Skip to content

Friedrich Nietzsche ke svým čtenářům

Říjen 17, 2010
by

„Nuže! Jen tito jsou moji čtenáři, moji praví čtenáři, moji předurčení čtenáři : co sejde na ostatních? – Ostatní, toť pouze lidstvo. – Je třeba mít převahu nad lidstvem silou, výší duše – pohrdáním …“  (Friedrich Nietzsche)

Reklamy
komentářů 11 leave one →
 1. F.N. permalink
  Září 25, 2011 22:39

  F.N. je bezesporu tím kdo jasně pokládá otázky a dovede na ně s brutální chladnou nepodplatitelnou logikou opdpovídat. Je směšné číst si jak byl takový a makový a tvarohový.V každém případě je prazáklad jeho díla nám všem co se necítíme být potravou pro lůzu jasný.Nejsme si rovni a není žádný bůh. Pokud člověk prostuduje všechny spisy F.N a já si tu práci dal tak uvidí v jiném světle například tolik obviňovaného Hitlera, jeho dílo a hlavně v pohledu do historie se zjeví velké pravdy, které ani media nemohou vyvrátit. Jeho jasný pohled pod roušku křesťanů, filosofů, filologů a snad všech možných profesí i povah lidí je nutící člověka začít opravdu myslet.

 2. Kdo to myslí vážně, nic ho nesvádí k úskoku permalink
  Říjen 31, 2010 00:08

  Kdykoliv se z jakékoli ideje (a velká osobnost sama vystupuje jako idea) učiní clubová záležitost, takto přes účet cizí velikosti, abychom se my malí mohli domnívat, že jsme se tím vysmekli z pout každodenně se nějak připomínající nesmyslnosti našich vlastních životů, dobrá reklama onoho velkého je tím ohrožena víc, než by byla censurou, a to ať už club sestává z vysokoškolsky vzdělaných, méně vzdělaných nebo ze směsice obou typů. Myslím, že si vzájemně můžeme být lhostejní, takže by mě neměla urazit jakákoli rejektivní reakce na tuto zprávu, jako by z tohoto hlediska bylo už nesmyslem, aby se někdo z vás cítil mít důvod k takové odezvě, ale komu z vás záleží doopravdy na Nietzscheově učení, kdo, pak-li vůbec někdo, jej opravdu studujete (tj. etymologicky: tlučete mu na dveře), jistě budete souhlasit s direktivní poznámkou, že pro vhodnou jeho praxi a snahu ho jakkoli politicky zužitkovat je především důležité, abychom je vstřebávali opravdu urputně a zevrubně a starali se o cokoli, čemu jeho tvůrce sám dovolil, aby se stalo předmětem jeho myšlení: od antiky po samu jeho dobu a spolu s tím i v našich vlastních životech je toho příliš a zároveň příliš významného, abychom to jako žáci pouhé jeho moudrosti mohli chtít pomíjet: v hudbě, philosophii a vůbec vší vážné literatuře, malířství, psychologii, religionistice, etymologii naší i cizí… Věřím v dobrý úmysl každé takové webové stránky, ale také už léta sleduju, jak po čase s lhostejností zapadají za rozpadu komunit na nich pracujících. Věřím v ideu profesionalisace, tomu, že každé společenství, které to se svým zaměřením myslí opravdu vážně, může nabýt statusu toho, co zvu praktickým smyslem – ale: věříte vy sobě, že je vaše láska k tomu dost silna? Nietzsche není o vycházení s dlažebníma kostkama do ulic, není ani o dohadování na webu, je o přísné osobní práci a v případě společenského rozměru může být o vzájemné pomoci v takové práci. Co při zájmu o Nietzscheho potřebujeme jakožto společnost, je, aby každý věděl, že tu v tom při tak povrchně vyhlížející většině lidstva není sám a že mu s tím studiem a psychologicko-philosophickým rozvinutím jeho obsahu někdo pomůže.

 3. Swantoviet permalink
  Říjen 19, 2010 17:05

  Není celkem důležité jak to filozof „XYZ“ (zde konkrétně Friedrich Nietzsche) myslí nebo si myslí, že si myslí. Pro praktický dopad je důležitější jak je pochopen a kým je pochopen.
  Friedrich Nietzsche byl pro jednoduchou a lacinou analogii s „opusem“ Mein Kampf jednoho rakouského lakýrníka dlouho na indexu.
  Nemusíme jít daleko, máme zde názornou ukázku ze seriálu F.L.Věk – http://www.youtube.com/watch?v=5dLf-vGvrg8

 4. DDR permalink
  Říjen 19, 2010 13:10

  Já jen říkám, že si u něj nikdy nejsem jist smyslem jeho sdělení, tím spíše u překladů. A právě vůbec nevím z jaké pozice se na to díval a kde ve svých myšlenkách stál on sám. Já jinak různé interpretace jeho díla nečetl, četl jsem jen jeho texty (některé v originále, poněvadž třeba Zarathustra je pro mě v češtině nečitelný) nad kterými si přemýšlím sám. Nicméně každý má nějaká ta období, kdy je víc zaujat tím či oním, a u mě období Nietzcheho už dávno pominulo a dnes se na něj dívám více s oddstupem než nějaký skalní fanoušek a konečně mi s tímto odstupem něco dává a to je pro mě důležité. Jak to berou a chápou jiní a co to komu dává je mi de facto jedno. Je možné, že to chápu úplně jinak a úplně špatně, možná patřím k oné lůze myšlení, jak se zmiňoval Novopatriot, ale můžu říci, že tohle je mi opravdu jedno, nezabývám se tím. Pro mě je důležité co mi to dává a nepotřebuju z toho dělat výklady nebo nedej bože propagandu. Mám rád i jeho ironický smysl pro humor, který se v mnoha jeho vyjádření najde a tím je mi také blízký.

 5. Říjen 19, 2010 12:20

  DDR: Četl jsem již různé interpretace Nietzscheho a tak nějak jsem dospěl k závěru, že nejrozumnější interpretace je ta nejjednodušší. Čím víc se v tom někdo hrabe a „rozumí“ tomu, tím větší blábol ta interpretace podle mě je.
  Nicméně není důležité jak to Nietzsche myslel. Důležité je to, co si z toho můžeme vzít. A tak se opět dostáváme do té spleti výkladů. :-( Ale i tady se mi osvědčila metoda jednoduchosti – nesnažit se nad tím dílem vytvořit něco vlastního, co tam vůbec není.
  Samozřejmě se nad tím musí přemýšlet. Je to řeč plná symbolů. Ale nacházet v jeho slovech naprostý protiklad jejich významu ?! … To by jsi rovnou mohl popřít smysl sdělení jako takového v jakémkoliv případě.

  Jak píše Novopatriot – význam těchto slov je celkem jasný. Můžeme s tím souhlasit či nemusíme.

  Já osobně mám jedinou námitku, a to jak píše „Hlutwig“ : nepoužil bych slovo „pohrdání“.
  Spíše než pohrdání bych tam bral něco ve smyslu nezájem, nenechám se nimi ovlivňovat či tak něco.
  Je také možné, že původní význam se ztratil v překladu. Přeci jenom Nietzsche nepsal česky. A cit v jazyku se může někdy pohybovat na velmi tenké hranici.

 6. Říjen 19, 2010 06:04

  Budislav:
  Tohle ještě trošku rozepiš.

  DDR:
  Podle mě je význam těchto jeho vět naprosto jasný.

  RO:
  Právě jeho elitářství má mnoho do sebe, protože není založené na namyšlenosti, jako u mnohých, ale na skutečné analýze situace. Jednoduše mu plně docházelo, že většina lidí jsou buď pitomci a nebo i přes vysokou inteligenci mají smýšlení lůzy…

 7. Hlutwig permalink
  Říjen 18, 2010 20:59

  S celkovým duchem toho citátu souhlasím, i když slovo „pohrdání“ bych nepoužil. Ale dovedu si představit důvody, které Nietzcheho vedly k takto vzletnému vyjadřování.

 8. Budislav permalink
  Říjen 18, 2010 18:20

  Len hlupáci berú Nietzscheho doslovne.

 9. DDR permalink
  Říjen 18, 2010 17:34

  Víš…ono je taky otázkou, jak to myslel a to já si u něj nikdy nejsem jist. Na jeho myšlení je totiž nejdůležitější a nejzajímavější to, že lidi nutí o dané věci přemýšlet a tedy u Nietzecheho není cílem jeho myšlenka sama o sobě, ale provokace k myšlení. Není důležité s ním souhlasit, to je blbost, naopak Nietzche vyžaduje práci mozku a oponování…. myšlenky se kterými souhlasíme jsou v podstatě mnohem méně podnětné než ty se kterými nesouhlasíme, poněvadž si musíme dát tu práci a říci si proč. Kdyby Nietzche jen tak trousil zbytečně pohradvé věty o všem z tohoto světa, tak by nikdy nebyl považován za velkého myslitele. Jeho velikost je v hlubších vrstvách jeho myšlení.

 10. R.O. permalink
  Říjen 18, 2010 16:24

  Nietzsche je v mnohém zajímavý, ale jeho elitářské postoje nezastávám. Takže osobně bych minimálně to pohrdání vynechal, ale jsme informační web, tak informujeme o všem možném. :-) Osobně jsem vcelku čekal právě více reakcí, jak třeba k dřívějšímu výborném článku http://bratrstvi.net/2010/10/01/narodovec-neznamena-vydedenec/

 11. Říjen 18, 2010 15:09

  R.O. : Tohle opravdu zastáváš ? :-)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: