Skip to content

Underground

Červenec 21, 2010
by

Léto je ve znamení hudebních festivalů. A opravdu těch festivalů máme stále více, jenže jakých. I zde začíná naplno působit „multi“ trend. Festival je minimálně pojat, jako multižánrový, ještě lépe, jako multikulturní, kdy jsou dovezeni všemožní exotičtí umělci. Akce hudebních směrů mimo „hlavní proud“ jsou pak na úbytě. Jim se nedostane propagace, sponzorů, kulturních grantů a tím pádem i stále méně i fanoušků. Neboť jedno souvisí s druhým, kdy se přes monopol masmedií „nesprávné“ okrajové styly k mládeži ani nedostanou. A relativně „svobodný“ internet již pak jen zpomaluje nevyhnutelné, tedy téměř 100 % dominanci multikulturních sraček a la MTV. Co je „trendy“ určuje diktát amerických hudebních společností a tomu se dnešní „ulice“ ráda přizpůsobí. To se pak i „rebelové“ vrhnou na poslouchání drsně nagelovaných punk-rockerů nebo přímo ukrutné Lady Gaga.

Tomuto odolávat je převelice těžké. Záleží jen na obětavosti pořadatelů a hudebníků. Nemohou očekávat žádné zisky ani slávu, pouze pot, ztráty a nasranost z malé účasti. Je to ale i na nás, co nemáme hudební sluch, nenašli jsme dost odhodlání, abychom něco uspořádali. My musíme minimálně hudební akce podpořit svou účastí, koupit CD skupin, trička a třeba i neváhat vyslovit uznání. Bez tohoto to nepůjde, bez naší podpory těch pár, co je ještě ochotno se na něčem podílet, prostě sami dlouho nevydrží.

Až i tihle obětavci se svou aktivitou praští, dočkáme se nejen kulturní prázdnoty. Společnost se změní v bezduchý shluk entit, jež budou poslouchat stejnou hudbu, stejně se oblékat, konzumovat stejné euro—nápoje a jídlo z fast foodů. Stane se tupým a lehce ovladatelným stádem. A to snad nechceme?

Reklamy
One Comment leave one →
 1. Červenec 22, 2010 16:30

  Multižánrová akce nemusí bejt na škodu…navíc spousta lidí nejsou třeba úplně extremisti do jednoho stylu a tak víc uvítaj pestřejší hudební vystoupení. Pozveš kapelu, co hraje death metal, pozveš nějaký blackmetalisty, pozveš tam nějakou thrashovou kapelu a hned máš pestrou hudební akci, kterou si lidi skvěle užijou a není v tom žádnej problém.

  Co se týče snahy cpát do festů multikulti, tak toho si ale všímám docela taky. Je to hnus, jak se ta politika pořád cpe i do stále menších a menších akcí. Třeba to ale vyvolá naopak tendence dělat indentitaristický antimultikulti festy.

  A že by akce „mimo hlavní proud“ byly na úbytě se mi taky nezdá. Záleží, co přesně myslíš tím hlavním proudem. Na drtivou většinu akcí žádný granty neseženeš a ani nesháníš. Zamluvíš místo, obvoláš kapely, seženeš zvukaře, spočítáš si co tě to vyjde a za kolik musíš dát vstupný, aby byly návratný peníze, ale přijatelná cena a pak si musíš vošefovat sám propagaci. Natiskneš plakáty a letáčky, rozhodíš to mezi lidi a polepíš někde a doufáš, že to vyjde.

  Jinak sehnat grant se dá i na undergroundovou akci, akorát to musíš spojit třeba s bezpečností dopravy, atd. Sponzoři akcí se daj taky sehnat. Musíš mít kontakty, umět si to okecat a vošefovat. Seženeš tisícovku tam, dva tisíce tady, hodíš na akci nějakej propagační plakát, sponzor je spokojenej a ty můžeš dát třeba nižší vstupný, atd….

  Samozřejmě platí, jak píšeš, že masmédia tak nějak podporujou hlavní proud a na ty okrajový kašlou, čímž zůstávaj okrajový proudy vespod, ale žijou a svoje fanoušky si vždycky najdou. To vím velmi dobře:)

  A upřímně – já jsem docela rád, že styly jako je třeba black, death, thrash, atd. jsou underground…mainstream by tomu dal opět jinej nádech, ale hodně by toho aj zabil…bylo by to prostě všední…už bychom nebyli ti špatní a jiní, už bychom byli jako každej jinej. Jen by se místo nagelovanejch vlasů nosila mánička…mě baví vybočovat z normálu:) Tu hudbu bych poslouchal i bez toho, ale tohle ji dodává navíc takovej zvláštní šmrnc:)

  Další věc – je pravda, že z těchle malejch akcí nemůžeš moc čekat zisky, slávu, atd. ale tohle člověk dělá ze srdce a ne pro prachy. Vem si průměrnou deathmetalovou kapelu. Aparatura je dohromady vyjde bez problémů třeba na 150 000…když chtěj pak lepší apec, tak je to stojí samozřejmě víc a za 150 000 se prohne třeba už jen bubeník. Když chce pořádný bubny, tak čtvrt mega je tam, jen to hvízdne… A ti lidi stejně jdou a dělaj tu muziku. Dělaj to totiž proto, že je to baví. Každej koníček něco stojí. Ano, nevadí jim něco si vydělat, ale většinou hrajou za cesťák a stejně to dělaj dál. Ne proto, aby jim to rejžovalo, ale protože je to prostě v jejich krvi a dává jim to hlubší hodnoty než jsou nějaký špinavý prachy.

  A neboj se, tyhle undergroundový styly jentak nezmizej a mainstream si může dělat co chce, ale nezbaví se jich. A zajeď si třeba na brutal assault. Co tam je patnáctiletejch kindermetaláků. Z nich časem vyrostou starší metloši a plno z nich bude třeba dělat hudbu, atd.

  Jinak článek je to pěknej, poukazuje na určitý problémy, komerci, nezájem lidí, atd., ale prostě bych s tím nebyl tak pesimistickej:)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: