Skip to content

Nordické runy

Duben 13, 2012

nordicke runyPaul RhysMountfort

Tuto knihu jsem několikrát četl v dřívějších dobách, ovšem nikdy jsem ji nevlastnil, až teprve asi před půl rokem se mi ji podařilo ulovit za směšný obnos jako použitou. Kniha vyšla v roce 2005 a momentálně ji lze sehnat pouze v antikvariátech. S odstupem času si ji tedy dovolím zhodnotit více.

Kniha má 253 stran, tudíž jde o celkem slušnou porci čtiva, které však rozhodně nenudí. Z obsahu lze vycítit, že se autor runami, prací s nimi a severskou mystikou zabývá skutečně seriózně a do hloubky.

Kniha je rozdělena do tří částí, přičemž první část se zabývá původem run a dá se říci, že i stručně nastiňuje základy severské mytologie. Druhá část pojednává o samotných znacích a jejich významu (jde o starší futhark). Část třetí se zabývá používáním run při věštění a představuje nám různé systémy vykládání run.

Dá se říci, že se zde jedná o jedno z nejlepších děl o runách, co vyšlo v češtině. Všem, kteří knihu nečetli, ji mohu vřele doporučit. Myslím, že rozhodně nebudete zklamáni. Je ovšem třeba nutno podotknout, že se nejedná o žádný návod či manuál, který si člověk přečte a ihned vše okolo run pochopí a stane se velkým runovým mágem. Tímto způsobem nefungují žádná díla o runách. Runy je nutno pochopit a prožít na vlastní kůži. Už jen kvůli tomu, že Wotan také musel devět nocí a dní viset na Yggdrasilu.  :-)

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. Koukol permalink
    Duben 13, 2012 19:28

    Jen s runama opatrně. To není nějaký „okultní“ systém, už pár lidí to pěkně „posekalo“!

  2. Sigfoeder permalink
    Duben 13, 2012 15:53

    Tuto knihu jsem dočetl zhruba před měsícem a byl jsem nadmíru spokojen, mohu vřele doporučit! ;)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: