Skip to content

O morálce v tržním hospodářství

Říjen 19, 2011
by

Skrblíkzdroj: http://www.zvedavec.org/

autor: Jan Hruška

Protože je dneska velmi málo věcí, nad kterými by se mohl člověk ze srdce zasmát, jsem velmi vděčný jednomu pravicovému serveru, na kterém jsem se dočetl, že tržní hospodářství podporuje tradiční morálku. Chehtal jsem se té větě asi dva dny. Pak jsem si řekl, že by možná bylo zajímavé zkusit napsat, jak je to doopravdy.

Stručně, ale výstižně to popsal někdy před sto lety Jiří Hausman:

„Krad starý Mates, krad jak straka
u bohatce i u žebráka.
Pak, nerozmýšleje se dvakrát
dal do pokladny to, co nakrad.
A nápis zhotovil si na to:
Soukromé vlastnictví je svato.“

Jistě. Ideálem trhu je kupovat od domorodců diamanty za ulomenou kliku od gramofonu, či prázdnou plechovku od konzervy. Nebo ještě lépe kupovat spotřební zboží za nekryté dolary. O nabyté zboží by ovšem tržní činitel nerad přišel. Proto nastupuje tradiční morálka.

Asi řeknete, že tradiční morálka odsuzuje podobné způsoby obchodování. Když se podíváte blíže, zjistíte, že ne tak ostře, jak byste možná čekali. Kromě toho, že v dřívějších dobách hrál trh v životě společnosti jinou roli, tehdejší morální příkazy odsuzovaly tehdejší praktiky (například falešná závaží), dnes málo aktuální. Nám by se po různých zkušenostech někdy chtělo odsoudit trh vůbec, což je odtrženo od reality. Je tedy nutno po vzoru dávných moralistů odhalovat a odsuzovat dnešní nekalé praktiky, bující na dnešním trhu. Menší překážka, na kterou při tom narazíme je v tom, že trhovci na jednu odhalenou praktiku vymyslí čtyři nové. Horší je, že se zabezpečili propagandou a ideologicky. Trh se stal modlou, proti které je dávné zlaté tele, vyrobené navíc z tak špatného materiálu, že šlo roztlouci na prach trapnou hračkou. Takže tu máme, i když se to všelijak zakrývá, dvojí morálku: Tu pro obyčejné lidi a pak „zákony trhu“, které nám v podstatě říkají, že co trh činí dobře činí a žádné morálce se nepodřizuje. No, musím říct, že Jiří Hausman to řekl stručněji a výstižněji.

Myslím si, že toto pokrytectví – hesla o „volnosti rovnosti bratrství“, popíraná dvojí morálkou, je jednou z hlavních příčin všeobecného úpadku celé morálky. Lidé respektují, když ti, co jsou v určitém postavení, mají určité výsady – a také určitou odpovědnost. Ovšem stav, kdy něco zároveň je a není, uvede dost lidí do vnitřní nejistoty, která se nakonec projeví, a to i tehdy, když je to všemožně zamlouváno a maskováno. Hlupáci pak odmítnou morálku, místo aby odmítli „zákony“ trhu. Dalo by se to srovnat s úpadkem západní církve a společnosti na konci středověku. Tehdy taky sice platilo Kristovo učení, že křesťané jsou bratři, ale pro vysoké církevní představitele neplatilo nic z toho, co vyžadovali od ostatních lidí. No a taky z úpadku a rozdělení své církve vinili a vlastně dodnes viní kdekoho a jen málokdy jsou ochotni uznat svůj podíl. No a to, že dnešní tržní komsomolci jsou ochotni vinit z úpadku morálky (tedy morálky pro obyčejné lidi – požadavek, aby trh byl regulován morálními pravidly, je pro ně zločinná třetí cesta) kdekoho, hlavně zlé levičáky, ale svojí roli odmítají vidět ani nemusím psát.

Reklamy
komentářů 29 leave one →
 1. Červen 15, 2012 15:13

  Andy:
  Ale jdi ty, brebto :-) Já na rozdíl tebe na živnost dělám, ty tatínkův mudrlante. Nikdy jsem netvrdil, že v synikalistickém podniku není žádná hierarchie. To jsis vycucal z prstu. Hierarchie je v každém socialistickém systému a třeba bolšáni tomu říkali Nomenklatura. Jak tak koukám, tak na rozdíl od tebe, já jsem skutečný podnikatel. Uznávám, že s tím Renaultem jsem se spletl, ale to je tak vše. Ty svůj omyl nikdy nepřiznáš. A můžeš se nám, alespon‘ rámcově, tedy pochlubit, v jakém oboru pracuješ? Jistě, můžeš namítnout, že nám potom nic není. Ale pokud to z tebe nevyleze, nemůžeš se divit, že tě budeme dále považovat za dvacetiletého cucáka, který studuje za peníze dan’ových poplatníků.
  Jak by položil otázku rétor: „V jakém oboru pracuje Andy Pitkin?“ odpověd‘ zní : „Neřeknu, nebot‘ prostě neřeknu :-)“.
  A ted‘ mne omluv, vyrážím na víkend do lesa, tak totiž my, „nižší vrstvy“, jak nazýváš patrně lidi co nemají VŠ, relaxujeme. V neděli se těším, až si přečtu tvou, jistě kultivovaně formulovanou odpověd‘. Dneska jsi mne, soukromého podnikatele, řádně pobavil :-)

 2. Isvar permalink
  Červen 15, 2012 12:17

  Andreosi, jenže ekonomika dnes ovládá všechny aspekty života a „efektivita“ a „ziskovost“ nejsou schopné omezit svou tendenci k bezbřehosti. V konečném důsledku jsou to právě ony, kdo podporují multi-kulti. Je to začarovaný kruh. Pokud v takové situaci ještě vehementně propagujete kapitalismus, tak své rase příliš nepomáháte. Měl byste se spíš soustředit na to, jaký nový obsah dát pojmům levice a pravice, aby se poměr mezi ekonomickým a duchovně-kulturním aspoň částečně pohnul k rovnováze.

 3. Andreos permalink
  Červen 15, 2012 11:39

  Hiró Onioda
  Tady máte něco k tomu, jak „hrozně“ se v moderním kapitalismu „prodlužuje pracovní doba“, vy inteligente:
  http://www.novinky.cz/kariera/156978-osmihodinova-pracovni-doba-byla-uzakonena-teprve-pred-90-lety.html

 4. Andreos permalink
  Červen 15, 2012 11:24

  Isvar
  Efektivitu a ziskovost beru jako prioritní hodnotu jen v ekonomice, ne obecně. Samozřejmě obecně je nyjvyšší hodnotou přežití – tj. konkrtétně zejména přežití vlastní rasy, kultury, národa, civilizace.

  Hiró Onoda
  Stres roste, pracovníé doba se prodlužuje – ??? To jste vzal kde? – právě naopak – za posledních několik staletí se díky rozvoji kapitalismu životní podmínky nebývale zlepšily, pracovní doba se zkracuje, stále více lidí pracuje na zkrácené úvazky apod. Viz opět např. Skepitcký ekolog od Lomborga.
  Oby se lidé měli „obecně dobře“ – k tomu je právě třeba pracovat a vydělávat – pokud máte na mysli materiální blahobyt. Jak se říká – „bez práce nejsou koláče“.. Navíc máme kapitalismus a svobodu – takže pokud si někdo představuje spokojený život více „duchovně“ a méně materiálně – nikdo mu nebrání méně pracovat a mít více volna – ovšem musí se smířit s tím, že plat nebude mít bůhvíjaký. Každý se může rozhodnout, zda víc pracovat a mít víc peněz nebo pracovat míň a mít míň peněz. Je to logické. Kapitalismus není žádný netvor nebo co si myslíte, který něco na někom zkouší – je to jen systém svobodně a odpovědně jednajících lidí, kde si každý sám rozhoduje, kde a kolik chce pracovat. Takže tuto volbu nechte laskavě na lidech – každý ví nejlíp, kolik práce, volného času a materiálních statků mu vyhovuje. V této věci tedy stát nemusí na nic dohlížet. Mám takový dojem, že byste se rád řídil oním heslem „socialisticky pracovat a kapitalisticky žít“. Bohužel, tak to nefunguje.
  Jinak ty paranoidní výlevy o tom, „kdo jsem“ a jste mě „podezíral“ – to je typické pro socialistické fanatiky – pořád hledající nějaké spiknutí u „boháčů“ apod.

  Myslič
  Jak by řekl zkušený rétor:
  „Jak dlouho bude Myslič sedět na prdeli u netu nebo v hospodě a hulákat o „bídě kapitalismu“, aniž by aktivně vytvořil alternativu?“
  Odpověď: „Navěky“
  „Kdy pochopí, že pokud chce ke kapitalismu alternativu, a sám tak vytvoří socialisticky fungující a zároveň konkurenceschopnou firmu?“
  Odpověď: „Nikdy.“
  O té korporaci v Baskicku jsem psal ve Vzkazech čtenářů – to je ovšem korporace s hierarchií a manažery, pouze s větší mírou solidarity a vlivem zaměstnanců na řízení – a menší mírou hierarchie. Ano, a uznávám, že to funguje – ovšem právě proto, že prioritní je pro ni zisk a „solidarita“ nebo co si představujete. Solidarita je jen jednou z rysů té korporace – ale jak říkám ,nějaká hierarchie tam je – a platová diference taky – navíc postupně rostoucí.
  Obecně – zaměstnanecká akciovka samozřejmě může fungovat – ale právě proto, že je to akciovka – tedy majitelé – zaměstnanci jsou nuceni usilovat o zisk – od toho se odvíjí hodnota jejich akcií na kapitálovém trhu. I tak u ní ale nepochybně existuje nějaká hierarchie a vedení.
  Ohledně Renaultu samozřejmě opět kecáte – to je normálně řízená firma, soukromníky založená, načas sice státní, ale už roku 1996 opět privatizovaná.
  Viz zde: http://www.renault.cz/renault-svet/o-nas/historie/

 5. Isvar permalink
  Červen 15, 2012 07:38

  Hiró Onoda:
  jj, souhlas. Ekonomické otázky nemají v čele žebříčku hodnot co pohledávat-to je zásadní.
  Ale vysvětlujte to zajatci „produkce“, „efektivity“, „zisku“ a „udržitelného rozvoje“. :-)

 6. Hiró Onoda permalink
  Červen 15, 2012 01:11

  Dříve jsem podnikal .Zaměstnával 3 zaměstnance. Importovaní vietnamci tu rozjely kšeft (bez omezení) a já to ukončil. Stát je přijal za své a vyhodit se tedy nesmí .. K tomu kapitalismu jak říká Andreos nejduležitější je produkce .To není pravda nejduležitejší je aby se lidé měli obecně dobře . K tomu dostačuje úrodná zem a poctivost lidí. Za komančů se v továrnách nic nedělalo a vydrželo to 40 let(ta myšlenka ) . Kapitalismus si podřezává sám větev .Lidé jsou stresovaní obecně všichni,ale jen půlka má na relax v podobě peněz.Čas totiž nemá nikdo. Nezaměstnanost ,snižování mezd ,prodlužování pracovní doby. To vše vede k narušení společnosti.Kapitalizmus je jak požár. Stát musí dohlížet ,zda to na lidech nepřehání a zda nerozprodává v touze za ziskem zemi a majetek. prostě udržovat ohen´. Jinak ted´ konečně vím Andreosi kdo jsi. Už jsem tě i podezíral dals mě zabrat. Hiró Onoda

 7. Červen 14, 2012 22:13

  Aniž bych měl dostatečné znalosti v oblasti ekonomie, tak se zamýšlím jako autor článku nad jednou věcí – Američani skupují zboží za dolary, které si pak dotisknou, kolik budou chtít a vlastně vydělají na tom hlavně oni. Tvůrčí práce je pak na jiných (Číně), USA s nimi dokonale vyjebe. Z logiky kapitalismu (který zcela nezavrhuji) by bylo logické, že Čína se rozhodne, že za jednotlivé komodity nechce zelené papírky (dolary), které podléhají inflaci, ale jinou měnu. Co je mi známo, tak Čína by tímto krokem dospěla k ještě větší devalvaci dolaru a jelikož jí USA dluží (v dolarech), tak by Čína prodělala, takže se sebou dál nechá vyjebávat dále :D. Jen jednou za čas se objeví někdo (rebelský stát!), který nechce od USA dolary, ale třeba eura nebo japonské jeny – pak obvykle pak následuje válka proti této zemi, co nepřistoupí na podmínky Ameriky (viz. Irák, Libye,..)

  A to je ten dnešní kapitalismus, s kterým nemůžu souhlasit. Pokud se nemýlím, tak i ti nepopulární náckové obchodovali s jinými státy rovně – např. s Brazílií, s kterou směňovali komoditu za jinou komoditu.

 8. Isvar permalink
  Červen 14, 2012 21:46

  Jak to vlastně myslíte, Andreosi ? Kapitalismus=pravice a socialismus=levice ? Pokud ano, tak Vás ujišťuji, že se nezapojím ani do jednoho, nejsem demokrat.

 9. Červen 14, 2012 21:00

  Pardon, mělo být psáno „…ve stylu Graccha.“

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: