Skip to content

Symbolika kolovratu

Leden 1, 2012
by

„Za úsvitu k Perunovi se pomodlím – ne nadarmo kolovrat mám na zbroji!“ (Massell)

Kolovrat – co pro nás Rusiče znamená? Nebo jde o symbol fašistických okupantů? Nebo nepochopitelný indický symbol? Nebo náš odvěký symbol? Jak jsem mnohokrát napsal (a psát budu, dokud budu živ), nyní se mnozí snaží zesměšnit všechno, co má vztah k naší rodné kultuře. Očernili slovo „pohan“ [jazyčnik] a vnutili nám pochybné písemnosti Konstantina-Cyrila a Metoděje, a tak se i kolovrat v jejich podání stal ztělesněním fašismu. K čemu jim to bylo dobré, uvedu dále a nyní napíšu o kolovratu.Co to je kolovrat? Jedná se o starobylý svatý symbol našich předků. Svastiku do současnosti uctívají v Indii; a ne náhodně je samotné slovo „svastika“ převzaté ze sanskrtu. Když pohlédnete na  Slunce, je na něm možné uvidět kříž – ale ne „pravoslavný“ crux imissa, ale rovnoramenný. Tento kříž je symbolem života, Slunce, symbolem lidské cesty (horizontální linie – Jav, horizontální cestu k Prav a Nav), symbol celého Světa (čtyři světové strany). Také samotné slovo „kříž“ ukazuje na jeho životodárnou podstatu: „KR(Ř)Esadlo“ (křesadlo, zapalovač), „KR(Ř)Emen“ (kámen, křesací kámen) – toto všechno je Oheň, Světlo, malé Slunce. „KREStjanin“ [ruské slovo krestjanin česky znamená rolník nebo zemědělec, pozn. překl.] – kdo stojí nejblíže ze všech Zemi a tajemstvím Zrození a Života.

Slunečního kříž měl takovou sílu, že ho uznávali TÉMĚŘ VŠECHNY národy, do nichž se nestihla zavléct „civilizace“ a „všelidské hodnoty“. Například na počátku 16. století výprava Hernána Cortése odhalila u jihoamerických indiánů („Cortés a jeho následovníci se s opovržením odvrátili od lidských obětí Aztéků i od toho, co připomínalo… parodii na křesťanství:…. klanění se symbolům větru a deště podobným kříži.“, „Great Religions of the World“); a ve druhé polovině 18. století byly nalezeny podobné symboly na mnoha místech Střední a Jižní Ameriky („…tento symbol se objevoval ve všech společenstvích jako součást uctívání sil, které byly počátkem života“).

Nedávno vědci sibiřské pobočky Ruské akademie věd pořídili unikátní fotografii Slunce. Byly na ní jasně patrné radiálně ke slunečnímu disku se do pravotočivé svastiky stáčejících osm rotujících proudů. A jestliže se podíváme na spirály galaxií, co představují, když ne kříž, jen s doplněnými liniemi vepsanými do kruhu? Slované nazývali svastiku „kolovorot“; slovo které pochází od slova „kolo“- kruh (toto slovo zůstalo ve svém původním významu v polštině – „kolo“). Z tohoto slova pochází „KOLOvorot“ (vrták), „KOLeso“, „KOLco“. [kolco do češtiny lze např přeložit jako kruh, prsten, cyklus, pozn. překl.] Slovo „kolovorot“ také znamená „krugovorot“, a znamená věčný návrat všeho. Člověk se rodí, dospívá, stárne, umírá a znovu se rodí…. Neměnným zůstává pouze střed otáčení [v ruštině orig. vraščenia – otáčení, návratu, pozn. překl.] – Rod. Čáry podél linií slunečního kříže ukazují směr pohybu Slunce. Jestliže kolovorot směřuje po směru pohybu Slunce (zprava-doleva), symbolizuje zrození, vytváření, obnovení/návrat, Svantovíta-Bělboga. Jestliže kolovorot směřuje proti slunečnímu pohybu, tak symbolizuje umírání, ničení, zapomnění, Černoboga (Slunce mizící v Nočním Světě). Na druhou stranu, obráceně se točící kolovorot není symbolem něčeho zlého. Například znesvěcený chrám se obchází proti směru pohybu Slunce, aby se smazala poskvrna. Smrt znamená opačnou stranu života, a bez ní by život nebyl nemožný; proto ať se kolovorot otáčí kterýmkoliv směrem – nezáleží na tom, jedná se o Slunce a Věčné Koleso. Nejčastěji se kolovorot zobrazoval se šesti nebo osmi paprsky, občas se dvěma.

Samozřejmě že pro nepřátele Rusi, u kterých vládl kult smrti, mrtví a záhrobní život, není nic horšího než sluneční znak, než radost, jásot a láska k životu uctívačů slunce! Ne nadarmo naši předci předpokládali, že Slunce – Dažbogův štít – odhání nečisté síly. Proto tedy od kolovorotu utíká nepřátelská havěť. Ale oni pouze neutíkají. Mnozí vědí, jak „normální lidé“ milují škatulkování. Říká-li jim kdokoli něco nepříjemného, je pro ně ihned „fašista a antisemita“, a pokud se začne ospravedlňovat, neberou na to zřetel. Nyní tedy každý – kdo nosí kolovorot (který byl na Rusi už v dobách, kdy křesťanští „církevní otcové“ byli ještě na houbách) je „fašista“. Ale musíme se bát nesmyslného žvanění? My, Vlci Severu, budeme se bát šakalů?

Abych nezpůsobil radostné výkřiky křesťanů, že se klaním Slunci [v ruštině slovo uctívat, uctívač se řekne poklonnik, pozn. překl.], řeknu, co znamená být uctívač/ctitel [poklonnik]. Jde o člověka, který poklonou vzdává úctu. V minulosti se lidé ukláněli rodičům, starcům a takto jim vzdávali úctu. Současné pokývnutí (hlavou) je také poklonou, která znamená: „Dobře jsi to řekl, ctím tvé rozhodnutí.“ Nyní se lidé chodí klanět popům, z nichž většina pro ně nic neudělala – krom vytahování peněz, a kteří si úctu ničím nezasloužili. A já uctívám Slunce – za teplo, světlo a život, a mhouřím před ním s poděkováním oči.

Český překlad Selidor, upravil Wolf

Přeloženo z: http://www.nasled.org/vera/Kolovorot.htm

Reklamy
komentářů 5 leave one →
 1. Milda permalink
  Červen 24, 2017 15:01

  Dobře napsané. Rusky se pohanství řekne jazyčestvo, což je zřejmé, že to rpavé pohanství bylo od slova, sloven tvořené a předávané. naše největší duchovní bohaství je náš slovanský jazyk. Uchovat ho proti těm západním zprimitivněným anglosaským jazykům je naše povinnost.

 2. Mylouš permalink
  Únor 26, 2016 15:36

  Pjekný článeček.

 3. Koukol permalink
  Leden 8, 2012 00:42

  Asi nejlepší článek, jaký jsem na těchto stránkách četl! :-)

 4. Pagan permalink
  Leden 5, 2012 21:54

  Děkuju za přeložení a publikování tohoto článku!Alespoň jsem se zase něco dozvěděl.Někdy by mě taky zajímaly něco o keltských nebo iberských symbolech spojených s tradicemi kdyby jste sem něco napsali nebo přeložili byl bych rád.

 5. R.G. permalink
  Leden 3, 2012 17:32

  „Cesty vedoucí k poznání mohou být na jeho nižším stupni, u různých lidí, velmi odlišné. Všechny však vedou vzhůru. Jak se postupně zvedají stále výše, dochází k jejich opětovnému spojování až mohou dosáhnout těch nejvyšších cílů.
  Mimochodem: žádný z přípravných stupňů není nezbytný (neboť jde o náhodné prostředky). Může se dokonce stát, že lidé s kontemplativním vnímáním dosáhnou, najednou a bez podpory těchto prostředků, skutečné intelektuální intuice (proto musí bráhmani stále směřovat ducha k nejvyššímu poznání, ale kšátriové usilují o postupné studium jednotlivých etap). Jde ale spíše o výjimky.
  Mnohem častěji musí jednotlivec, popř. komunita, projít tím, co lze nazvat nutností postupné shody. Je to v podstatě velmi jednoduché, podobně jako u obrazu „Kosmického kola“. Obvod ve skutečnosti existuje jen skrze střed. Bytosti, které se nacházejí na obvodu (či jinde mimo střed), musejí nutně vycházet právě z tohoto obvodu (či z onoho místa). Do středu se mohou prodrat jen přes plochu kruhu. Čím blíže je jednotlivec středu, tím více je schopen syntézy různých idejí. Čím blíže je středu komunita, tím více jsou si jednotlivci bližší.“

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: