Skip to content

„S tím nic nenaděláš!“, „To tu bylo vždycky!“

Únor 18, 2012
by

Musím se přiznat, že podobné odpovědi mě dovedou pořádně nazdvihnout ze židle. Obzvláště v poslední době, kdy se s nimi člověk setkává na každém kroku. Nesnáším totiž odevzdanost, která mnohdy hraničí s leností či přímo zbabělostí.

Společností se táhne „blbá nálada“, lidé jsou stále více nespokojení, a to zcela oprávněně. „Elity“ se chovají jak z řetězu utržené, nic jim není svaté a jejich jediným cílem je co nejvíce nahrabat. Jsou si jisty beztrestností a ví, že když se náhodou budou muset poroučet ze svého zlatého doupěte, tak se pouze přesunou do jiného. Spousta lidí si tohle uvědomuje, ale to je vše. Když už někdo zorganizuje nějakou demonstraci, tak si většina najde spoustu „důvodů“ proč se jí nezúčastnit. (Tím nemyslím jen „extremistické“, kde hrozí nějaká újma, ale i např. odborářské atd.). Jednou je moc horko, podruhé zase zima, a marasmus nás obklopující se prohlubuje dále. Jak by ne, lidé drží hubu, tak si mocní myslí, že mohou vše.

Už i v té hospodě se dost často nějak tak méně nadává.  Na jednu stranu to chápu, tím pouhým nadáváním se opravdu nic nevyřeší. Jenže i v té hospodě se může domluvit „nějaká“ ta akce či lidé se strhnout k „nějakému“ činu. Pokud sklouzneme i zde pouze k neutrálnímu kecání o „honění se za mičudou“ či probírání jistě „důležitých kauz“ z Blesku, tak se posouváme k ještě většímu apatii. Měníme se v bezduché stroje, co si svoje odpracují, a pak tupě žerou jimi naservírovanou „zábavu“. Dnešní doba je o ubohosti a přetvářce. Trendy je nasadit neutrální happy úsměv – držet hubu a krok. Za komunistů to bylo povinné, dnes to mnozí činí dobrovolně, jen na základě všudy přítomné propagandy nebo touhy po kariérním postupu.

Další taktikou mocných je nespokojenost tak nějak rozmělnit. Obyvatelstvo prostě zahltit informacemi. Těch všemožných korupčních kauz je již tolik, že nám přijdou, jako něco běžného a už si ani nevšimneme, že nejsou dotaženy k potrestání. Jsou neurčitě všude kolem, lidé si na ně zvykají a berou je za nutnou daň, kterou je třeba přinést na oltář konzumu. Těch pár, co by přešlo k akci se pak zlomí bezmocí. Jsou udupáni stádem ženoucím se do nákupních center.

Otázka: „Proč se lidstvo dostalo tam, kde je?“ musí být směřována na filosofy či sociology. Já bych chtěl jen apelovat do pléna otázkou:  Nestojí i přes výše uvedené, za to prožít život se ctí a mít nějaký vyšší smysl bytí? Příležitostí k boji je mnoho a kdo má vůli, ten si své bitevní pole jistě najde.

Reklamy
komentářů 5 leave one →
 1. Charlie permalink
  Prosinec 17, 2012 02:19

  proč ne?

  system a jeho moc :-) není žadná ,člověk nebojuje protože nemá proti čemu bojovat ,jak chce zničit systém když jste součástí.Hodně lidí vidí co se děje že lež vladne a mi jen přihlížíme :-( je pravda že boj jsme prohráli před bitvou ale nebylo jiné řešení .Utekli jsme do ustraní protože newíme proti čemu stojíme . Nebo že bysme celou dobu měli pravdu přímo před sebou?Přestan te myslet a začněte věřit nebo vše bylo zbytečné ……………pst už je mezi námi

 2. Pagan permalink
  Únor 20, 2012 14:54

  Hele R.O.,nechci se do tebe navážet,máš pravdu o té době,ale jak jinak bojuješ,než jenom to,že sem píšeš.Je to taky přínosný a tvý články čtu rád a určitě budeš člověk,kterej má pro něco smysl,ale to je pořád plná pusa boje a to že se musíme postavit sytému,ale činy žádný nevidim.Musíš si přiznat,že v dnešní době už není moc za co bojovat.Slunce nad Evropou zapadá a my si za to můžeme vcelku sami.Týhle zkažený době pomůže už jenom jedno:ozbrojenej konflikt se sociální politikou.

 3. Evžen Ropa permalink
  Únor 19, 2012 12:43

  Tak trochu úsměvný příspěvek do diskuse:
  U nás už skutečně žádná soudržnost neexistuje. Porovnejme to s takovým Japonskem, tam má i mafie pocit nějaké jednoty se zemí z které pochází. Viz humanitární pomoc, kterou posílala do oblasti kolem Fukušimy a teď tam posílá i své otroky, aby se podíleli na úklidu :-D http://www.novinky.cz/zahranicni/259500-japonska-mafie-posila-lidi-za-trest-do-fukusimy.html?ref=boxE

 4. Kamínek permalink
  Únor 19, 2012 02:22

  Celkem aktuální .R.Morrison pěkné . Tak včera v Jihlavě si fotili moji občanku a tvář na kameru. Posílájí to stále dál.Tam nahoře jsou nějací komunisté a udělají každému složku. Svoboda stlačená do „A4“ Snad nám v budoucnu aspon´ ta hospoda zůstane k volnému klábosení co vše by se dalo dokázat v lepších dobách …

 5. Rowan Morrison permalink
  Únor 18, 2012 20:34

  Něco o motivaci.

  Oswald Spengler: „Národ je svaz mužů, kteří se cítí jako celek.“

  A co znamená cítit se jako celek ? Především budovat vztahy. Čestně a poctivě. Až se dostanete do fáze, kdy jste se pro úplně neznámého člověka, kterého znáte třeba jenom po síti, ochotni obětovat nebo mu něco dát a nic za to nechtít. Takhle vzniká vzájemnost. Je to jednoduché a přece pro mnohé tak vzdálené.

  Nechci tady strašit, ale dnes už je otázka ze závěru článku posunuta jinam. Zní: Existuje vůbec český národ ? Protože druhá věta výše uvedeného Spenglerova citátu zní:

  „Vyhasne-li tento pocit, přestává národ existovat.“

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: