Skip to content

Je národní hnutí ve slepé uličce?

Březen 8, 2011

Před pár lety se objevil na blogu bývalého člena úzkého jádra české skupiny Antifa rozbor tehdejšího stavu anarchisticko-antifašistické scény. Jako první na nápadnou podobnost směřování jinak ideově rozdílných hnutí, tedy národního a černorudého, upozornil spoluzakladatel NO Filip Vávra a varoval ostatní.

Na co tehdy ukazoval rozbor hnutí Antifa? Zaprvé na skutečnost, že členové nejužšího jádra přestali věřit ideálům anarchismu a ztratili revoluční nadšení. Jejich aktivita se omezila na omílání stokrát omletých témat a na opakující se povrchní prezentaci bez vlastního nápadu. Revoluce se podle autora změnila ve stereotypní nudu. A v politicko-sociální impotenci současné české Antifa.

Jak je na tom tedy národní hnutí? Když Filip Vávra varoval, že národní hnutí beze změny strategie skončí stejně jako Antifa, měl pravdu. Národní hnutí stejně jako Antifa mělo dobře zformovanou strukturu ještě z počátku devadesátých let. Jenže tato struktura vznikla z hnutí skinheads, tedy z nepolitického hnutí. Skinheads přebíralo z politiky jen určité vnější znaky a názory, samotná politika drtivou většinu skinheads nikdy nezajímala.

Toto přebírání vnějších atributů má v naší kotlině ještě jeden háček. Jedná se o jakési second-hand-kopírování. Skinheads v Čechách kopírovali módu skinheads západní Evropy. Jako první tedy přebrali vnější politické znaky skinheads ze Západu a českým skinheadům už stačilo jen zkopírovat západní sousedy. Včetně názorů. Shodně postupovala i česká Antifa. I ona je formou second-hand hnutí bez vlastní koncepce. Pouze v případě skins-kališníků můžeme mluvit o originalitě mladých českých idealistů, ale bez většího vlivu a trvání.

Na stejných strukturách majoritního hnutí českých skinheads se po útlumu BaH a BHS začaly vytvářet nové skupiny národního hnutí, ale opět formou second-hand-kopírování. Anglii a USA vystřídalo Německo. Současné národní hnutí tak přebírá model organizace, prezentace a aktivity svých německých kamarádů, shodně jako česká Antifa.

Je to smutné, ale i varovné. Část německé nacionální scény po roce 1945 samozřejmě zavrhla osobu Adolfa Hitlera a začala se hlásit k politicky přijatelnějšímu Strasserismu – rudé opozici bývalých sociálních demokratů uvnitř nacistické NSDAP. Vliv na to kromě výsledku II. světové války mohl mít i vítězný Sovětský svaz, ke kterému Strasserovci už od dvacátých let vzhlíželi. Od šedesátých a sedmdesátých let se začalo mluvit mezi těmito politicky aktivními nacionalisty o nové revoluci, nyní už opravdu rudé, socialistické. Začalo se postupně s plošným kopírováním černorudých.

Tito staří strasserovci dnes bohužel ideologicky ovlivňují současné německé tzv.autonomní nacionalisty, které kdysi spoluzakládali. Moderní nacionalisté tak už pomalu smazali rozdíl mezi národním hnutím a bolševismem. Oslavuje se idea Třetí cesty, idea národního bolševismu.

Současná situace tomu odpovídá. Protože české národní hnutí kopíruje Německo a tedy i černorudou koncepci, slyšíme i u nás slova o revoltě, boji proti systému, black blocku, autonomii, molotovech, odporu bez vůdce. Nadává se na funkci státu, na funkci bezpečnostních složek, na obyčejné občany. Posloucháme hip-hop a rap, chceme nosit dredy a tunely. Národní hnutí už není národní, ale skrznaskrz černorudé.

Splynutím dvou hnutí vznikla situace, kdy černorudá Antifa udává v Německu ideologický směr, a odhodlaní a akceschopnější národovci ho bezmyšlenkovitě prosazují. Boří se evropské kulturní hodnoty, propaguje se šíření bezvládí a chaosu. Černorudí se radují, nacionalisti slepě s nimi.

Ještě před deseti roky by bylo mezi českými národovci nemyslitelné zatarasovat silnice kontajnery a útočit kamením a molotovy na bezpečnostní složky. To zůstávalo doménou lidské chamradě, která nemá úctu k ničemu a uznává pouze anarchii. Situace se mění. Proč? V národním hnutí neexistuje idea, neexistují ideoví vůdci. Ztratila se víra v nacionální revoluci. Nikdo nevěděl, jak taková revoluce má vlastně vypadat a jak ji uvést v život. Tak se zaslepeně kopíruje počínání sousedů a omílají se stokrát omleté témata. Národní hnutí trpí politicko-sociální impotencí jako česká Antifa. Revoluce se nekoná a akceschopnost je krmená maximálně touhou po víkendovém odreagování od každodenního stereotypu.

Tento stav se netýká ale pouze náctiletých idealistů. Dokonce i politicky ostřílené vedení DSSS se veřejně chlubí tím, že v hlavě nemá vůbec nic a musí proto jezdit k saským sousedům. Učit se, co má vlastně lidem říkat a tak získat alespoň pár mizerných procent hlasů. A to od strany, která na celonárodní úrovni nedosáhla za třicet let žádného úspěchu.

Je tedy české národní hnutí ve slepé uličce? Pro konstatování aktuální situace je třeba napsat, že národní hnutí na konci slepé uličky spadlo do kanálu a teď neví jak ven. A bohužel ani neví, jestli vůbec ven chce. Na to mu totiž chybí lidi. Chybí lidi, kteří by iniciovali nutnost hledání východu. Chybí lidi, kteří by východ našli a ostatní k východu dovedli. A hlavně chybí lidi, kteří tuší, jak vlastně ten východ z kanálu vypadá.. Změní se to někdy?

Reklamy
komentářů 272 leave one →
 1. Duben 11, 2011 13:38

  No, nevím, nevím, kdo je tady vládnoucím kruhům pro srandu. Řekl bych ale, že Nazteč to nebude.

 2. Miloš permalink
  Duben 10, 2011 21:41

  Nazteč: co to píšeš za píčoviny, nevím o tom, že by se v SSSR nebo ve třetí Říši dostaly k moci nějaké mafie. V Německu jedna frakce NSDAP (Hitler, Göring, Goebels, Himmler) zvítězila nad jinými frakcemi (Röhm a jeho homosexuální parta z vedení SA a Strasserovci) a členy těchto frakcí zlikvidovala. V SSSR pak jedna frakce VKSb složená z Rusů a dalších národů, hlavně z Gruzínců zvítězila nad stranickou frakcí složenou z Židů a poražení byli rovněž zlikvidováni, kde v tom vidíš nějakou mafii?
  V každém případě košer konzervativci jako jsi ty nikdy žádnou revoluci nejsou schopní rozpoutat, a proto jste vládnoucím kruhům pro srandu. Jestli nesouhlasíš tak mi místo osobních útoků napiš alespoň jeden příklad za celou historii, kdy košer konzervativci rozpoutali revoluci a svrhli vládu.

 3. Nazteč permalink
  Duben 10, 2011 11:25

  Miloši. Závidim ti tu tvojí jednoduchost. Ty si jen ovce a ty nikdy nebudeš určovat, jaký radikální řešení a proti komu se bude používat. Ty budeš vždycky jen divák. Obchodníci se zbraněma, s drogama, zloději, tuneláři a pašeráci a další lidi s obrovskýma majetkama se ke svýmu bohatství nedostali přes kouzelnýho dědečka, kterýho pustili v autobuse sednout. Vždycky platilo, že nejsilnější a nejbezohlednější panujou a ovce jako ty jen čumí a bečí. A jako správná ovce máš pořád představu, že mafie si od ovce jako ty nechá srát na hlavu, nechá se připravit o spokojenej bezstarostnej život v blahobytu pro tvý smutný oči a v klidu sebe a svojí rodinu nechá podříznout a okrást od tupý ovčí lůzy. Říká ti něco Trockij, Strasser, Rohm a řada dalších? Ty si taky představovali hezkou budoucnost revolucionářů jako ty (a narozdíl od tebe na to i měli). Mocichtivá mafie jim ale ukázala jak se to po revoluci dělá. Revoluce samotný jsou jen mafiánským bojem o moc. Ovce jako ty může akorát čekat jak to dopadne a jestli dostane trochu napást a jestli bude moct trochu bečet.

 4. Miloš permalink
  Duben 9, 2011 23:28

  Nazteč: revoluce bez krve není revoluce. Nová sametová „revoluce“ jakou si představují salóní revolucionáři a košer konzervativci jako si ty není řešení. Tento systém se zhroutí sám od sebe z vnitřních příčin (ekonomické problémy, korupce a klientelismus neschopnost vedoucích představitelů, kriminalita atd.) a my nacionalisté na tom nebudeme mít žádný, nebo jen malý vliv. Ale v chaosu který nastane se společnost zradikalizuje a lidé budou ochotni přijmout radikální řešení.

 5. Myslič permalink
  Duben 9, 2011 13:27

  Nazteč—Tak nám teda nastin‘, co bys sis jako představoval. Jaký ekonomický systém bys nastolil?

 6. Nazteč permalink
  Duben 9, 2011 12:11

  Díky panu M za odkaz. Potvrzuje přesně moje obavy v článku. Jen se tam národnímu bolševismu říká politicky korektně „národně-levicové hnutí“. Ale od poválečného stalinismu v SSSR, ČSSR, nebo Pol-Potovo Kambodže a Fidelovo Kuby, kde se taky bojovalo proti „žoldákům reakce, pravice, sionismu a západu“ se to ničim neliší. I když se tu se mnou o tom vehementně zastánci národního bolševismu hádali. I ten strasserismus v Německu tam pan Bouchet zmiňuje.

  Ale ať vyhraje ten silnější. Jen si pak nestěžujte, až revoluce požere svý děti a novodobý LM a RG budou střílet a tyranizovat vás i vaše příbuzný a doba nebude vypadat vůbec tak jak ve vašich dětskejch pohádkovejch představách. Nemáte na to zvládnout nízky pudy lůzy a silný pudy po vládnutí chladnokrevnejch mafiánskejch skupin v době revolučního bezvládí a chaosu. A intelektuál a kavárenskej filozof Bouchet nebo Benoist jakbysmet.

 7. Myslič permalink
  Duben 9, 2011 02:07

  Miloš—-Zajímavé jsou hlavně ty odkazy.

 8. Miloš permalink
  Duben 9, 2011 00:18

  Tohle je moc zajímavý článek:
  http://deliandiver.org/2011/04/christian-bouchet-o-revolucnim-nacionalismu-islamu-a-sionismu.html
  musím přehodnotit svůj názor na deliandiver, občas se tam mezi řadou píčovin objeví zajímavý článek, kvůli kterému stojí za to se tam občas kouknout. Často jsou to články přeložené z francouzštiny, které by si člověk jinak neměl šanci přečíst, autor tohoto blogu je asi jediný český nacionalista, který umí francouzsky. A francouzská politická scéna je velmi zajímavá a nacionalisté jsou tam na daleko vyšší úrovni než u nás.
  Já s tímto Francouzem skoro ve všem souhlasím, sice jsem radikálnější než on, ale v podstatných věcech s ním souhlasím. Tento článek obsahuje mnoho zajímavých informací a zajímavý je i rozhovor, odkaz na něj je pod článkem. Nejvíc mě zaujal návrh na založení nacionalistické kominterny.

 9. Miloš permalink
  Duben 3, 2011 00:39

  Jestli to ještě neznáte, tady je článek o tom jak funguje sionistický think-tank http://www.zvedavec.org/komentare/2011/03/4291-aspik-institute-a-centrum-cysta.htm
  Tihle sionisté mohou svými jedy otrávit mozky milionů lidí prostřednictvím televize a dalších médií. My bohužel, kvůli tomu že nebudeme mít peníze, nebudeme mít takové možnosti šíření propagandy. Ale to nás nemůže zastavit, šíření propagandy na internetu je zadarmo nebo skoro zadarmo a také si to přečtou tisíce lidí. A pokud se nám podaří publikovat na zavedených stránkách jako je zvědavec, osud, matrix a podobně tak si to přečtou desetitisíce lidí. A to by pro začátek úplně stačilo. Think-tank by se pochopitelně nezaměřoval jen na šíření propagandy, dělal by i jiné věci, o kterých by veřejnost nevěděla, ale šíření propagandy je také velmi důležité.

 10. Březen 25, 2011 10:49

  Pánové, ona to není taková prdel, jak se může na první pohled zdát. Organizovat nějakou organizaci je hodně těžká záležitost. Není to žádná romantická revolucionářská práce. Navenek sice všichni říkají, jak chtějí pomoci, v reálu ale všechna práce zůstane na dva tři jedince, kteří to pak všechno táhnou sami (nikomu to nevyčítám). Já mám v NH vést propagaci a zatím dělám všechno možné, jen ne právě to, co bych měl. Nestěžuju si. Beru to, protože mi nic jiného nezbývá.
  Miloši, jestli dáš dohromady ten svůj spolek, tak to poznáš. Uvidíš, že pro většinu z tvých spolupracovníků se veškerá „práce“ smrkne na vysedávání u piva :)

 11. Milos permalink
  Březen 24, 2011 21:29

  Orel: „výsledky naší práce by měly být veřejně známy, informace o členech a plánech hnutí nikoli“ v tom s tebou samozřejmě souhlasím ale já mám dojem že ani o výsledcích vaší práce se vůbec nic neví. Ale třeba se mýlím a taky je možné že se to časem změní.

 12. Orel permalink
  Březen 24, 2011 03:23

  Vzácný pane Miloši, je lepší, když se o nás ví málo, než kdyby o nás bylo první poslední na stránkách Antify:-))) Ano, výsledky naší práce by měly být veřejně známy, informace o členech a plánech hnutí nikoli.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: