Skip to content

Mýtus o rovnosti

Srpen 9, 2011
by

mýtus o rovnostiKaždá doba má ústřední legendu, základní mýtus odrážející zeitgeist dané éry. Ti z nás, kteří žijí na dnešním Západě, žijí ve stínu mýtu o rovnosti. Naše politické a sociální instituce fungují dle předpokladu, že lidé jsou si v zásadě rovni a že všechna nerovnost skutečného světa je proto nenormální a potřebuje napravit silou. Jednání, propouštění a vstupování do institucí pro vyšší vzdělání, dokonce naše způsoby řeči, jsou diktovány rovnostářskými principy. Zbožňujeme obránce rovnosti jako racionální světce a démonizujeme její oponenty jako zaostalce či rváče ve vysokých botách. Jaké  jsou příčiny a následky mýty o rovnosti?

 Rovnost: Původ mýtu

Pokud jde o způsob, jakým je mýtus o rovnosti zabalen a předváděn, je jeho původ dosti překvapující. Navzdory vytrubování toho, že jde o produkt osvíceneckého racionalismu a  „logické“ volby myslícího člověka, rovnostářství nemá kořeny ve vědeckých důkazech či racionálním zkoumání, ale spíše v křesťanské teologii a metafyzice. Skutečně, realita a věda vycházející ze zkušenosti zůstávají klíčovými překážkami pro rovnostářské myslitele, protože odhalují, že lidé si NEJSOU rovni, ale mají velice různorodé nadání a schopnosti. Jednoduchá skutečnost je, že někteří lidé jsou mnohem více schopnější než druzí, a tak jsou prakticky mnohem lepší než ti, kteří jsou méně nadaní. Následkem toho jsou rovnostáři nuceni se uchýlit k podstatě metafyzickému argumentu, že lidé mají stejnou „morální“ či „duchovní“ hodnotu a podstatu, a tudíž  si zasluhují stejné zacházení. Tato domněnka samozřejmě nemá kořeny v racionálním postřehu, ale v křesťanském Písmu svatém, a odvozuje se skutečně z názoru, že všichni lidé si jsou před Bohem rovni (viz. Galaťanům 3:26-29, Skutky 10:34-35-17:26). Toto jasně činí lživým racionalistický pláštík, do něhož se rovnostáři rádi halí (a vysvětluje to, proč rovnostáři dělají podivné drahoty s předložením empirických důkazů pro své postoje, zatímco rasisté, etničtí nacionalisté, antifeministé a jiní ne-rovnostáři jsou schopni podpořit své postoje množstvím statistických a empirických faktů).

Sociální důsledky mýtu o rovnosti

Samozřejmě existují nebezpečí související s nekritickým přijímáním mýtů a mýtus o nerovnosti není výjimkou. Důsledky rovnostářství jsou zjevné a rozmanité.

1. Mýtus o rovnosti trestá nadané a vytváří společnost prostřednosti. Lepší lidé, ti kteří jsou nejschopnější a nejnadanější, jsou systematicky šizeni ve snaze podpořit ty, co jsou vůči nim horší (kladný čin je jedním z příkladů tohoto procesu). Na výtečnost je pohlíženo s nedůvěrou a jistě není odměňována. Konečným následkem je „rovnost“ uniformní prostřednosti, situace, která je (samozřejmě) jak kontraproduktivní, tak  nepřirozená (evoluce podporuje rozdílnost, hierarchii a pokračování lepšího života).

2. Mýtus o rovnosti vede k degeneraci hodnot a ideálů. Čest, věrnost a transcendence jsou aristokratické ctnosti (tj. jsou to ctnosti lepších lidí) a takové nemají místo ve společnosti „sobě rovných“. Není překvapením, že následkem je sociální úpadek. Rozpadlé domovy, rozpadlé rodiny, zločin, neřest, krátkozrakost a nenasytnost, toto jsou plody rovnostářství. Dokonce umění je ovlivněno zlovolnou rukou rovnostářství, protože rovnostářská společnost zaměřuje všechnu svoji energii ke zklidnění  a  zbožnění „Průměrného člověka“ (v matematických termínech je to nejnižší společný jmenovatel). Následkem je nesmyslné „umění“ směřující k lacinému šoku nebo prostě bublině. Také se jedná o převlek.

Skutečnost je samozřejmě taková, že neexistuje nic takového, jako je „rovnost“. Lidské bytosti jsou rozdílné, ne stejné. Tudíž si lidské bytosti nezasluhují stejné zacházení, ale zacházení odpovídající jejich schopnostem a významu pro společnost. Nebezpečný, iracionální mýtus o rovnosti musí být zavržen, protože není nakonec ničím jiným než sociálním nádorem, užírajícím samotnou konstrukci civilizované společnosti.

Přeloženo z: foster.20megsfree.com/441.htm

Reklamy
komentářů 128 leave one →
 1. Srpen 25, 2011 13:14

  :)

 2. Pagan permalink
  Srpen 24, 2011 10:33

  Z Lesa-Souhlasím. Vonnramstein-Řeknu ti to asi takhle ty „synu boží“(píše se to s malým pro tvojí informaci).Nevíš kde stojíš,tebe přitahuje severská mytologie přitom jsi zatvrzelý křesťan.Ty bleješ píčoviny kudy chodíš.Máš germánské symboly,symboly Bohů?Hm potom nevím proč uznáváš mrtvolu na kříži.Kdy by jsi byl aspoň úplný křesťan.Ale ani to ty nejspíš nejsi.To jako kdyby si vytetoval islámský fundamentalista židovskou hvězdu. Srovnej si hodnoty v hlavě ty inbecile.Chodíš na pohanský web a bleješ tu křesťanské sračky a tvoje rozpolcené názory na svět.
  A narozdíl od tebe já se nepřetvařuji,takže já budu mluvit sprostě protože to patří k češtině,jako chleba a máslo.
  A ještě tu píšeš,že cituješ sám sebe.To jen potvrzuje tvůj egoismus.To že si takový člověk jako ty tetuje nebo jenom maluje symboly hrdých pohanských bohů,to vlastně uráží nejen nás pohany ale i ty tvoje „křesťanské bratry,i když ty(a možná ani oni)si to možná ani neuvědomujete a nebo to děláte naschvál což umíte nejlíp.

 3. Z lesa permalink
  Srpen 24, 2011 07:14

  von Rammstein: Někde jsem četl o jakémsi svatém co potom co přeběhl, udával sé bývalé přátele z řad nekřesťanů. Možná mě někdo doplní, jméno si nepamatuju. Takový Eichler nebo J.X. Doležal byli také původně na druhé straně. Když je někdo agresivní a nesnášenlivý od přírody, je potom celkem jedno jakou mává vlajkou. Vlajky se mohou měnit, povaha zůstává. Na vás mi to celkem sedlo, ale respektuju vaše slova v tom, že se mýlím. K tomu ostatnímu: Nejvíce lidí je asi ateisty, myslím, že hlavní důvody ztráty náboženství leží na bedrech křesťanství. Je to prostá akce-reakce. Když se někde příliš tlačí na pilu, vyvolá to opačný efekt a po povolení sevření z toho máme ateismus. Duchovno k lidem patří tisíce let, křesťanství je z hlediska naší historie jenom pouhou krátkou epizodou. Někteří to duchovno budou hledat znovu, přirozeně. Pohanství je duchovno dneška a budoucnosti. Pro evropského člověka je prostě přirozenější vidět svět kolem sebe jako projev mnoha bohů, stejně jako vidět vnitřní svět každého jedince jako projevy těchto bohů. Tak jako je příroda různorodá, jsou i lidé různí, myšleno v rámci Evropanů. Že váš bůh přišel z pouště se tak nějak ví, jenže i v těch končinách bylo původně mnoho bohů. když budeme hledat nějaké počátky agresivního monoteismu, možná se dostaneme k postavě v odkazu dole. Začíná to, jak jinak, opět vražděním: http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3%C5%A1ij%C3%A1%C5%A1 Pěkný slunečný den s bohyní Sól.

 4. Srpen 24, 2011 01:08

  Z lesa: Znám víc lidí, na které tenhle popis sedí, ale není to můj případ. Takže ano, mýlíš se. V Boha jsem uvěřil v patnácti, do křtu mi to, pravda, trvalo skoro dvacet let. Ale Odina a nic podobného jsem nikdy nebral vážněji, než Popelku nebo Sněhurku. Rád si tu mytologii čtu, má nepopiratelné kouzlo. Baví mě. Nic víc.

 5. Z lesa permalink
  Srpen 23, 2011 23:46

  von Rammstein: Kdysi jsem slyšel o nějakém skinheadském pohanovi z Plzeňska co uznával Ódina a později přijal křesťanství. Zřejmě mu to křesťanství přišlo jako lepší ideologie pro ovládání lidí. Nevím do jaké míry je ta historka pravdivá, ale lecos mě napadá, když to tady čtu. Tak keltské a germánské tetování? Takže před Vysočinou Plzeňsko? Proč ta neustálá potřeba lézt na pohanské stránky? Skrytá touha převychovávat druhé dle vlastní minulosti? Předpokládám, že se mýlím :-)

 6. Srpen 23, 2011 23:01

  Swantowiet: Klidně, pokud ti kvůli tomu nezčerná a neupadne ruka :)
  Pagan: Ve skutečnosti jsi idiot ty. A tu druhou větu radši neokomentuju. Nemám problém bejt sprostej, Ale většina lidí tu mluví a chová se slušně, tak to cikánský hulvátství nechám na tobě.

 7. Pagan permalink
  Srpen 23, 2011 19:58

  Vonnramstein-No ty jsi ale idiot,katolík a germánské symboly.Kéž by si tak dostal rakovinu kůže ty špíno.

 8. Swantowiet permalink
  Srpen 23, 2011 11:50

  Nechceš ho nakreslit? :-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: