Skip to content

Americký sen

Září 11, 2010
by

V této úvaze mi nepůjde primárně o část populace řídící se prospěchářstvím či slabší duchem, jež hledá své místo na slunci skrze loajalitu režimu. To bylo za komunismu, kdy spousta velebila stát, kde zítra znamenalo již včera. Máme to i dnes. I tentokrát se jedná o zemi neomezených možností a vlajka s hvězdami a pruhy se stává pro mnohé modlou. Opusťme však USrael a zaměřme se na ten „americký sen“, co se podařilo umístit do hlavy mnohým a skrze něj je přivést k odevzdanému snění o lepší osobní budoucnosti a tím přehlížení neřádu kolem sebe.

Lidé snili vždy, je to nezbytné, aby člověk unesl svůj mnohokrát těžký úděl. V globalizovaném světě masmédií jsou nám však sny předkládány, dochází k jejich unifikaci a zřejmě stále více jsou pomocí nich lidé směřování určitým směrem. Je toho plná televize a bulvár, jak mladá a slušná dívka k milionáři přišla, ušlápnutý mladík se stal popovou hvězdou nebo excelentním sportovcem či pracovitý člověk vydělal poctivě milióny. Co naplat, že podobných případů je méně než výherců první ceny ve sportce. Díky předkládání příkladu z celého světa, přikrášlování a stálému opakování se z toho stává opět ta příšerná virtuální realita.

Mnozí lidé uvěří a čekají odevzdaně, až se naplní ten jejich konkrétní sen, ve kterém se vzhlédli. Je to reálnější a lépe propracovaná propaganda, než hlásat nesmysl o nějakém posmrtném ráji. Avšak výsledek je podobný. Celý život se čeká, až to přijde, a když nic nepřichází, můžeme si namluvit, že se to bude jistě týkat alespoň dětí. Ze syna se určitě stane bohatý bankéř či celebrita, že momentálně propadá ve škole na to jistě mít vliv nebude. Dcera se dobře a bohatě provdá, i když již v útlém dětství vykazuje známky otylosti a totální lenost. Vždyť v TV se naplnění podobných snů podařilo již i hloupějším a méně pohledným dítkám.

Přestaňme trapně snít společně s Holywoodem. Pokusme se uchopit osud do svých rukou a reálně zlepšit svět, ve kterém nyní žijeme. Neklaďme si obecně přehnané cíle, vždyť není potřeba mnoho. Stačí snaha o prožití klidného života, kdy budeme mít člověk jistoty, cítit se bezpečně a vědět, že zanechá svým dětem příznivé podmínky pro jejich rozvoj, ale to samozřejmě nepřijde samo od sebe.

Reklamy
komentářů 7 leave one →
 1. džin permalink
  Září 14, 2010 08:47

  Miloš: to určitě, souhlasím s tebou. Byť tedy o romské příměsi v krvi jednoho ještě nedávno velmi vlivného politika se občas mluví ;-). No, každopádně u Obamy to zatím vypadá, že dřív budou padat z oblohy jeho rodné listy, než aby dostal od voličů druhé funkční období.

 2. Miloš permalink
  Září 13, 2010 22:09

  džin: já vím že většina anglicky mluvících bělochl volila McCaina ale i tak je 40% bělošských hlasů pro Obamu smutný výsledek a ukázkou jak hluboko klesla americká společnost. Myslím že u nás, i když je drtivá většina lidí politicky pasivní a drží hubu a krok, že by strana kterou by vedl Cikán volby nevyhrála.

 3. džin permalink
  Září 13, 2010 18:36

  Jen na skok.

  Neřeknu: člověk dělá, co je v jeho možnostech. Je ale pravda, že teď mám období, ve kterým převažuje pocit zmaru a pasivity, sypu si popel…

  Miloš: asi všude na světě je většina lidí lhostejná. Osobně si myslím, že v USA a ve východoevropských zemích (třeba takové Srbsko) je těch lhostejných méně než jinde. Ve Spojených státech jednak sílí Third Position, druhak konzervativní hnutí (pro ty je ideálem prezident Regan). Pokud jde o Obamu, tak toho samozřejmě nezvolili Američané evropského původu. Viz třeba tabulka zde – http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/45174000/gif/_45174960_race.gif

 4. Miloš permalink
  Září 12, 2010 21:47

  Džin: já jsem v Americe nebyl tak mám jen zprostředkované informace. Ale zarazila mě věta: „Ten pocit loajality k tradici a odkazům předků je u bílých Američanů doslova strhující, dost mě to tehdy inspirovalo“ V USA je velice silné nacionalistické hnutí ale že by většina národa byla hrdá na tradice a odkaz předků to se mi nezdá. Proč pak američané ve volbách volí Židy a dokonce i negry? Jak by si to vysvětlil?

 5. rada permalink
  Září 12, 2010 17:50

  Teď jde jen o to, jestli ta loajalita není jen o vyvěšování vlajky a návštěvě nedělní bohoslužby. Já třeba osobně odmítám národnost založenou na pouhé státní příslušnosti a třeba vůdči dnešní ČR teda loajalitou příliš neoplívám. S tou telkou nevím, mám obavu, že výrazná většina se dívá a mnoho to přímo žere. :-(

 6. Září 12, 2010 11:48

  džin: No, v jisté podobě tomu stále věří dost lidí.
  Soutěže typu superstar se jimi jen hemží.
  Nebo podpora mladých pol. stranám jako TOP09 – strany pro úspěšné a bohaté. Mladí lidé sice úspěšní a bohatí z velké části nejsou, ale „jednou jistě budou“. Proto se do jejich role již staví.

  Evropané sedí na prdeli. I vy ?

 7. džin permalink
  Září 11, 2010 14:41

  No nevím. Kdo dneska proboha čeká, že mu štěstí spadne do klína? Vždyť ani na tu zmiňovanou telku dneska snad už nikdo ze vzdělanějších lidí pod 35 let nekouká.

  Pokud jde o Amer jako takový, tak za sebe můžu říct, že nebýt mého pobytu v Severní Americe, tak dneska nejsem takový člověk, jaký jsem. Ten pocit loajality k tradici a odkazům předků je u bílých Američanů doslova strhující, dost mě to tehdy inspirovalo. Vlastně dodnes mám přátele nacionalisty hlavně ve Státech a ve východní Evropě. Ten zbytek Evropanů tak nějak sedí na prdeli a čeká, že to s tím světem nějak dopadne.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: