Skip to content

Strach

Březen 29, 2012
by

Strach je nezbytnou součástí života, jež nám umožňuje přežít. Jenže to, co od přírody slouží k zásadním pudům, které umožňujícím zachování života, může být v moderní době značně zneužito k uvedení společnosti do stavu šílené „připosranosti“.

Sdělovací prostředky do nás ze všech stran perou katastrofy, autohavárie, vraždy atd. Je to šíleně intenzivní a dle mě rozhodně ne náhodné. Zde nejde pouze o to, že si lidé v tom libují a masmédiím se zvyšuje sledovanost. Jde o udržování společnosti ve stavu permanentního strachu. Nebezpečí hrozí ze všech stran a jen státní instituce nám přeci umožňují přežít. Jsme uvádění do role malých dětí, které pro jejich bezpečnost musí někdo „zodpovědný“ vodit za ručičky.

Pak zřejmě nevadí, že se vše kolem nás hroutí a jsme brání stále více na hůl. Změna by přeci mohla přinést další nebezpečí a zde ve společnosti uměle vyvolávaný (až pomalu paranoidní) strach nese úspěchy. Lidé se tudíž bojí radikálních změn, hlavně ať se neděje něco „nepřístojného“, vždyť hrůzy nám předávané TV je již tak moc. Postupné permanentní zhoršování stavu je pak mnohými bráno pomalu za dobrodiní. A vystrašené stádo ovcí tak cupují vlci, za slastného bučení zbývajících.

Strachem lze odůvodnit vše. Vždyť i ty pouhé nesmyslné předpisy, co nás stojí šílené peníze, mají přeci zvýšit naši bezpečnost. Strach o naše zdraví napraví nadstandardní pojistky. Pro nejistotu do stáří překousneme různé čachry s důchodovým systémem. Strach z globálního oteplování umožňuje tunelovat spousty miliard ve jménu ekologie. Strach ze ztráty zaměstnání a blahobytu nás nutí snášet šikanu darebáků ve vedoucích funkcích. Ostatně strach, abychom nedopadli jako Řecko, někomu pomohl vyhrát volby.

Strach se jako nástroj moci používal vždy. Jenže dnes jsme dále. Žijeme ve virtuální době a tudíž stačí virtuální strach, před kterým v důsledku všudypřítomné propagandy nelze utéci. Nelze se před ním schovat, útočí na nás ze všech stran, leze do nejhlubších sfér naši mysli. Kam se hrabe Orwell! Represivní zásahy jsou potřeba jen proti „pár šílencům“, co se strachu z nějakého důvodu dovedou zbavit. Ostatní vystrašení pochodují na popravu dobrovolně a jsou pomalu vděčni za ochranu, která je jim při cestě na popraviště poskytována.

Je to pro mnohé možná těžké, ale nic jiného než překonat svazující strach nám nepomůže. Když lidé uvidí, že část společnosti se nebojí, tak možná se z okovů vytrhnou i další. I taková drobnost, jako se nebát říci svůj názor, může být prvním krokem ke změně.

Reklamy
komentářů 9 leave one →
 1. Koukol permalink
  Duben 1, 2012 01:58

  Viděl sem jen bitku a ty krvavý čáry na zemi. Naštěstí to v létě ustalo…

 2. Kamínek permalink
  Duben 1, 2012 01:33

  Koukol viděls tu bitku (zbran´) nebo jen tu red čáru ?

 3. Koukol permalink
  Březen 31, 2012 17:57

  Takže dneska budou „evil stories“ na pořadu dne? To by mohla přispět konečně i Catalessi! :-)

 4. Shaman permalink
  Březen 31, 2012 16:09

  Před asi měsícem naše čubinka ukousla hlavinku kocourkovi, který drze a rasisticky v noci vlezl na dvůr a pak si s ní hrála jako s míčkem :-) Zbytek těla jsme pak našli pod okny. Extrémistický, násilnický a antiglobalizačně smýšlející kocourek jenž narušil hranici mezi hlídaným dvorem a zbytkem světa byl humanitárně zakousnut a demokratizován.
  Stejně by u nás už žádnou myšku nechytil, jelikož i ty už prošli demokratizačním procesem a emigrovali nebo se pozvolna rozkládají ve všech koutech dvora :-)

 5. Koukol permalink
  Březen 31, 2012 12:41

  Kamínek: Vloni kolem brněnskýho nádru, pravidelné bitky feťáků a homeless. A jako bonus: velká krvavá čára na zemi. :-)

 6. Kamínek permalink
  Březen 31, 2012 11:26

  Ano masmédia kladou důraz na strach .To vždy zabere pokud je člověk v cílené skupině.Když se dozvíte ,že zloději přepadávají doma důchodce, začnete se jako důchodce na noc zamykat,když se dozvíte ,že na vaši práci čeká padesát nezaměstnaných neodmítnete šéfovi práci až do 19 hodin atd… Oni nás takhle zpracovávají .Záleží jen na nás v jakém jsme stadiu uvědomění a jak dokážeme čelit prostředí, které bylo vytvořeno v naší zemi. Pokud jsou zde jedinci ,kteří nepodlehli dávají tím národu šanci . Měnit stav věcí ,ale není zdarma , systém tyto osobnosti rozpozná dříve než národ a bude se bránit. Jak jinak něž tím ,že začne předávat strach (přímo cíleně na míru ).Protizbraní v tomto boji je naše poznání vycházejícího ze svobodného myšlení. PS ( k článku) : Který je váš nejhorší brutálně násilný zážitek z posledního období na vlastní oči ,když nebudem počítat televizní film , zprávy,noviny ( vraždy,ohnivé výbuchy aut,teroristy, atd..) ?Já jsem viděl jak kočka roztrhala veverku ,která spadla ze stromu ,ale to se stalo před půl rokem v Brně :-) ( velice hlasitý zážitek)

 7. Koukol permalink
  Březen 30, 2012 12:17

  R. Morrison: Asi jste to lépe vystihl… :-)

 8. Rowan Morrison permalink
  Březen 30, 2012 11:52

  Já si to rozlišuji. Mohu se bát, ale nesmím mít strach. :)

 9. Koukol permalink
  Březen 30, 2012 10:47

  Strach je přirozená věc, ale sám o sobě bývá špatný rádce. :-|

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: