Skip to content

Původ Ainů

Únor 21, 2011
by

ainuAinové jsou jedinou etnickou a jazykovou skupinou ve východní Asii, která nemá typické mongoloidní znaky ani tělesné, ani kulturní. Zdá se dokonce, že Ainové jsou europoidního původu, protože jejich světlá pleť, tvarové znaky těla a zejména bohaté ovlasení a vousy u mužů se zcela vymykají okolním mongoloidním populacím. Někteří badatelé soudí, že jde o pozůstatky staré europoidní populace, která ještě v pravěku šla napříč asijským kontinentem, nebo byla vytlačena z oblastí Uralu či Kavkazu až na Sachalin a Kurilské ostrovy, kde se udržují doposud.

Tento národ představoval součást původních obyvatel Japonska. Podle některých autorů (Vlach) jméno Ainů znamená lidi chlupaté. Hovoříme-li o Ainech, kteří v 70 letech 20. století žili na ostrově Jeso, částečně na Kurilech a v jižní části Sachalinu, není pochyb o tom, že jde o velmi starobylou skupinu. Svědčí o tom jejich fyzické a kulturní zvláštnosti.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ainu

Reklamy
komentářů 13 leave one →
 1. Leden 9, 2012 23:53

  Jde poznat, že tomuto tématu hodně rozumíte. Ráda čtu vaše stránky.

 2. Ainu permalink
  Červen 15, 2011 21:17

  „Mongoloidní kultura“? To je divné, vůbec dělení lidí na tři (čtyři) základní rysy je často zastaralé a neúčiné protože vždy se najde nějaká vyjímka (třeba Ainuové). S těmi bělochy, no to asi ne. Jejich DNA je podobné s DNA Tibeťanů a obyvatel Andamanských ostrovů.

  pro Andreos: „Asijské jazyky“ to je nesmysl. V Asiji žije mnoho národů které mluví různými jazyky patří do různých jazykových rodin. To bychom mohli řadit k sobě sanskrt (Indie) s yupikštinou („Eskymáčtinou“) kteru se mluví na východní Čukotce (hle, jako Indie leží v Asii), přitom toho opravdu nemají mnoho společného. Ainština je prostě izolovaný jazyk který není podobný žádnému jinému, současnému jazyku.

  Co se týče toho rozšíření, dnes žije věšina Ainuů na Hokkaidu, kam byli vytlačeni Japonci. Na území dnešního Ruska žili do 20. století na Sachalinu, povodí Amuru, Kurilských ostrovech a na jihu Kamčatky. Odtuf ale byli vyhnáni kozáky, zemřeli na epidemie a byli Japonci přesídleni na Hokkaido. Dnes žije velmi, velmi, velmi malá populace v Rusku (pravděpodobně hlavně na Sachalinu) a moc se o nich neví… V posledn ídobě čtu ale zprávy z Kamčatky že místní komunita Ainu chce opět prosadit svůj národ protože do dneška nebyli Ainuové uznáni Ruskem jako etnikum žijící v Rusku. Prostě se o nich vůbec nevědělo, ti lidé ani třeba neví že mají Ainské předky. Takže doufám že dojde k obnově Ainské kultury i v Rusku!

  http://aliat-people.blogspot.com/search/label/Ainuov%C3%A9 – můj blog, články o Ainu

 3. Andreos permalink
  Březen 4, 2011 15:04

  Tady je jeden link k Ainům:
  http://white-history.com/ainu_in_japan.htm

  Zajímavé je, že ačkoli jako celek byli kulturně zaostalí, podle toho článku zároveň mnoho příslušníků japonských elit (samurajové) vykazuje rysy podobné Ainům.

 4. Únor 27, 2011 14:18

  Neřeknu: Třeba jsou to ženy slušně vychované a ví, že nadávat mužům není dovoleno.
  Fakt je, že to vypadá dost bizarně. V žádné jiné kultuře se nic podobného nevyskytuje, pokud vím.

 5. Michal permalink
  Únor 27, 2011 13:35

  Četl jsem hypotézu, že Ainu jsou prapůvodně spřízněni s australskými Aboriginci (kteří s Evropany sdílí částečně rysy). Během poslední doby ledové mělo pak na japonských ostrovech došlo k podobnému tlaku na Ainu jako na Evropany. Přeživší byli světlejší než předci.

  Dnešní Japonci jsou (neznámo do jaké míry) míšenci migrantů z Korei a Číny a těchto autochtonních lidí. Japonce samotné nelze jednoduše zařadit do jedné škatulky s ostatními východními Asiaty. Mají světlejší pleť, někdy velké oči, velké nosy. Mnoho dětí se rodí s hnědými vlasy.

 6. Andreos permalink
  Únor 25, 2011 16:11

  S těmi Ainy jako bělochy jsem skeptický. Genetické studie nějaou blízkost s bělochy nepotvrdily. M. Bannai a kol., dělali v roce 2000 výzkum a nepotvrdili příbuznost s kteroukoli bělošskou populací. Jejich jazyk nepatří k indoevropským, ale ani asijským – je naprosto unikátní. Je možné, že ta skupina je i po genetické stránce unikátní, že se vyvinula samostatně mimo bělochy i Asiaty. Podle zmíněné studie šlo možná o izolovanou skupinu, která se vyvinula někde ve východní Asii ve svrchním paleolitu.
  Zas tak extra bělošsky ostatně nevypadají, i když asijsky tak ne.

 7. Orel permalink
  Únor 25, 2011 02:47

  Pardon, „Jeso“, Yezo neboli Ezo je Hokkaidó. Jinak stará japonská kultura byla ovlivněna mnohem víc skrze Koreu, potom kontaktem s Čínou.

 8. Únor 24, 2011 17:07

  vonrammstein: To musí být opravdu „příjemné“, když je naladěná kapku jinak, než usměvavě. Třeba když vám nadává :-D
  Jen taková odlehčující vsuvka…

 9. R.O. permalink
  Únor 22, 2011 17:30

  No ono asi taky záleží koho vyfotí atd. Je jasný, že za ty tisíce let se už naprostá většina z nich bude podobat asiatům. A nikdo stejně neví přesně, jak to s nimi je. :-)

 10. Miloš permalink
  Únor 22, 2011 16:33

  Moc se mi to nezdá, podle foitek na anglické wilipedii vypadají jako Asiaté a ne jako běloši http://en.wikipedia.org/wiki/File:AinuSan.jpg

 11. Myslič permalink
  Únor 22, 2011 16:05

  Jsem rád, že se Ainům věnujete, ale rád bych, kdyby se objevilo nějaké info o tradiční výrobě jejich mečů. Našlo by se něco?

 12. Myslič permalink
  Únor 22, 2011 15:57

  Jsem rád, že se Ainům věnujete, ale rád bych, kdyby se objevilo nějaké info o tradiční výrobě jejich mečů.

 13. Únor 22, 2011 00:44

  A jejich ženy si tetují úsměv. To je milý zvyk. Není nad to mít doma trvale usměvavou ženu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: