Skip to content

Faktor sebeúcty

Leden 16, 2011
by

Je to už pár roků, co jsem v zahraničí na jednom hotelovém pokoji při přepínání programů narazil na zvláštní pořad. Mladí lidé v něm na pláži za pár dolarů lezli do obrovského barelu naplněného jakýmsi slizem, bahnem, pomejemi a kdo ví čím ještě. Mládež se evidentně touto činností dobře bavila a zájem o hupnutí do sudu sraček byl u ní vskutku nevídaný.

Tento výjimečně „zábavný“ pořad po pár minutách vystřídal jiný, představující jakéhosi mladého amerického rappera, který  kupodivu nepředstavoval svou hudební tvorbu, ale pouze provázel štáb svou rozlehlou vilou a  chlubil se jejím luxusním vybavením.

To jsem už televizi znechucen vypnul, nicméně s uspokojením, že alespoň u nás podobné pořady k vidění nejsou. Stačilo však jen pár let a podobné skvosty se objevují už i  na tuzemských televizích. Onou stanicí byla MTV.  Hudební kanál, který si podobně jako jiné komerční televize provozované u nás společností CET21 označení kanál plně zasluhuje, spustil české vysílání již více než před rokem. Vzhledem k tomu, jaká muzika a klipy tvoří náplň kanálu, a to pouze jako polovina všech programů, a jaké soutěže či reportáže uvádí, plní „hudební“ MTV  spíše funkci jako MultikultiTeleVize. Ale jak uvidíme dále, vedle výrazně  multikulturní náplně MTV zde funguje ještě další a méně zjevné negativní aspekty.

Někdo si možná řekne, proč zde moralizovat a kritizovat nějaké programy, když stačí se na ně prostě nedívat. Osobně tento názor, který mi spíše než tolerancí zavání lhostejností, nesdílím. Domnívám se, že je důležité zajímat se o to, jakým způsobem se mládež baví, neboť to vypovídá o hodnotách, které vyznává. Navíc platí, že co do mládeže vložíte, to od ní také můžete v dospělosti očekávat. A tak obzvláště v dnešní době, kdy se výchova a formování dětí přesouvá z rodičů spíše na školu a televizi, je důležité, jaké vzory mládež mimo rodinu přebírá. Veden tedy zájmem o podobu duševní stravy prezentované na MTV jsem si na webu prohlédl její program. Musím se přiznat, že výsledek byl ještě horší, než jsem očekával. V abecedním pořadí uvádím níže několik pořadů s anotací přímo z webu MTV (včetně pravopisných chyb):

50 Cent: The Money and the Power (peníze a moc) – Čtrnáct podnikavých a snaživých mladíků přijíždí do New Yorku aby se zúčastnili nevídané soutěže. Tu vyhlásil miliónový hiphopový magnát 50 Cent, který hledá někoho do jehož rozbíhajícího se byznisu investuje svých 100.000 dolarů. Aby vybral toho pravého, musí projít náročným testem. Prvním kolem je pětimílový závod z Roosevelt Island do Camp Curtis, 50 Centova domu v Brooklynu. Ale má to jeden háček – soutěžící musí běžet připoutaní k sobě řetězy – tzv. gang style. Napětí se stupňuje, vznikají první konflikty. Několik soutěžících dostává strach, že budou vyřazeni a jejich sen o 100.000 dolarech končí. Nakonec zůstane jen jeden, ale kdo to bude?

Bojovníci Zenu – Zcela nová show, kde MTV pomáhá nevinným “zápaďákům” najít vlastní cestu k poznání. Kromě toho ale můžou na konci této dlouhé cesty vyhrát i „těžký prachy“. V každé epizodě uvidíte partičku 5 přátel, kteří podstoupí 10 zkoušek pečlivě vybranými starými zenovými mistry. Každou zkoušku nestačí jen překonat, ale také zakusit bolest a ponížení které je s ní spojeno. Pro dosažení peněžní ceny je navíc při zkouškách dodržovat absolutní ticho!

Fur TV – V této britské komedii vystupují maňásci ve světě dospělých kde se vše točí kolem sexu a alkoholu… Hlavní hrdinové Fat Ed Tubbs, Lapeño Enriquez a Mervin J Minky jsou za každou špatnost. Fat Ed je sprostý a násilný fanoušek heavy metalu, Lapeño brazilský sexsymbol neodolatelný pro každou ženu (a některé muže) a Mervin mentálně retardovaný sebedestruktivní fanatik posedlý masturbací. Společně se vydávají na cestu plnou zápasení, maňáskového porna a klonování.

Jackass: naprostí šílenci – Kdo si myslí, že tohle všechno už zažil, tak se pekelně plete! Tam, kde ostatní reality show končí, Jackass jen začíná! Moderátor a jeho kumpáni se nezaleknou absolutně ničeho: dobrovolně se vrhají před jedoucí auta, skáčou z okna nebo si jinak ublížují na veřejnosti. Legendární show konečně na českých obrazovkách. Jackass!

Kalich lásky s Tilou Tequilou – Tila Tequila se za slávou škrábala zuby nehty a teď když se jí to podařilo by ráda našla tu pravou lásku. Ačkoliv má na své MySpace stránce již přes dva miliony přátel, stále nenašla toho pravého – nebo tu pravou! Tato bisexuální „časovaná bomba“ je připravena se usadit a MTV jí v tom chce podat pomocnou ruku. Do Tilinina domu jsme pozvali 16 atraktivních lesbiček a 16 sexy vyhlížejících kluků, aby soutěžili o její náklonnost a přízeň. Vyhraje Tilino srdce mužský šarm nebo něžný dotek ženy?

MTV Cribs – S MTV Cribs dostanete šanci bez omezení nahlédnout do života a příbytků těch největších světových celebrit. Robbie Williams, Snoop Dogg nebo Missy Elliot vás nechají navštívit jejich ložnice, kuchyně a obýváky kde vyprávějí o svých nejnovějších projektech a osobních plánech.

Paris Hilton: Moje nová nejlepší kamarádka – (Paris Hilton hledá nejlepšího kamaráda a vybírá si ze šestnácti dívek a dvou chlapců, kteří za ní přiletěli do Beverly Hills. Kandidáti by měli být loajální, vytrvalí, chytří a tolerantní ke slavné hoteliérce. Cestují po celém světě, učí se, paří ve vyhlášených klubech, dostávají VIP vstupenky a berou útokem červené koberce nejprestižnějších kulturních akcí. Ale v každé epizodě se s tímto sladkým životem musí rozloučit jeden ze soutěžících a jen ten poslední bude moci říci „Jsem nejlepší kamarád Paris Hilton“).

Teen Cribs – V MTV Teen Cribs vám ukážeme jak žijí děti bohatých rodičů. Rozlehlé vily, které kromě obligátních bazénů nebo kinosál zahrnují také tělocvičny, privátní noční kluby, golfová hřiště a další vychytávky, které rodiče pořizují svým dětem, aby uspokojili jejich touhy. Uvidíte, jak tito přízní osudu poctění teenageři pořádají mejdany pro své kamarády kteří už pak nechtějí odejít, i jejich štědré rodiče, kteří udělají vše co uvidí na očích svým miláčkům.

Peníze, spotřebnictví, majetek, požitkářství, sláva, moc a úspěch jsou hlavní ingredience duševní stravy, kterou sytí média dnešní „mainstreamovou“ mládež. A samozřejmě nejen naši, jestliže kanál MTV hrdě prohlašuje, že jeho programy „sleduje téměř 600 milionů domácností ve 162 zemích a 33 jazykových mutacích.“ MTV v tomto samozřejmě není sama,  obdobné pořady typu reality show se objevují i na jiných televizích.

K pořadům, jež vypadají jakoby MTV vypadly z obrazovky, patří např. Faktor strachu (Fear Factor), uváděný v současnosti na jiném českém kanále. Soutěžící v něm bojují o 50.000 USD, kdy plnění úkolů zahrnuje mj. pojídání hmyzu, hadů či pavouků, to vše v živém stavu. V jednom díle měli údajně soutěžící pozřít rozmixovanou krysu, což už snad hraničí i s týráním zvířat. Tvůrci soutěže si dokonce nechali od ministerstva zemědělství USA sestavit seznam toho, co je schopen člověk pozřít. Seznam zahrnoval např. jelení či losí sperma, býčí penis, prasečí dělohu nebo koňský konečník. Fandové pořadu se tedy mají skutečně na co těšit!

Musím přiznat, že vnímám s obavami, pokud se dnešní mládeži umožňuje získávat finanční prostředky podobně nechutnými způsoby a ještě se tyto  soutěže vysílají jako zábavný program. Většina uvedených pořadů má totiž společné to, že více než nějaký talent či schopnost je třeba, aby se soutěžící nějakým způsobem dobrovolně pokořili. Aby tedy prošli úspěšně soutěží, musí překonat ani ne tak faktor strachu, jak se přímo již  zmíněný pořad jmenuje, ale spíše faktor sebeúcty.  Nejen, že taková zábava dehonestuje samotné účinkující a potažmo i diváky,  ale tyto pořady nám vlastně dávají na srozuměnou, že za peníze a pět minut televizní slávy je normální prodat i sám sebe a svou hrdost. Toto je skryté poselství všech těchto soutěží a reality show.

Jestliže jako národovci postrádáme v národě pospolitost, pak je jedním z důvodů její absence také úcta k druhým. Tuto však lze stěží pociťovat, pokud sám jedinec dává na odiv neúctu sama k sobě. Je tedy skutečně na každém z nás, zvláště pokud jsme rodiči, zda budeme na děti působit v duchu mainstreamové TV propagandy  či se jim budeme snažit vštípit skutečné a trvalé životní hodnoty, k nimž bezesporu patří také mediálně nenápadně pošlapávaný faktor sebeúcty.

Reklamy
komentářů 23 leave one →
 1. Runner permalink
  Leden 31, 2011 00:13

  Naše armáda není vyzbrojená AK-47, nýbrž Sa 58.

 2. Miloš permalink
  Leden 29, 2011 14:12

  Orel: souhlasím s tím že jediným smyslem těchto plánů je aby se politici a úředníci nakapsovali. Když mají moc objektů, ať některé prodají a zbylé si nechají to je v pořádku, ale prodat všechzno a stavět nový objekt je tunel. Víme všichni jak by to dopadlo, budovy by byly prodány soukromým firmám za poloviční ceny a ty by za to poskytly tučné provize těm, kteří by o prodeji rozhodovali a nová budova by naopak byla předražená, stála by o 100-200% víc než kdyby stejnou budovu stavěla soukromá firma. V našem státě to prostě jinak nefunguje. Slyšel jsem že podle polooficiálních údajů si naši politici, tuneláři a jiní zločinci ulili na účtech v zahranmičních bankách více peněz než kolik jer celý státní dluh ČR. Už nemůžeme ani říkiat že jsme banánová republika, protože v Jižní Americe už to zřejmě funguje lépe než u nás, náš systém se korupcí, neschopností, prohnilostí a zneužívánjím moci může směle rovnat s vládami zemí jako je Egypt nebo Pákistán.
  No ale v takové Jižní Koreji to s korupcí bude ještě horší než u nás, četl jsem že se chce vláda přestěhovat ze Soulu do nově postaveného hlavního města. Stavět hlavní město, to bude teprve tunel a to bhudou miliardy dolarů na úplatcích, jiný význam to přece nemůže mít. Naši politici se ještě mají co učit.

 3. Swantoviet permalink
  Leden 29, 2011 03:51

  Já bych se raději pozastavil, čemu chcou velet. Vrtulníky rušíme, tanky rušíme, letadla už ani nevyvýjíme (ve spolupráci s kýmkoliv), náhrada za AK-47 nebude za naše nové kvéry, ale za FN-FAL… atd. náš pentagon by měl být velký asi jako průměrná prodejna Albertu na sídláku. :-DDDD

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: