Skip to content

Panslavizmus

Únor 26, 2011
by

Panslavizmus bol politicko-ideologický smer, ktorého hlavný obsah tvorilo úsilie o zjednotenie slovanských národov pod vládou ruského cárizmu „tak, ako všetky slovanské rieky tečú do ruského mora“. Vznikol medzi slovanskými národmi koncom 18. storočia a rozšíril sa najmä v 19. storočí. Prívrženec panslavizmu sa nazýval pansláv, pričom výraz „štvaví panslávi“ používali v Uhorsku na označenie národovcov (prevažne evanjelikov) snažiacich sa o vyčlenenie slovenských stolíc z Uhorska.

Termín panslavizmus použil v Uhorsku po prvýkrát v roku 1826 Ján Herkeľ vo svojom diele Elementa universalis linguae Slavicae .

Predzvesťou politického panslavizmu bola snaha o literárne a kultúrne zjednotenie Slovanov v práci J. Kollára O literárnej vzájomnosti, Kollár bol v tom čase kazateľom evanjelickej cirkvi v Budapešti. Jeho názory našli priaznivú odozvu v cárskom Rusku, ktoré v nich videlo rozšírenie svojej historickej úlohy od záštity všetkých pravoslávnych k zjednoteniu Slovanov vôbec.

Štúrove koncepcie sa počas jeho života menili, od predstavy z r. 1848/49 o Slovenskom okolí na čele so srbským kniežaťom Obrenovičom v rámci Rakúska sa na konci života definitívne priklonil k včleneniu Slovenska do Ruska a prijatiu Slovákmi pravoslávia. Najvýraznejším predstaviteľom panslavizmu na Slovensku v 2. polovici 19. storočia bol Svetozár Hurban Vajanský.

Politický panslavizmus ako hnutie priamo ohrozujúce integritu štátu bol v Uhorsku trestným činom (§ 127. uhorského trestného zákona).

Poliaci sa k idei všeslovanskej vzájomnosti pod dominanciou Ruska nikdy nepridali.

zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Panslavizmus

Reklamy
komentářů 73 leave one →
 1. Srpen 31, 2015 21:17

  Přátelé, hodně se změnilo. Pan Pludek je už 12 let na pravdě boží, ale jeho Slovanská unie pokračuje a novým způsobem rozvíjí nepolitickou spolupráci slovanských národů. Odmítáme xenofobní teze o slovanském hnutí jako konfrontaci mezi Slovany a jinými národy a šovinistické teze o nadřazenosti některých slovanských národů nad jinými národy.

  Přinášíme zajímavosti ze slovanského světa, které jsou součástí našeho společného duchovního a kulturního dědictví Evropy. Například se dozvíte, kdo byl Jurij Križanić a Matija Majar, poznáte skalní město Perperikon podobné peruánskému Machu Picchu a seznámíte se s hlaholicí a novoslověnštinou. Podívejte se na naše webové stránky a v případě zájmu nás kontaktujte. http://slovane.org

 2. Myslič permalink
  Květen 9, 2011 15:48

  Pludek byl komunista proto, že fašista v té době být nemohl. On dokonce když byl poslanec za Levý blok, tak navrhoval nějaký „proticikánský“ zákon. ÷)

 3. Miloš permalink
  Květen 8, 2011 22:17

  Pludek byl dobrý spisovatel, knihu Nepřítel z Atlantidy jsem také četl a také se mi moc líbila. Ti kupci, které Pludek popisuje jsou jasná narážka na Židy.

 4. Myslič permalink
  Květen 8, 2011 15:12

  soukmenovec Orel má pravdu. Alexej Pludek je můj oblíbený spisovatel. „Nepřítelz Atlantidy“ je naprosto bombová záležitost a je obvzvláště ceněná mezi fandy sci-fi, protože vyšla jenom jednou:

  „Herova kronikářská pamět‘ vyjevovala obrazy a děje dávno odešlých staletí a tisíciletí. Tam, na severu, při zpěněném a věčně vzedmutém oceáně se kdysi odbývaly zápasy lidí s přírodou i lidí mezi sebou. ponuré zkazky o obrech s hroznými kyji, o lesních ženách s rozcuchanými vlasy, o chromých stařenách z hor doprovázející každou legendu a pověst. Démoni, příšery, trpaslíci a čarodějové oživují sluje a vřesoviště této bájné země větrů, věčně planoucích ohn’ů na okraji tunder s nízkou vrbinou a zakrslou břízou, kde se ostražitě pasou stáda divokých sobů, kde vládne vlk a medvěd, kde se ztěžka krajinou potulují mohutní chlupatí sloni, na něž číhá skalní lev, krutý zabiják…..“

  Přátelé, za takový nádherný styl, by se nemusel stydět ani Robert Erwin Howard, otec Conana !!!!

 5. Orel permalink
  Květen 8, 2011 14:07

  Oni leckteří komunisté taky nemají rádi Židy a tak. Alexej Pludek byl pohlavár Slovanské unie a napsal dvě zajímavé knihy: Faraónův písař má takové antisemitské pasáže, že by z toho slintal i Streicher, kdežto Nepřítel z Atlantidy popisuje ideální árijský/nordický/ stát ničený zlými přičmoudlými přistěhovalci, spekulanty a jimi prosazovanou rasovou a kulturní degenrací. A cizinci tam musí povinně nosit hnusný černožlutý oděv, kdežto nejvyšší vrstvy si žárlivě střeží svou rasovou čistotu.

 6. Shaman permalink
  Květen 8, 2011 12:14

  Hned jak jsem dopsal příspěvek, díval jsem se na jejich stránky. Je škoda, že tam je tolik komunistů, no co už. Jinak, znám hodně rusů i ukrajinců. A jsou v pohodě a nejen to, vážím si je, protože pro své přesvědčení jsou ochotni skutečně bojovat.
  Prostě jejich pradědové šli z nevolnictví do kolchozu, nedá se, moc je kritizovat za určité smíření se s osudem. Zpod biče pod bič. Já vím, kozáci, Machno atd. bojovali. Ale to už je jiné a široké téma.

 7. Miloš permalink
  Květen 8, 2011 01:19

  Shaman: já jsem nenapsal že všichni stoupenci slovanské vzájemnosti jsou komunisté, já jsem psal pouze o členech Slovanského výboru ČR, který vydává časopis Slovanská vzájemnost, to je velmi zajímavý časopis, ale píšou tam lidé kteří před „revolucí“ psali do Rudého Práva.
  koukni se na jejich stránky http://slovanvyborcr.hostuju.cz/Index.htm

  O tom, jaké národnosti byla velká část bolševiků za vlády Lenina samozřejmě vím. Sovět znamená rusky rada, sověty byly dělnické a rolnické rady, nikoliv nějaká strana nebo hnutí.

 8. Shaman permalink
  Květen 7, 2011 22:52

  Miloš: Nerozumím proč komunisté, vždyť komunismus je židovská myšlenka a zároveň píšeš, že sionisté jsou proti. Nerozumím, co tím přesně myslíš. Doufám, že za komunisty nepovažuješ Rusi. Z mého pohledu byli Rusové, Ukrajinci a další zneužití sověty (hádej jaké národnosti :-)) pro pokus o svou celosvětovou revoluci. Doufám, že víš o původu takových megasr..ček jako byli třeba Kaganovič, Trockij a podobný prasečí rypáky.
  Jinak pokud by bylo potřeba pracovat na celoslovanské věci, líbilo by se mi to a konečně bych měl pocit, že dělám něco pro potomky.

 9. Miloš permalink
  Květen 7, 2011 01:39

  Shaman: panslavismus znamenal úsilí o vytvoření jednotného slovanského státu, to nebylo moc reálné a dneska nikdo nic takového nechce. Ideje spolupráce mezi slovanskými národy prosazuje dnes hlavně mezinárodní slovanský výbor a slovanské výbory jednotlivých zemí, u nás působí slovanský výbor ČR který vydává měsíčník Slovanská vzájemnost. Jsou to ale , alespoň u nás, převážně komunisté.
  Ve spolupráci mezi slovanskými národy brání dnes pouze sionisté, kteří se snaží bohužel úspěšně Slovany rozeštvávat proti sobě, pokud se podaří svrhnout sionistickou vládu slovanské státy budou nepochybně držet při sobě.

 10. Shaman permalink
  Květen 6, 2011 20:56

  Co si myslíte o myšlence panslavismu? Máte informace o tomto proudu v současnosti? V realizaci takového díla moc nevěřím, naše národy jsou už moc prosáklé – jedem z pouště – hezký výraz, že? :-)
  I kdybychom se shodli na struktuře celého společenství slovanských národů, pouštné krysy by proti nám raději poštvali sousedy, než by nechali vzniknout takovou sílu.

 11. Myslič permalink
  Březen 10, 2011 16:11

  Makedonci byli podle historiků mix Thráků, Ilyrů a Řeků, kteří se prostě helenisovali. Všechna tři etnika byli Árijci… Mimochodem, přímí potomci Ilyrů jsou Albánci a tím taky argumentují zábor Kosova.

 12. Miloš permalink
  Březen 10, 2011 12:49

  Orel: je možné že vládnoucí třída v Makedonii byla dost helénizovaná, že se na královském dvoře mluvilo často řecky a dětem se dávaly řecká jména. to by nebylo nic neobvyklého, protože Makedonie byla zaostalejší než Řecko a zaostalé národy často přijímají kulturu cizích národů.

 13. Orel permalink
  Březen 10, 2011 02:28

  Alexandros = „ochránce mužů“, Filippos = „milovník koní“

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_kings_of_Macedon

  + nějaký ten Ptolemaios apod.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: