Skip to content

Dotaz pro feministky

Srpen 14, 2010
by

Jsme tedy absolutně stejní nebo ne? K odpovědi použiji opět kratičký článek z časopisu 21. století s názvem „Mozek mužů a žen se liší“:

Vědci z americké Harvard Medical School prokázali rozdíly ve velikosti některých částí ženského a mužského mozku. Např. hmota čelního laloku, kde sídlí centrum pro rozhodování a řešení problémů, je u žen v poměru k mužskému mozku větší. Ženy tak předurčuje k lepší schopnosti rozhodování, emocí a prostorové orientace. Muži se zase lépe soustředí, protože jejich předkové v pradávnu bránili území, hledali potravu a také matku svých potomků. Po někdejším sledování kořisti jim zůstalo tzv. tunelové vidění. Proto často obtížně hledají malou věc v omezeném prostoru. Mají také daleko nižší práh bolesti než ženy.

Reklamy
komentářů 9 leave one →
 1. DDR permalink
  Srpen 23, 2010 20:49

  Bohužel pokud někdo ukazuje na nestejnost lidí a nemyslí tím nerovnocennost, tak to neznamená, že to neudělá někdo druhý nebo třetí……lidé se chytají i stébla trávy, aby mohli někoho ponížit….. Nijak to nehodnotím, jen konstatuju, jak se bohužel obvykle s těmito věcmi nakládá…

 2. Wolf permalink
  Srpen 23, 2010 19:50

  No, super.cz má stejnou vypovídající hodnotu jako Blesk :o)
  V souvislosti s článkem od R.O. si pamatuju na jeden dokument BBC z ČT, kde se popisovala rozdílná činnost mozku obou pohlaví: pokud řeší nějaký úkol muži, zapojují jen jednu hemisféru, při stejném úkolu ženy zapojují obě. Zdůvodňovali to tuším evolučním vývojem. Muži se při lovu museli zaměřit na jednu činnost, ženy při práci v osadě a starání se o dítě na více (dodnes ženy lépe než muži zvládají více činností najednou). Evoluce např. souvisí i s ukládáním tuku – protože muži při lovu potřebovali pronásledovat kořist, ukládá se jim tuk na břiše, ženám zase na nohou a bocích, viz celulitida.
  S výchovou tyto rozdíly tedy nijak nesouvisí. Možná by se podobní vědátoři v uvedeném článku měli uvědomit, že existují vědecké důkazy o rozdílnosti mobou pohlaví,ale proto se obě taky tak skvěle doplňují a jsou si stále rovnocenná.
  Je to takový komplex dnešní doby, že všichni musí být vnímáni jako stejní. Jako by rozdílnost předpokládala nerovnocennost. Hodně je to vidět v případě ras. Pokud někdo rozděluje lidstvo na rasy, neznamená to ještě, že některou z nich vyvyšuje nad ostatními.

 3. Adalwolf permalink
  Srpen 23, 2010 19:06

  Co se bude psát zítra? Že je možné z černocha vychovat bělocha, nebo co???

 4. DDR permalink
  Srpen 15, 2010 14:06

  Multikulti jsem vlastně vytahovat vůbec nechtěl a nebyl o tom příspěvek….ale když už to Neřeknu nakousnul tak asi na jeho úvahu jde těžko odpovědět, poněvadž některé kultury mohou žít vedle sebe a jiné se nesnesou, obvykle kvůli nějakým náboženským dogmatům. Některé kultury mohou žít společně na jednom území a jiné „jen“ vedle sebe….tzn. byť žijí na jednom území tak se každá řídí vlastními zákony…..a někdy to nejde vůbec, všechny případy existují. A i to vzájemné ovlivňování je různorodé…může to být směřování k nějaké průměrné šedé kultuře, nebo může jedna kultura pohlit druhou….a nebo se ty kultury navzájem ovlivní a ještě více se odtáhnou či se různě promění a rozštěpí, nebo si každá žije autonomně a příliš se neovlivňují a nepřekážejí……těch vývojových scénářů je obrovské množství, ale pro nás je podstatné co my si sami děláme s vlastní kulturou….je to naše věc jestli si ji zničíme……kultura a umění je živá, když je žita…tzn. je to dáno životním stylem a přístupem……naše skutečná kultura je to co žijeme……ne to co máme v muzeích…..to jsou jen stopy našich předků……každý jednotlivec, který tvoří skupinu se podílí na současné skutečné kultuře a jejím směřování….zároveň se kultura tak jako život sám vyvíjí a mění, není to nic statického co existuje staletí v nezměněné podobě……dá se to rozvíjet i zcela zničit…..máme to sami v rukou…

  K původnímu příspěvku jsem jen chtěl, aby bylo jasné, že samozřejmá nestejnost lidských jedinců, včetně rozdílu mezi muži a ženami nemá co dělat s rovnoprávností, poněvadž ta je založena na společenské smlouvě.

 5. Srpen 15, 2010 12:26

  http://en.wikipedia.org/wiki/Multiculturalism

  Teorie je samozřejmě taková, jak ji popsal DDR, praxe je však spíše taková, jak ji popsal R.O.
  Byla by zajímavá studie o tom, jak působí na lidi více kultur vedle sebe. Jestli je vůbec možné aby takhle existovaly, nebo zda vždy převáží jedna jediná.
  To by mohlo být hodně dobrým argumentem proti multikultůře, protože výsledek si dokážu odhadnout …

  Nevím však co má tento článek společného s multikulturou. Rozdíly mezi ženami a muži samozřejmě jsou. Že tyto rozdíly vedou k nějaké diferenciaci práce je tak jasné skoro všem, tedy kromě feministek, které tvrdí pravý opak. Já jsem pochopil, že říci právě tohle bylo smyslem článku.

  Autor by však měl opravdu dotahovat myšlenky do konce, na což byl už upozorňován…

 6. R.O. permalink
  Srpen 15, 2010 11:38

  multi kulti a založená na různosti a pestrosti (sic!) multi přeci znamená jednu univrzální kulturu pro všechny

 7. DDR permalink
  Srpen 15, 2010 00:20

  to že lidé nejsou stejní přece nikdo nepopírá….dokonce i multikulti je založena na různosti a pestrosti a nestejnosti……. Stejnost nemá co dělat s rovností, resp. rovnoprávností. Nestejnost je dílo přírody…… rovnost či nerovnost, resp. rovnoprávnost je věcí člověka a společenské smlouvy a nemá narozdíl od různorodosti a nestejnosti co dělat s přírodou, to lidé si určují budou-li rovnoprávní či ne….je to mravní kategorie a ta se od přírody odkoukat nedá, poněvadž v přírodě existuje vše.

 8. Srpen 14, 2010 21:22

  Nic nového pod sluncem…evoluce.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: