Skip to content

Duch doby

Leden 10, 2012
by

duch dobyZdá se mi, že se mění rozpoložení nálad ve společnosti. Lidé začínají být stále více neklidní, tedy spíše naštvaní. Očekávají převratné změny. Mnozí skrze ně doufají i ve zvrácení dosavadního negativního vývoje, a to i přesto, že většina z nich nemá tušení, jaké by ty změny měly být.

Davy se zatím nebouří, ale neustále více se ve společnosti ujímají např. tak zvané spiklenecké teorie. Spousta lidí věří v utajenou světovládu, zde se nejedná již jen o pár podivínů. Mnozí se ji dokonce v ústraní nebojí přímo pojmenovat. Jistě, tupců poplatných oficiální verzi nám předkládané pravdy je stále mnoho. Jenže tito tak mnohdy činí pouze z vlastního prospěchářství. Tajně doufají, že servilnost jim zajistí lepší místo na slunci a zatím za to spíše stále častěji sklízejí odtažitost a posměch ostatních.

Mnohokrát je slyšet, že ke změně dojde až bude bída a hlad. Já jsem přesvědčen, že tak daleko to zajít nemusí. Současný režim totiž drží při životě více méně pouze technický a technologický rozvoj výroby, který i při stále zvětšující se sociální nerovnosti umožňuje přijatelný konzumní život téměř všem. Lidský žaludek nasytí genetika nebo chemie, ale v té duchovně-kulturní sféře je to již horší.

Lidé jsou totiž potvůrky, které nemají pouze pud sebezáchovy. Chtějí od života více než jen požírat a vyměšovat. Z historie víme, že davy byly schopny umírat kolikrát i pro „prkotiny“, které jim v té době přišly zásadní. Lidé totiž touží po spravedlnosti (Režimem kovaní echt „pravičáci“ to občas nazývají závistí :-) ). Nelíbí se jim, když někdo se veze na zádech druhých a zde nemusí jít jen o ty sociálně slabé, ale i o ty mocipány napojené na korupčníky, lobbyisty, defraudanty, šmelináře atd. Zde totiž mizí ty zásadní prostředky, které se pak musí brát jinde a nemohou být využity k vyšším cílům.

V této změně rozpoložení ducha společnosti vidím naději. Jen je třeba pochopit její zákonitosti a umět s nimi pracovat. Pak bude jasné, že i sebevětší a intenzivnější propaganda současného Režimu se nemůže postavit přirozeně šířené touze po spravedlnosti. Ta může být částečně potlačena konzumním blahobytem, ale ne nikdy umlčena. Je jen otázkou, jak rychle dojde k pokusu o realizaci změny a jakým směrem se bude ubírat?

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. Tomas permalink
  Leden 14, 2012 21:31

  Pagan:pokud chceš,tak mne kontaktuj hnikar@email.cz

 2. Pagan permalink
  Leden 14, 2012 13:17

  Ano,souhlasím.Dobrý článek!Ale jsme češi a jako češi jsme taky ovce.Bečíme,protože nás sere ten ovčácký pes spolu s ovčákem(kapitalismus a systém),co nás žene.někam,kam my nechceme.Ale běžíme dál a dokud je se na čem pást a dokud nás ten pes nekouše,tak zase jenom bečíme.Je to tak všude v Evropě a na světě vůbec;lidé už to vzdávají(vlastně vzdali),ale když se kouknu na takové Němce,Španěli nebo třeba Iry,ti lidé jsou schopni za něčím jít,za něčím si stát.Něco proti sytému dělají(alespoň upozorňují na problémy hlasitě),jako když tou německou vesnicí měl vést ten nebezpečný plynovod;lidé argumentovali,podávali stížnosti na úřady,sehnali odborníky;prostě se zvedl odpor.A najednou ta společnost svoje zájmy přehodnotila.Tady by se lidi taky možná zvedli,ale pak by řekli to typicky český „NO JO NO,CO NADĚLÁŠ!A už by to tu stálo.Češi jsou prostě měkký a nedokážou si za něčím stát.A to nejenom proti systému,ale i v práci jsem tohle pozoroval.A tak je proto s nimi zacházeno v Evropě i ve světěJenom když tu bylo nějaké nadšení nebo režim(jako např. zakládání první republiky)tak to se ještě Češi dokázali za svojí zemi postavit,jinak ne.Jeden příklad z mojeho města.Jeden vychcaný podnikatel a lobbysta(a taky část rady města),si tu staví co chce.Ničí městskou architekturu výstavbou nevkusných budov.Zničlili zeleň,postavili hodně hnusný koskatý hotel,zbourali pivovar ze 16.století,teď tam bude Kaufland(k tomu ještě okolo vykáceli staré lípy),zbourali starý stadion(byla to sice komunistická výroba,ale šel opravit a hlavně byl v centru města,teď stojí nový na konci města)teď tam místo toho bude Interspar(podotýkám že tak cca 120m od toho už stojí Lidl a Billa).A to jsem ani nenapsal všechno.A zahrádkářskou kolonii zbourali taky.A lidé co to bylo jejich?Chvíli protestovali,ale pak jim asi zaplácl někdo hubu pěnězi nebo to prostě vzdali a bylo po protestu.Pozemky stejně nevlastnili,byly města a ten podnikatel má prsty kdo ví kde,takže jim možná i vyhrožovali.A k těm ostatním věcem?Lidé se sice ptali,stěžovali si,psali do novin,podávali stížnosti na úřad.Ale když viděli že to nepůjde lobby-radou města,tlak utichl.
  Takže nadávat můžeme.Víme o tom.Ale udělá někdo něco,než že o tom jenom napíše?!Postaví se někdo hlasitěji na odpor?
  Jedno indiánské přísloví,které platí pro všechny:Pokud přihlížíš zlu,jsi za něj taky zodpovědný.
  A jedno starý:Mlčení je taky souhlas.
  Takže budeme všichni čekat,až tenhle systém nás zničí úplně kulturně,duchovně a sociálně?!Nebo ukážeme,že si i ovce umí kopnout do ovčáka a zahnat jeho psa?!
  Psát u počítače je sice dobrý,ale odpor je lepší.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: