Skip to content

Kdo je vznešený?

Září 17, 2010

Vznešený (aristo) je člověk nejen svými morálními vlastnostmi, znalostmi a přehledem, schopnostmi, moudrostí a kodexem cti, ale především zaměřením svého života.  Co se týče moudrosti, s jejím vzrůstem jedinec postupně přechází od běžného chápání světa k hlubšímu a smysluplnějšímu chápání jeho základní struktury. Vznešený člověk se postupně oprošťuje od materiální přízemnosti a egoismu a posouvá se více k altruismu, idealismu a snaze o harmonii s vesmírem a přírodním zákony. Nebavím se o bazální materii – přiměřeném bydlení, ošacení, stravě, které považuji za nutné pro další rozvoj. Nevycházím z duchovních cesty např. Budhy, který dosáhl osvícení chudobou, izolací a půstem. Jde mi o alternativu postupného duchovního rozvoje, která je použitelná pro současného člověka v „masovějším“ měřítku.  Bohužel, lidé se liší nejen ve snaze (motivaci) o vyšší duchovní rozvoj (tato skutečnost je mimo jiné vždy podmíněná věkem), ale i v možnostech (čili ne všichni mohou dosáhnout stejně vysokého stupně) a podmínkách pro toto.   „Ideální harmonie“ nepůjde pravděpodobně nikdy dosáhnout, ale je technicky možné se tomuto cíli alespoň částečně přiblížit.  Moudrost je třeba osvojovat systematicky, postupně po kapkách, aby došlo k jejímu správnému pochopení.

Dovolím si nyní vrátit se zpět k meritu věci a zároveň k úvodní větě. Vlohy k „vznešenosti“  jsou jistě do určité míry podmíněny geneticky, ale klíčovou roli hraje kvalita výchovy, aby se dané vlohy mohly projevit, a interakce s okolním prostředím (podněty a prožité události). Nesouhlasím proto s premisou, že „vznešený“ člověk musí pocházet  z prostředí  šlechty (tzv. aristokratů). Jedinec by měl využívat  jen tzv. přiměřený luxus, čím větší „vznešenost“, tím více odpovědnosti, povinností  a méně materiálních požitků (více skromnosti).

Jedinec, který dosáhne moudrosti a docílí toho, že materialismus již není jeho cílem,  automaticky  usiluje o nápravu světa, zejména  šířením idealismu. Snaží se ovlivnit své nejužší okolí  ve smyslu pomoci a motivace nalezení správné cesty ke „vznešenosti“ a výše uvedené harmonii. Propaguje činnost konstruktivní a altruistickou  a snaží se poukazovat na nesmyslnost činnosti egoistické a destruktivní, která se např. projevuje  např. válkami o materii.  Můžeme se setkat i s názorem, že půda patří především tomu, kdo na ní pracuje a je schopen ji obdělat. Čili, pokud já půdu obdělávám pečlivěji než můj soused, mám právo ji pomocí války zabrat, i když  soused nezneužívá produktů mé práce. Tento názor nepovažuji za správný, neboť uvedenou činnost považuji za agresi.

Cílem je, dle mého pohledu svět harmonický, nedestruktivní s možností optimální rozvoje jednotlivých etnik (národů, ras,.) v oblastech jejich původu, kde je možno nejen zachovat, ale i rozvíjet vlastní svébytnost a kulturu spolu s úzkou vzájemnou spoluprácí, za předpokladu, že je vzájemně výhodná (Toto je v současném odborné „hantýrce“ označováno jako“ kulturní rasismus“.).  Způsob  sociálního uspořádání (harmonie a kvalita života jednotlivců), který vychází zejména z kulturních hodnot a náboženských tradic je věc druhá. Úzce souvisí s množstvím „vznešených“ v dané populaci, s podmínkami jejich výchovy a  rozvoje,  s ochotou tolerovat  egoisty ve vedení  a benevolencí k těm, kteří se pouze přiživují na práci ostatních.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Miloš permalink
    Září 19, 2010 00:40

    Ve srovnání s tímhle prasetem můžeme být ještě rádi za Scheissenberga
    http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/211797-sef-nemecke-diplomacie-zformalizoval-svuj-homosexualni-vztah.html
    A nejhorší je že ho volilo přes 10% němců

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: