Skip to content

Svastika a její historie v Čechách – Radek Fiksa

Říjen 29, 2011
by

Svastiku neboli hákový kříž si každý spojuje zejména s Hitlerem a jeho nacistickou doktrínou. Svastika má však na rozdíl od Hitlerovy tisícileté říše skutečně historii v řádech tisíců let. Objevila se prakticky na všech kontinentech a byla používána takřka všemi významnými náboženstvími. Což ostatně dokazuje ManWoman v knize Swastika – navrácení nevinnosti.

Málo známá je však historie svastiky na našem území. Sem tam se objeví nějaký článek o archeologických nálezech z keltských či římských osad. Ale svastika má u nás daleko rozsáhlejší výskyt a užívání. Svastika byla hojně používána v lidové tvořivosti, malovaná na kraslicích, tištěná na textiliích, ražená do mincí, zdobila se jimi ovčácká bičiska či čepče, tzv. holubinky.

Je možné ji objevit na několika malbách. Asi nejznámější je použití u Muchovy Přísahy omladiny. Použil ji však například i Mikoláš Aleš v cyklu Život starých Slovanů anebo J. V. Kautský na oponě pro Národní divadlo v Brně.

Ani budovy nejsou výjimkou. Rozsáhlou svastikou výzdobu nalezneme na Pražské loretě. Podobně rozsáhlá výzdoba, ovšem v interiéru, je k vidění v zámku Litomyšl. Oblíbená byla kruhová svastika v gotice, a tak ji spatřujeme na mnohých gotických kostelech po celé republice a nejen na nich.

Svastika se objevovala i jinde. Na nalezeném plíšku v Býčí skále, roušce Sv. Ludmily, opasku Sv. Václava, vyznamenáních Junáků, jedno takové měl i prezident Masaryk, chebském antependiu, denáru Boleslava 1. a mnohých dalších místech.

Objednat lze zde: http://bodyartmag.cz/book.html

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Jozef Pepa permalink
  Listopad 18, 2011 19:16

  Bratrství čeho ????

  Kdyby jste šli ke kořenům, zjistili by jste co to jsou „Svastičnyje symboly“ – kde mají původ, co znamenají ……
  Stačilo by jen trocha čtení a informaci by jste měli víc než z těch keltogermanských pramenů – a ten symbol co používal Hitler je jen jeden ze symbolu svastiky …….
  Svastika – to je víc než 200 symbolů – :)))

 2. Listopad 3, 2011 10:56

  Kniha mi dnes přišla a musím uznat, že je v ní docela dost zjímavých nálezů o kterých jsem nevěděl. Některé staré nákresy jsou totožné s nákresy v Archivu Slavonie zveřejněné už dříve. To samozejmě nic nedokazuje.
  Na začátku knihy se píše: „Tato kniha ani žádná jiná její část nesmí být kopírována, rozmnožována ani jinak šířena bez písemného souhlasu vydavatele.“
  Měl bych tedy dotaz na pana autora, pokud to zde čte, jestli mohu dál používat svoje vlastní fotografie, které jsem vyfotil Českých Budějovicích a v knize se bez mého vědomí objevily na str. 19. a nebo se musím pana autora zeptat? Fotografie možno shlédnout v odkazu níže, kdo má knihu může porovnat stíny, odraz na skle a třeba návaznost obou fotografií na sebe v detailu dveří :-)
  http://pohanstvi.wordpress.com/2011/04/05/symboly-na-domech-v-ceskych-budejovicich/

 3. Říjen 30, 2011 10:37

  Hmm reklama na tuto knihu přistála i na náš kontaktní email. Prodejce to rozesílá zřejmě kam jen může.

  K anotaci musím doplnit, že svastika se u nás vyskytuje již mnohem dříve než z dob Keltů a Římanů.

  Daleko zajímavější než její novodobé použití je tradicionalistický výklad jejího významu od R. Guénona. Je to daleko propracovanější teorie než jen pouhé tvrzení, že „jde o solární symbol“ či něco podobného, s čímž se setkávám(e) nejčastěji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: