské. Vláda tedy předložila návrhy na zvýšení daní, zavedení zápisného, zvýšení regulačního poplatku, zavedení daní uhlíkové a daní z vína a kdoví, s čím ještě přijde. Pokud k tomu přičteme v mnoha podnicích se snižující platy, lze taková vládní opatření nazvat přímo sociálně vražednými.

Jak je tedy vůbec možné, že za 20 let probíhajících úsporných opatření se tato stále jen přiostřují? Šetření má samozřejmě smysl, pokud se úspory ukládají do kasy, která není děravá. To však není případ té státní. Pořádné díry v ní zanechaly kauzy typu PROMOPRO, bémovské projekty (Zelená Praha, Open CARD, Bezdrátová Praha, stavby tunelů), arbitráž s CME, aféra Český dům, Diag Human, projekt Internet do škol, nucená správa IPB, sanace bank v 90. letech, aféra Chemapol Group, Knižní fond, kauza lehkých topných olejů, rumová aféra, kauzy Konsolidační banky a Konsolidační agentury, podpora fotovoltaických elektráren atd. V  celkovém součtu vyjmenovaných kauz bylo „odkloněno“ přes 1,5 bilionu Kč. Pokud k tomu přičteme  oficiální státní výdaje na diskutabilní záležitosti – na od roku 1990 probíhající „mírové“ vojenské mise Armády ČR v zahraničí či čerstvě náklady na církevní restituce, nemluvě o kauzách dosud neodhalených či drobnějšího charakteru, jedná se už o skutečně astronomické částky. Když prostě státu ubývají v kase peníze, nepřiměje to vládu k přehodnocení vlastní politiky, ale zhojí si to na občanech, kteří tak přeneseně plní šálky čaje děravé vědro.

Za současného stavu tedy nemá smysl se upínat na nějakou změnu k lepšímu, dokud nedojde k zásadní obměně politické scény. K očistě od propojení s podsvětím a lobbisty, od ideje kmotrovství, jež tak úspěšně prorostla napříč politickou scénou, tak i k obnově politické činnosti jakožto v první řadě poslání, ne zdroje často pochybně získaných příjmů. Politika totiž v dnešní době funguje především jako výnosné zaměstnání, do něhož jako by lidé vstupovali především pro naplnění svých osobních zájmů a finanční zúročení svých kontaktů. Podnikatelský projekt jménem VV firmy ABL je toho nejlepším dokladem.

Bude ještě trvat, než dojde k nějakým pozitivním změnám a těžko se tak stane díky zavedení úspornějších opatření. To, čeho jsme zatím přímými účastníky, je nekonečný pád do hlubin. Vládní opatření, jež jej mají brzdit se podobají snaze zachránit se pádem z letadla rozevřením deštníku. Nebudou mít požadovaného a trvalého účinku, tak jako je neměly dosud, dokud se neodstraní příčina současného stavu. Ta spočívá jednak v rozkrádání státních peněz těmi, kteří s nimi mají hospodařit, v přesouvání obrovských peněžních prostředků na diskutabilní účely a v samotném egoistickém přístupu politiků k vykonávání svých funkcí.

Co tedy dál? Bylo by krátkozraké složit ruce do klína a odvolávat se na tradicionalisty oblíbený koncept, dle něhož žijeme ve věku Kali Jugy, temném železném věku materialismu, tudíž že se současnému dění nemůžeme divit a vlastně s ním ani nic udělat. Je přirozené, že vyloženě materialisticky orientovaná společnost, v níž žijeme a která měří vše, včetně investic do vzdělání či zdraví lidu, pokřivenou optikou peněz, bude doplácet právě na svou posedlost ziskem. Postrádá totiž jakýkoliv vyšší ideál, který by ji zušlechťoval. Zamyslíme-li se totiž ještě hlouběji, co pozitivního vůbec může dnešní západní civilizace odkázat svým potomkům, ať už jde o duchovní, kulturní či morální rozměr? Pokud se nám tedy  pozitivních vzorů nedostává shora, hledejme a vytvářejme si vlastní. Můžeme seznamovat své okolí s hodnotami, které vyznáváme,  hovořit s lidmi o podstatě současného systému a principech, na nichž by zdravá společnost naopak měla spočívat. Tímto může každý z nás přispívat k budování světonázoru, při jehož dostatečné podpoře ze strany lidu bude jeho vítězství logickým vyústěním.

Stává se totiž stále stále zjevnějším fakt, že aby vůbec nastaly podmínky pro zlepšení stávající situace, je nezbytné otočit kormidlem o 180 stupňů. Je třeba se odvrátit od současného zkorumpovaného a individualistického systému a nabrat kurz národně-sociální. Jakým způsobem a zda vůbec k tomu dojde, ještě ukáže čas. Již teď je však jasné, že primárním hybatelem těchto změn musí být lid. Pokud ne ve volbách, tak v ulicích. Do té doby budeme všichni, bez rozdílu věku, společenského postavení či politické orientace, společně na jedné palubě zvolna klesat ke dnu jako legendární Titanic, od jehož potopení právě dnes uplynulo 100 let.

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. Wolf permalink
  Duben 17, 2012 08:35

  Vážený pane Hájku, kdybyste článek dočetl do konce, zjistil byste, že se nejedná jen o shrnutí známých faktů, ale i o jejich analýzu a návrh, jak na tento stav může každý reagovat.
  Panu „prezidentovi“ děkuju za návrh. Nicméně nemáme v úmyslu se podílet na vytváření encyklopedie. Baví nás to tady a je pro nás důležitý kontakt s čtenáři a vůbec zpětná vazba. I třeba z Hradu :o))
  Potrefená huso, jsem rád, že neskládáte křídla do klína a pokud je vás v hejnu podobných více, tím líp :o) Pronárodně či sociálně smýšlí lidí více, s národním socialismem to nemusí přímo souviset. S tou louží souhlas.

 2. Lívia permalink
  Duben 17, 2012 00:44

  Fajn, tak napište něco lepšího.

 3. hájek permalink
  Duben 16, 2012 22:51

  Tak VK má z části pravdu. Nevadí, že se tu takové texty objevují, ale vadí mi na nich to, že nepřinášejí nic nového. Žádnou hlubší analýzu, myšlenku, žádný závěr. Jen takové povrchní suché shrnutí známých faktů bez abstrakce. Navíc je se tu pořád dokolečka opakuje.

 4. Koukol permalink
  Duben 16, 2012 18:12

  Václav Klaus? Ten je ten poslední, co by měl tu vykládat… :-/

 5. Lívia permalink
  Duben 16, 2012 01:31

  Víš co, Václave ? Tenhle druh arogance si taky strč někam. Ona mi maminka už tenkrát říkala ať si tě neberu a já husa jí neposlechla.

 6. Duben 15, 2012 21:26

  Ano máte ve všem pravdu, jen vám nedochází jediné. Tady to čte akorát pět věrných, kteří zde jsou tak 20 hodin denně. Vykašlete se na ně, toto je k ničemu. A raději pomozte s projektem Wikipus.info který má aspoň teoretickou šanci někoho vyburcovat.
  „Kopání do mrtvol“ a vymýšlení blbostí v diskusi je k ničemu, stejně jako lidi, kteří nic jiného nedělají…

 7. potrefená husa permalink
  Duben 15, 2012 17:30

  Nechápu, kde autor bere, že tu někdo chce „skládat ruce do klína“ ?
  „To je hluboké, ale opravdu hluboké nedorozumění“

  A lid ? Ten nehne prstem, dokud mu někdo pořádně nevymáchá hubu v louži.

  Ještě jeden problém -nikde nevidím skutečně anti-individualistické a anti-materialistické národní socialisty. Je jich v ČR tak do 10ti ks.

 8. Kochner permalink
  Duben 15, 2012 16:18

  jo je to trefně popsaný.. ale demostrace se od češtva nikdy nedočkáme (tedy pokud to nenaplánuje nějaká tajná služba) ,poněvadž jsou všichní zatíženi hypotékama a mají strach.. a kdo ne tak je v bankrotu a nebo na něj čeká.. už v tak napjatejch rodinejch rozpočtech se prostě prachy na cestu na demonstraci do Prahy nenajdou.. maj to šábesdekláci dobře vymyšlený..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: