Skip to content

Svastika dnes

Říjen 17, 2011

svastika Podnětem ke zveřejnění této úvahy se stala debata na jednom pohanském fóru.

 Jsou symboly, které za sebou mají podstatně větší počet obětí než svastika. Křesťanský kříž, muslimský půlměsíc, komunistická pěticípá hvězda, srp a kladivo. Přesto je svastika démonizována větší měrou než všechny ostatní symboly dohromady. Paradoxně asi proto, že vždy byla až na období třicátých a čtyřicátých let minulého století naprosto bezproblémová, takže všechny její oběti jsou koncentrovány ve velice krátkém období Hitlerovy hrůzovlády.

 Na většině území Evropy má svastika vinou druhé světové války velice špatnou pověst. V těch krajích, kde její používání v lidové kultuře zapustilo nejhlubší kořeny, si však udržela oblibu dodnes. Shodou okolností se jedná o ty končiny, kde je její standardní démonizace, založená na spojitosti se Třetí říší, obzvláště nepoužitelná. Pro národy Pobaltí a Finska větu nebyl nejhorším nepřítelem Adolf Hitler a jeho voje nesoucí svastiku v srdci. Svastika byla výsostným znakem finského (stejně jako lotyšského) letectva, které pomohlo neprohrát zápas za finskou národní existenci. Svastika tedy musí být Finům obzvláště drahá i kvůli druhé světové válce. Obyvatelé Pobaltí si oddechli, když u nich Stalinovu nadvládu vystřídala německá, symbolizovaná svastikou. A neexistuje ani důvod, proč by ke kterékoli podobě svastiky měl cítit nechuť maďarský nebo rumunský vlastenec nebo dědic španělských nacionalistů z dob občanské války.

 Dokonce i v zemích západní a holt i střední Evropy je dnes svastika předmětem náboženského uctívání. Jejími uctívači jsou přistěhovalci z Indie nebo buddhistických zemí, pro které svastika zůstává legitimním symbolem dobra. Nikdo je, na rozdíl od bílých pohanů, nepopotahuje za zobrazení onoho prastarého indoevropského symbolu. Proč si nejsme v našich vlastních zemích rovni s asiatskými přistěhovalci?

 My ovšem nejsme ani Finové, ani Maďaři, natož asiatští přistěhovalci. Jsme hrdí Češi. Hitlerovská svastika pro naše předky symbolizovala porobu a zmar. Proč by nás mělo démonizování svastiky znepokojovat?

 Svastika je pouze symbol. Tažení proti ní, obzvláště proti její hitlerovské podobě, je vydáváno za boj proti symbolu zla. Boj proti symbolu zla však představuje pouze zástěrku pro tažení proti všem hodnotám, o které se kdy otřel hitlerovský režim. Ať už jsou kladné nebo záporné. Masové vraždy nebo Hitlerem plánované zotročení většiny bílé rasy nejsou kladnou hodnotou, a nikdo to ani netvrdí, tudíž není třeba proti nim vést nějakou zvláštní kampaň. Hlavní nápor zmíněného tažení se tedy soustřeďuje proti těm hodnotám, které byly v tom či onom svém aspektu zahrnuty do Hitlerova světonázoru, protože jsou v zásadě dobré. Jedná se například o tyto:

* Vlastenectví. Kdokoli je silně pociťuje, je a priori označován za „nácka“. Naposledy se o tom přesvědčil Ladislav Bátora.

* Vojenská připravenost.

* Eugenika. Má nespočet podob, od systematického zabíjení neduživých novorozenců a vraždění nevyléčitelně nemocných (což je špatné) až po podporu porodnosti nadějných a zdatných lidí (což je nezpochybnitelně dobré). Z nějakého důvodu si dnes každý pod pojmem „eugenika“ představí hitlerovské vraždění, aniž by vzal v potaz existenci eugenických programů v desítkách dalších vyspělých zemí.

* Hrdost na vlastní rasu a kulturu.

* Nechuť k přistěhovalcům.

* Odhodlání přenechat svoji zem vlastním potomkům.

* Podpora porodnosti státotvorného obyvatelstva.

* Imperiální pojetí státu jako posvátné pospolitosti dané shůry a mající právo vyžadovat od svých státních příslušníků oběti. Namísto toho tu máme smluvní pojetí státu, které považuje stát za nahodilý celek založený na „každodenním plebiscitu“. Takový „stát“ je řízen bytostmi, které se v čase voleb nechutně podbízejí voličům a po zbytek svého mandátu po lidech šlapou a nechutně se podbízejí svým skutečným chlebodárcům z Bilderbergů a Trilaterálních komisí.

Od toho všeho se odvíjí dnešní úpadek Západu, a to i těch zemí, které s Hitlerem nikdy neměly nic do činění. To je skutečný problém, ne boj proti hákovému kříži. Svastika je napadána nejen proto, že je spojena se druhou světovou válkou, ale také proto, že to slouží k paušálnímu napadání výše uvedených hodnot. Jinými slovy, útok na svastiku je na první pohled motivován obranou naší pospolitosti, ale ve skutečnosti je to pouze zástěrka útoku na samotné základy naší pospolitosti.

 Stejně jako za Hitlera, i nyní čelí český národ vážnému ohrožení. Stejně jako v případě Hitlerova vítězství, ani nyní se nedá s určitostí prohlásit, že český národ jako takový bude existovat za padesát nebo sto let. (Ostatní evropské národy včetně těch Němců jsou na tom podobně, ne-li hůř.) Nevíme přesně, jaký symbol stojí za ohrožením českého národa dnes. Dotyčný symbol a jeho nositelé však pro nás v přítomnosti a v budoucnosti představují neskonale větší hrozbu než svastika, tudíž si démonizaci zaslouží mnohem spíš než ona.

Reklamy
komentářů 14 leave one →
 1. Shaman permalink
  Říjen 26, 2011 13:09

  Pran: Myslíš, že počítali i s případnou prohrou?

 2. Pran permalink
  Říjen 25, 2011 12:10

  Silný energetický náboj symbolu Svastiky bol jednoducho zneužitý – a veľmi dômyselne vybraný, nemyslím si, že ríša plánujúca nadvládu nad svetom (Nie Hitler ale pozadie za ním), by si symbol zvolila náhodne, jedná sa o jeden z najstarších symbolov vôbec, označujúci zrodenie vesmíru a prúdenie energie.
  … Vybrať symbol, ktorý budú všetci nasledovať, a po prípadnej prehre ho budú nútení všetci odmietnuť, nakoľko je to ich minulosť, zabudnúť aj na ňu …

 3. Říjen 25, 2011 10:03

  Jak tak čtu v úvodu do knihy, zdá se mi, že trochu slyším Slavonii (po novu Archiv Slavonie). Minimálně v případě těch bičisek a velikonočních vajíček. Pan majitel zmíněného odkazu Slavonii zná, takže ví, že se tímto tématem zabývá dlouhodobě a není to jen o nějakém sem tam článku o Keltech. Celkově podobnou iniciativu oceňuji, jenom doufám, že to nebude jen chlubení se a vydělávání na cizí práci, nejen pokud jde o Slavonii a její dlouhodobá témata.

 4. Radek permalink
  Říjen 24, 2011 21:51

  nová kniha Svastika a její historie v Čechách na http://www.bodyartmag.cz/book

 5. Lukáš permalink
  Říjen 23, 2011 20:51

  Pěkné, jen mi tam chybí sousloví „Říše zla“ nebo „Půlnoční království“ :-D. Nicméně není co vyčítat R.O.ovi, přišlo to ostatně mailem. Ale dobrý článek, možná ho někomu přepošlu.

 6. Miloš permalink
  Říjen 18, 2011 22:37

  Myslič: já taky nechci aby zde byl jiný státní útvar, chci jenom změnu režimu

 7. Říjen 18, 2011 16:46

  Miloš: Dnes je jiná situace. Tehdy lidi přebíhali, protože už nevěřili v Rakousko. Ona sposta neněmeckých a nemad’arských národů už v té monarchii žít nechtěla. Já jsem rozhodně pro tenhhle stát, ovšem pod zcela jinou vládou a se zcela jinou ekonomikou. Jinak samozřejmě souhlasím s článkem. Ostatně jsem se na oné debatě na onom fóru taktéž trochu podílel…

 8. Shaman permalink
  Říjen 18, 2011 09:58

  Nesmyslné pronásledování a zákaz tohoto symbolu jenom dokazuje jeho skutečnou hodnotu a to hodnotu duchovní, protože symbol sám o sobě nezabil nikoho
  A není to jenom tento symbol. Co třeba obličej? Pokud by ste si vyšli na ulici s obrazem A. Hitlera na tričku, můžou vás zavřít. Pokud ale tričko bude obsahovat i nápis – masový vrah, vše bude v pořádku. pokud by tam byl nápis Sieg heil, opět vám hrozí vězení. A co jiní? Jestli tam bude Stalin, Mao, Pol Pot, Lazar Mojsejevič Kaganovič, Urban 2, Mohamed nebo jiní, kterých krvavá ideologie způsobila smrt miliónů nevinných, nestane se naprosto nic. I tady je vidět jak je snaha „vysoko-multikompetentních šašků“ bojovat proti „zlu“ směšná.

  I když pokud se na to podíváme z druhé strany, a to tak, že vše co je dobré pro nás, je pro naše nepřátele nežádoucí, pak je chápu. Zaslouží si „uznání“ za to, jak se jim daří proti jejich smrtelným nepřátelům (nám evropanům) bojovat.

  vonrammstein: jsem úpřimně rád, že souhlasíš.

 9. Říjen 18, 2011 00:38

  Dobrý článek, výjimečně naprosto souhlasím.

 10. Orel permalink
  Říjen 17, 2011 23:41

  Vzácný pane Miloši, ale potom se tam píše tohle:

  „Namísto toho tu máme smluvní pojetí státu, které považuje stát za nahodilý celek založený na „každodenním plebiscitu“. Takový „stát“ je řízen bytostmi, které se v čase voleb nechutně podbízejí voličům a po zbytek svého mandátu po lidech šlapou a nechutně se podbízejí svým skutečným chlebodárcům z Bilderbergů a Trilaterálních komisí.“

 11. Hlutwig permalink
  Říjen 17, 2011 23:38

  Svastika je pro mě důležitý symbol. Nemohu říci, že posvátný, neboť stále ještě nejsem schopen docenit jeho skutečný význam. Bylo by fajn zasadit se o její rehabilitaci.

 12. Miloš permalink
  Říjen 17, 2011 22:30

  „Imperiální pojetí státu jako posvátné pospolitosti dané shůry a mající právo vyžadovat od svých státních příslušníků oběti“
  já jsem vlastenec a přesto nebo právě proto bych nebyl ochoten přinášet pro tento stát žádné oběti, tento stát si žádné oběti nezaslouží. Tak jako můj pradědeček který za první světové války nechtěl bojovat za Rakousko a přeběhl do zajetí a vstoupil do legií, tak i já, kdybych měl bojovat za Českou republiku, která je šlenem EU a NATO tak bych udělal to samé.

 13. Tomas permalink
  Říjen 17, 2011 20:46

  Pěkně napsáno.Soumrak bohů se nyní velmi přiblížil.Myslím že většině evropanů je to celkem jedno,hlavně když si můžou ještě stále plnit nákupní košíky v gigamarketech a pohoršovat se nad jedním z nejstarších symbolů lidské kultury.

 14. Ron permalink
  Říjen 17, 2011 20:31

  Pekná úvaha.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: