Skip to content

Kapitalistický socialismus ala Brusel aneb hra s čísličky

Srpen 11, 2010
by

Tak z Bruselu nám přichází nový pokus o usměrňování národních zvyklostí. Chtějí nám letní prázdniny rozložit do 4 měsíců. Určitě bychom našli škodlivější příklady direktiv EU, ale jako příklad toto bude zcela postačovat. Ukazuje se nám zde totiž v celé nahotě moloch, který neodvratně z Evropské unie již delší dobu vzniká. I toto opatření je totiž zdůvodňováno hospodářskými zájmy. Tvoří se nám před očima podivný konglomerát zaštiťující se všeobjímající rukou volného trhu, která je podporována plánovitým, nám ze socialismu známým hospodářstvím.

Dochází k  odlidštění a bourání tradic, kdy vše je podřízeno ekonomickému růstu. Tedy statistickým údajům, jež však přeměnit číslice a grafy v lidskou spokojenost nedovedou. Každá ideologie má své klady a zápory, nic není absolutně černé či bílé. Mám však pocit , že z hlediska lidského ducha a svobody nám zde vzniká něco stále tmavějšího, kde už k absolutní černi příliš neschází. Celá konzumní společnost, kterou nám soudruzi kapitalisté prostřednictvím vygumování lidských myslí působením bezduchých masmédií vybudovali v zájmu nadnárodních koncernů, dychtí po jediném, tedy po růstu zisků a akumulaci kapitálu čili bohatství elit. Je jedno jakými prostředky (třeba i na úvěr), jakými způsoby (přes devastaci přírody, tradičních lidských společenstev) se toho dosáhne. Hlavní je, že se lidu poddanému a poddajnému oznámí příznivá čísla a ten s radostí zajásá, jak se nám to daří.

Vše se nám snaží vykládat pomocí statistik. Úplně se zapomíná na údajně Churchillovi podvržený výrok: „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.“ Máme příliš velkou nezaměstnanost, změníme metodiku výpočtu ( to se při vstupu do EU skutečně událo) a ejhle, hned to lépe vypadá. Záměna průměru a mediánu je rovněž lákává, a pak si lámeme hlavu proč má velká většina lidí menší než průměrný příjem. Odečtení mezních hodnot, výběr vhodného vzorku, těch podivuhodných triků, co novodobí kouzelníci s čísly svedou, je nepočitatelně. Diktát je neúprosný, stačí předložit jen to vhodné. Roste mi plat, roste HDP musím být přeci spokojen. Ti druzí zaviní vzrůst dluhu, pryč s nimi. Nové straně k úspěchu pak stačí vhodně statistický zpracovaný růst volebních preferencí.

Jsme svědky vzniku totality z hlediska nezávislého lidského ducha strašlivější než kdy dříve. Ona nemá hlavu (diktátora), nelze ji jednoznačně nazvat (zaštituje se demokracií a všeobecným růstem – kdo by to nechtěl!) a tedy i přímo odsoudit. Stáváme se tím pověstným ptákem ve zlaté kleci, no u většiny jde spíše o klícku pozlacenou kočičím zlatem. Hlavně, že jsou nákupní centra naplněna zbytečnými cetkami z dovozu a ty čísla se pod geniálním a věčným Kalouskem vrátí opět do kladných hodnot. Jak málo stačí mnohým ke štěstí?

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: