Skip to content

Co je závist?

Září 25, 2010
by

Člověk se poměrně často může setkat s označením ve stylu „zamindrákovaný komunista“ či závistivec, pokud si dovolí upozornit na někoho, kdo si nekalým způsobem přišel k většímu majetku. V době, která povýšila blyštění zlaťáků nade všechno, se tomu nemůžeme divit. V jednodušších konzumentech byla vytvořena představa, že jediným měřítkem schopností a tím i morálních kvalit se stala výše příjmu. Kritizovat bohaté se nenosí, to se raději zaměříme na ty sociálně slabší. Vždyť i sám Klaus prohlásil, že „peníze nesmrdí“. A měl pravdu, v dnešní době smrdí spíše ta poctivost.

Dostáváme se tak k paradoxu. Kdy mnozí závidí sousedovi novější auto, na které dlouho dřel, mladíkovi ze sousedství hezkou dívku a zbohatlíkovi, co si založil živnost na okrádání důvěřivých lidí a neplatí daně, zdálky kynou. Taková je realita, vždyť krást a defraudovat se stalo standardem a může to dělat přeci každý, jen na to mít dosti silný žaludek. Poctivou prací se může snažit živit jen blbec. Lidé vždy vyjadřovali obdiv k autoritám, jen ty současné, uměle předkládané mi nějak nesedí. Místo altruismu a práce pro společnost je k obdivu předhazován egoismus a enormní hrabivost. Však pohádek o poctivých továrnících je plná televize a realitu už dnešní stádo žijící ve virtuálním světe telenovel raději nevidí, asi by byla příliš bolestivá.

Nezaměňujme tedy touhu po spravedlnosti se závistí. Nepřistupujme na pokřivený obraz, jenž nám je vnucován.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Slovan permalink
  Září 27, 2010 00:17

  pic: tak nějak jsem tě nepochopil…?

 2. Slovan permalink
  Září 26, 2010 10:06

  lidi si závidí, záviděli a závidět budou, závist je jedním ze základních pohonů pokroku…problém není závist, ale přístup „soused má pěknou kozu, chci, aby mu chcípla“ (ze kterýho de facto vychází kupříkladu bolševismus) a na majetku založený egoismus, který je náboženstvím západního světa…jenom nevím, jestli je to třeba pořád opakovat…?

 3. Září 26, 2010 08:51

  Najlepšie je závidieť niekomu dom/auto ktorý splatí za 30 rokov a momentálne z neho vlastní 10-20% a je vlastne majetkom banky:).Závisť sa stala motorom dneška a nahradzuje tak potrebu a pud prežitia,možno že to bude ďalší evolučný stupeň Homo mamonus ,ale skôr disevolučný, pretože závisť má pôvod v ríši zvierat a nieje to doménou čisto ľudskou.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: