Skip to content

Umění propagandy

Září 16, 2011
by

GoebbelsZřejmě za zde napsané schytám kritiku :-) , ale nebojím se říci, že lidstvo je z naprosté většiny tupé lehce ovlivnitelné stádo, zabředlé do jemu předkládaných klišé a stereotypů. U většiny lidí nemůžeme očekávat samostatné myšlení a logické chování. Obzvláště v dnešní uspěchané a přetechnizované době, kdy jsme zavalování neuvěřitelným množstvím informací a přetěžování nutností stále dalších vědomostí. To už nezbývá příliš prostoru pro uvědomění si toho podstatného a myšlení v delším horizontu. Výše uvedené si dle mě musíme uvědomit, abychom se posunuli v propagaci našich myšlenek dále.

Rovněž zde je prostě v jednoduchosti síla. Je třeba si uvědomit směr, kterým je stádo vedeno a jaké jsou duševní pochody jednotlivců tohoto stáda. Dát spíše na emoce než na logické argumenty. Vidíme to i ve Šluknovském výběžku. To, že „nepřizpůsobivá skupina“ zneužívá sociálních dávek ponechá většinu občanů chladnou. Teprve až znásilnění mladé holky, rozbité hlavy a hlavně konfrontace místních se stálými krádežemi a „veselostí“ života těchto vede k „emocím“ a snaze něco dělat. Jít i pomyslně hlavou proti zdi.

Běžící obrázky v TV či počítači jsou alfou a omegou. Člověčenstvo se za tisíce let naučilo nevěřit mluvenému slovu, za poslední stovky let i tomu psanému. Jak se říká: „Nevěřím tomu, co jsem neviděl na vlastní oči“. A zde se dostáváme k jádru věci. To, co běží v TV, vidím na vlastní oči nebo ne? Mám obavu, že zde pár desítek let nestačí, aby si lidé udělali v podvědomí zábranu. Samozřejmě, každý ví, že je to fikce a dá se např. pomocí reklamy ovlivňovat společnost. Jenže, ať chceme nebo ne, vnitřně zde dochází k intenzivnímu působení skoro na každého. Proto videa či klipy zřejmě zmůžou mnohem více než spousty slov vyťukaných do klávesnice.

Děti a zvířátka dojmou každého. Spousta reklam je založena pouze na tom, že nám zde něco sdělí šišlající dítě. Člověk v souladu s přírodou chce pro dítě samozřejmě to nejlepší a konzumní společnost toho dokonale využívá nejen při prodeji zboží. Podobně je tomu i u zvířat, která se v moderní době mnohdy stala náhradou toho dítěte. Opět zde projdou desítky případů přepadení téměř bez povšimnutí a teprve přizabité dítě někoho zburcuje. Můžeme to hnát až k paradoxu, že obyvatelstvu na jisté komunitě bude více vadit tvrzení o pojídání psů, než vědomí, že prodává drogy a připravuje stát o miliardy na daňových únicích.

Rozebrat téma propagandy a najít mnohem více než jen zde uvedené dva případy by bylo zřejmě na rozsáhlou publikaci, kterou by si pro její obsažnost nakonec přečetlo málo lidí. Totiž i ve schopnosti vměstnat důležité téma do krátkého článku a zdůraznit v něm jednu zásadní myšlenku je dle mého úsudku ono umění propagandy. Je zbytečné něco rozplizle rozvádět a danou ideu podpírat dalšími a dalším argumenty. To pak čtenáře unavuje a uvádí spíše do pochybností.

Tak tedy na závěr již jen zopakuji můj hlavní poznatek :-) Lidstvo je lehce ovlivnitelné stádo, které se chová dle určitých schémat. S tím je třeba počítat a tomu je třeba se přizpůsobit.

Reklamy
komentářů 17 leave one →
 1. Něco pro zdejší náboženské fanatiky permalink
  Září 19, 2011 12:44

  http://9gag.com/gag/264514

 2. Wolos permalink
  Září 19, 2011 00:16

  Lidé propagandu k svému životu potřebují. Činí jim jej snažší, srozumitelnější, přívětivější. Proto milují televizi, noviny s jednoduchými pravdami…
  Proto „žerou“ telenovely, články o zvířátkách s velkýma smutnýma očima, adorují mrtvé hokejisty zapomínajíc na vědce, lékaře… Realita by je zabila.

  Souhlasím tedy s názorem, že propaganda je jen nástroj. Záleží na tom, kdo jej užije. Souhlasím také s utajováním informací tajnými službami, existencí „elit“, informačními embargy, a podobně. Vše JE tak, jak má být. JAK CHCEME ABY BYLO.

  V současně nazíraném mediálním světě přišlo téma dvouproudé společnosti: jednomu proudu stačí bulvár, druhému kvalitní informace. Podle toho se společnost polarizuje. Stoupající náklady Blesku, a klesající všech ostatních tištěných médií tomu začínají nasvědčovat. Podle toho dopadne i dělba moci. Každý si je za svoji realitu odpovědný sám. S nedostatkem příležitostí, informací, nebo peněz to nemá co dělat.

 3. Září 18, 2011 17:43

  Tak to jsem mnooohem větší pašák, používám obě :D

 4. Swantowiet permalink
  Září 18, 2011 17:40

  Ale já umím jen na pravou ruku. :-DDDD

 5. Září 18, 2011 13:35

  Swantowiet: Vždyť já taky :) Táta na ni učil v hudebce, ale jak známo, kovářova kobyla chodí bosa :) Učím se sám a taky žádnej zázrak, Mám velkou se 120 basama, tu nezvládám vůbec, tak většinou řádím na malý ruský garmošce, ta jich má jenom 24 :)

 6. Swantowiet permalink
  Září 18, 2011 00:12

  Já taky umím na tahací harmoniku, teda na obtížnost ultra ultra a ještě jednou ultra basic, ale snaha je. :-D

 7. Září 17, 2011 23:20

  V tom případě na Adler fest letos nejedu, už jsem vytrpěl dost i tak ÷)

 8. Září 17, 2011 22:48

  R.O. : To samozřejmě udělám. Dělám to průběžně. Je to o dost produktivnější, než házet hovna do netu :) A boj se, boj, učím se na tahací harmoniku :D

 9. Shaman permalink
  Září 17, 2011 08:53

  DanJ: Tvá jednoduchá rada je na nic. Protože makat ano, s tím souhlasím, ale taky záleží na tom co je třeba konkrétně dělat. Pokud budeš se sklopenýma ušima „budovat socialismus“ (svým komentářem jsi mi silně připoměl skupinu šířitelů komunismu) nikdy nic nevyřešíš, protože ten co maká má pouze menší díl celkového výsledku práce a proto nikdy nemůže mít víc, než jeho zaměstnavatel.
  Občané silnější můžou být, to jo, ale své zájmy si pak musí prosadit silou, která může přerůst v něco co vlastně nikdo nechtěl. Proto pokud to jde, je třeba včas obětovat suchou větev, než čekat, že ji napadne plíseň a my přídeme o celý strom.

  Píšeš o možnosti, že web vedou lidé z BIS. Ta možnost tu vždy je. Ale taky je možné, že uvnitř BIS jsou lidé stejně smýšlející, jako pohané a vlastenci.

 10. Vladislav permalink
  Září 17, 2011 08:17

  Takže se asi shodneme – lidstvo je ovlivnitelné, a to značně.
  Teď jde hlavně o to, KDO VŠECHNO ho bude ovlivňovat, jakým způsobem a jak důrazně. Když tyto zbraně necháme jenom multikulturnímu mainstreamu, můžeme si potom akorát tak vzájemně brečet na ramenou, jak je svět zlý.

 11. R.O. permalink
  Září 17, 2011 07:54

  Ano v hospodě se na zneužívání sociálních dáverk nadává, ale toť tak vše. Tohle nestačí, aby lidi vyšli do ulic jak ve Varnsdorfu. Jinak Danjův komentář příliš nechápu. Ano reklamu si musí firmy platit, aby ovlivnili globálně velké okolí. A ve své podstatě se pak mnohdy prodává to zboží, kde se vynaloží největší prostředky na reklamu, stejně je tomu i v politice. Osočit mě z asociálnosti, to jste nečetl asi jiné články. :-) A ostaně podobné reakce jsem očekával, jak uvádím hned v první větě.
  Vonrammsteine vem si kytaru a brkni si pár žalmů ;-)

 12. Září 17, 2011 01:30

  DanJ : Skvěle. Skvěle. Přesně. Díky. Ušetřil jste mi spoustu času s formulováním reakce.

 13. DanJ permalink
  Září 16, 2011 22:21

  „To, že „nepřizpůsobivá skupina“ zneužívá sociálních dávek ponechá většinu občanů chladnou.“

  Tohle autor zjistil konkrétně kde? Nepotkal jsem ještě člověka, kterému by nevadilo zneužívání sociálních dávek. Nadává se na to dvacet let. Stejně jako na tisíc dalších věcí. Někdo si na to zanadává v hospodě, někdo doma u tv, někdo si musí vylít zlost na netu. A aby se zamaskovalo, že takový jedinec sám nešel příkladem a nešel sám demonstrovat do ulic, tak se použije nejjednodušší trik. Svede se všechno na „lidské tupé stádo“.

  Člověk musí denně řešit desítky problémů a překonávat desítky překážek a určitě nemá čas přemýšlet nad tím, jestli mu zbyde ještě volný čas na to, aby sám šel někam demonstrovat jako šašek. Kolik zaměstnanců řídí ve vlastní firmě autor tohoto článku? Něco jiného je psát hezká naštvaná slovíčka a něco jiného je začít něco dělat. Kdyby lidstvo bylo opravdu tupé a lehce ovlivnitelné stádo, tak by nikdo nepotřeboval platit drahé reklamní a marketingové agentury a ovlivnit lidi by mohl kdokoliv a kdykoliv. Každý chytrák by byl v mžiku milionář nebo slavná celebrita. Jenže lidstvo tupé stádo není a proto autor ještě není prezident nebo nový „vůdce“.

  Lidi se chovají jako lidi, zvířata se chovají jako zvířata a rostliny jako rostliny už od pradávna. Ne tupostí jednotlivých organismů. To je dané přírodou. Úspěšným podnikatelem by chtěl být každý, stejně jako autor. Jenže ono to zas tak jednoduché není a získat lidi na svojí stranu a prorazit stojí nesmírně mnoho času a úsilí. Prázdným plácáním slámy a podpásovým nadáváním na ostatní lidi ukazujete jen vlastní hloupost, bezradnost a asociálnost. To nejsou moc dobré předpoklady pro vábení druhých a možná i proto se motáte v začarovaném kruhu vlastních neúspěchů.

  Co lidi sužuje a co asi autor měl na mysli, se jmenuje nadvláda silných nad slabými a zneužívání informací ve prospěch silnějších. Jak můžu vědět, že autorem webu není někdo z BIS? Doufám, že není. Jsem proto tupý člověk? Že se lidé musí spoléhat na ostatní lidi, je základ celé naší civilizace. Když mi manželka řekne, že mě má ráda, spoléhám se na to, že nelže. Jsem proto tupec? Kdybych ji neustále podezíral, asi by ten vztah nikam nevedl. Kdyby se lidé neustále bez přestání podezírali a odmítali se spoléhat na ostatní, civilizace by nefungovala a rozpadla se. My se chováme přirozeně, jsme jako živý organismus od přírody sociálního smýšlení. Na pohanském webu bych čekal v tomhle větší pochopení. Ne plivání na přírodu a její spravedlivou přirozenost. Zvířata se také chovají jako smečka nebo stádo. Ale právě to je na nich sympatické a jejich organizovanost a hierarchie představuje přirozenou inteligenci v pohybu. Jen nevědomý a nespolečenský člověk tohle může nevidět.

  Podobné články jsou smutnou ukázkou degradace rozumu některých lidí.

  Jednoduchá rada je makat, makat a makat. Snažit se stát silnějšími než ti nahoře a získat informační převahu. Pokud by ji měl ale získat někdo s myšlením jako má autor, nezměnilo by se nic. Ti nahoře jsou také bez rozumu, s asociálním smýšlením a s kysele pohrdavým vztahem k přirozenosti a k přírodě. Hezký večer.

 14. NSák permalink
  Září 16, 2011 20:25

  Takže co s tím.Nejspíš zaměřit na tvorbu krátkých videoklipů šířených po sociálních sítích
  ,stránek a odkazovat na ně pomocí samolepek vylepených po městě.Popřípadě překládat videa Davida Duka a WLP. U nás se celkem daří white-media.info. I vy pohané by jste mohly udělat nějaká videa kde byste představily a přiblížily svou víru.

 15. Vladislav permalink
  Září 16, 2011 19:16

  Jako člověk narozený ve stejný den, jako Goebbels :-) říkám: propaganda je důležitá. Není sama o sobě ani „dobrá“, ani „špatná“. Je to pouhý nástroj, jehož účinky závisí na tom, kdo ji používá.
  Masy jsou přesně takové, jak se uvádí v článku. „Manipulaci“ nelze apriori odmítnout, protože v širším smyslu je manipulací každá prosba, argument, žádost o cokoliv. Každý jasný a důrazně vyslovovaný, nesmlouvavý názor či argument, bude vždy mnoha lidmi považován za manipulaci. Nejednat takto však automaticky znamená ničeho nedosáhnout a rozpliznout se v nicotě mainstreamu.

 16. Shaman permalink
  Září 16, 2011 15:45

  Ano souhlasím, skupina se chová méně logicky (mnohdy nelogicky) a méně inteligentně, (mnohdy neinteligentně) než jednotlivec. Proto i reklama se snaží v jednotlivcích u televize vyvolat pocit, že je členem skupiny a proto se tam oznamuje že: Češi milují tohle a tohle… apod.
  Když se na to díváme s odstupem, je to trapné divadýlko, ale nejspíš to funguje a přináší zisk.
  A proto a taky z jiných důvodů se snažím nežrat sra.ky co nám servírují médiá.

 17. Pyrokar permalink
  Září 16, 2011 12:53

  Řekněme, že né každý si je schopen pomocí své televizí zničené fantazie věci zhmotňovat ve své hlavě.
  Také je televize (večerní zpráva, televizní spot či reklama) mnohem rychleji dostupná informace, než něco číst…Člověk, který tráví půl dne v práci a druhou půlku na práci myslí nemá moc času a chuti na složité věci (neplatí paulšálně).
  Média se dájí považovat za jistého „přezvýkavce“ informací, které nasledně naservírujě svým „telátkům“ divákum :)
  Proto je smutné, že hlavní slovo má v ČR televize Nova (*čtěte hovna, poznámka asociála), kde nejdůležitější zprávou dne je demagogická zpráva o novém psu do rodiny jednoho nejmenovaného černého prezidenta jedné nejmenované země…V této televizi nejde jen o propagandu, ale o celkové zakrývání oči divákovi, jistá snaha odvrátit hlavu od přicházejícího bankrotu ke krásné idilce v Ústavu v růdé zahradě.
  …A kdyby lidé nebyli stádo, ale individualista vedle individualisty, moc nárdoních celků by nevzniklo…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: