Skip to content

Altruismus a vzájemná pomoc

Duben 30, 2011
by

altruismusDnešní dobu můžeme nazvat až šíleně egoistickou. Ponechme stranou, zda se jedná o něčí úmysl či jaké jsou veškeré příčiny tohoto nezdravého stavu společnosti. Zabývejme se raději, jak se k dané situaci postavit a jaké jsou naše možnosti nápravy.

Přistoupením na sobecké chování většiny společnosti bychom popírali sebe sama. Stejně nesmyslné by však bylo rozdávat dobrotu na potkání i těm naprostým nevděčníkům. Pohané nesmí mít ve zvyku nastavovat i druhou tvář. Když nám chce někdo ublížit či zneužit naši dobroty musíme se mu rozhodně postavit. Naopak můžeme-li od někoho slušného očekávat pomoc, musíme být připraveni i my mu kdykoliv pomoci. Kdo chce dostávat, ten musí umět i dávat. Kdo nechce utržit rány, musí je umět i rozdávat.

Vezměme si příklad z některých úspěšných sociálních strategií, kdy příslušníci dané náboženské či jiné skupiny k sobě cítí silnou afinitu. Jsou schopni si navzájem pomáhat a vždy upřednostňují příslušníky stejné skupiny. A to ve všem. Od kariérního postupu až po jakoukoliv pomoc v nouzi. Zde si musíme vzít příklad. Vytvořit silné společenství vzájemně si pomáhajících jedinců. Pokud se zvládneme takto odlišit od současného stáda, kde si jde každý spíše po krku, máme velkou šanci uspět.

Lidé se rádi stávají členy skupin, zvláště když vědí, že jim to může přinést užitek a jistotu pomoci druhých. Pokud budeme schopni vytvořit komunitu, kde se budeme moci na sebe spolehnout, vyřešíme tím i mnohé nejen sociální problémy dneška, které stále více zatěžují lidskou společnost. Víra musí jít ruku v ruce s praktickým řešením každodenních problémů života. Pokud se budeme takto prezentovat, mohlo by to v našem okolí vyvolat zájem o hodnoty, které vyznáváme .

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. Shaman permalink
  Květen 8, 2011 11:49

  Skvělý článek, mluví mi z duše! O tom všem to podle mě je! Reálný krok, protože:
  Vrchnost nás nechce, pro své spoluobčany jsme vygumovaní i když dnes a denně vidí, že máme pravdu.
  Hlavní pro mnohé je přijít z práce, otevřít si pivo, sednout k televizi a čumět na mozkovymývací seriál nebo propagaci nečinnosti, laxnosti a primitivismu. Příde čas, kdy se i tito proberou a aby ještě pro ně nebylo pozdě, je na nás, aby měli za kým přijít.
  Co s tím?
  Vzájemná spolupráce, pomoc, podpora a vůbec – Bratrství
  Bylo by to krásné a velké dílo – organizace obrany schopná, semknutá, čistá.
  Líbí se mi heslo z období Slovenského státu: Verní sebe, svorně napred!

  Takže přátelé, jde někdo do toho? Přidám se. Můj email: shaman78@seznam.cz

 2. Pyro permalink
  Květen 1, 2011 13:43

  Myšlenka je to moc pěkná, protože nastavování druhé tváře může také skončit nožem v zádech.
  Pomáhat stejné krevní skupině…prvně ji rozpoznat…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: