Skip to content

Pohanství neodtržené od reality

Červen 22, 2010
by

Pohanství se nám postupně stalo módním, nejprve keltské, nyní už i slovanské. V důsledku toho se mnoho lidí začalo zajímat o předkřesťanskou historii, což je jen dobře. Naneštěstí většina z nich nedojde k jádru věci a nevezme si z ní patřičná ponaučení. Objevují se nové skupiny, které hned na úvod neopomenou uvést, že jsou apolitické. Dokonce jsem se setkal z názorem, že bychom měli  naše stránky změnit, aby byly přijatelné i pro „levicové“ pohany. Dodnes jsem nedošel na to, co tím „levicovým pohanem“ bylo myšleno. (Snad dredař v batikované suknici z konopí, žijící v souladu s přírodou tím, že pojídá lysohlávky? Nevím…)

Je hezké vyrazit si o víkendu do přírody a zkoušet praktikovat život předků. Bohužel dříve nebo později se musí každý navrátit do reálného života a potýkat se s jeho těžkostmi. A to nelze bez toho, aniž by člověk zaujal nějaký postoj k současnému stavu lidstva a politické situaci: A zde jde do tuhého, neboť každý se musíme rozhodnout, zda zůstaneme jen u  hloubání nad knihami a zájmem o minulost anebo se budeme snažit přenést do současné společnosti alespoň část „pohanských“ ideálů.

My, co tvoříme tyto stránky, jsme se rozhodli pro druhou variantu a předpokládáme, že nás budou následovat postupně další. Neboť pohanství neznamená pouze jednou za čas navštívit festival nebo zakřepčit o slunovratu kolem ohně. Pohanství je smysl života, jehož náplní je milovat národ, chránit přírodu – rodnou zem a  ctít odkaz předků. Bez těchto zásad se jedná jen o pouhou módní záležitost.

Reklamy
komentářů 31 leave one →
 1. Červen 29, 2010 11:46

  Miloš: přesně, ale takovéhle protimluvy jsou v Bibli všude… Evangelia napsalo desítky lidí, ale jen ty „správná“ byla vybrána tuším, že Pavlem z Tarsu.

 2. Červen 28, 2010 18:28

  Tak jste mě ukecali a začal jsem dneska psát článek, do kterýho zařadim i to, co jsem psal tady. Mám to rozpracovaný v hrubým konceptu, čas dodělat to budu mít až koncem týdne, tak pak dám vědět:)

 3. Miloš permalink
  Červen 28, 2010 11:14

  Midilrid: S tou Biblí je to zajímavý. Na druhou stranu tam ale najdeš úplně opačný věci, jako: Milujte své nepřátele. Dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí. Žehnejte těm, kteří vám ubližují. Tomu, kdo tě udeří do tváře, nastav i druhou, a bude-li ti brát plášť nech mu i košili (Lukáš, 6, 27-29)
  Bibli a ani samotný evangelia nepsal jeden člověk, vznikalo to postupně v průběhu staletí a různí autoři mohli mít různé názory.

 4. Červen 27, 2010 22:05

  Aha, teď jsem si znovu pročítal Vaši diskuzi s Milošem a pochopil jsem, co jste myslel, já to prve pochopil špatně…

  Oni ani při svých zdrojích nic takového, narozdíl od křesťanů a muslimů, udělat nemohli.

  Jinak jak jste tady s Milošem narazili na „mírumilovnost“ křesťanství, Ježís mluvil spíše opačně:
  „Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti jeho otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; (Matouš,10, 34+)
  „Oheň jsem přišel uvrhnout na zemi, a jak si přeji, aby se už vzňal! Křtem mám být pokřtěn, a jak je mi úzko dokud se nedokoná! Myslíte, že jsem přišel dát zemi pokoj? Ne, pravím vám, ale rozdělení! Neboť od této chvíle bude rozděleno v jednom domě pět lidí: tři proti dvěma a dva proti třem; 5budou rozděleni otec proti synu a syn proti otci, matka proti dceři a dcera proti matce, tchyně proti snaše a snacha proti tchyni.“ (Lukáš,12,49+)
  „Pravím vám: „Každému, kdo má, bude dáno; kdo nemá, bude mu odňato i to, co má. Ale mé nepřátele, kteří nechtěli, abych byl jejich králem, přiveďte sem a přede mnou je pobijte.“ (Lukáš, 19,26+)
  njn, klasická biblická nerozhodnost.

 5. Orel permalink
  Červen 27, 2010 14:09

  Pane Midilirde, já jsem ten poslední, kdo by to popíral. Křesťané celkově vzato opravdu nejsou potomky těch lidí, které Židé při těch masakrech vyvraždili. Zapomněl jsem na nějaké výjimky. Nejde ani tak o obyvatele země Kanaán, protože ty Židé vraždili opravdu efektivně. Ale Židé například podle zneužili toho, že na konci vlády božského Trajána většina římských vojsk z východní části impéria byla vázána v boji proti Parthům, a vzouřili se v Kyrenaice nebo na Kypru. Údajně měli v úmyslu vytvořit si tam dodatečnou Zemi zaslíbenou, a přitom vyvraždili významnou část nežidovského obyvatelstva. Když oblehli a dobyli Salamínu na Kypru, povraždili prý všech 20 tisíc nežidovských obyvatel. Takže když kyperští Řekové jako dobří křesťané mají v úctě židovské dějiny, vypadá to divně. I když je pravda, že největší část pohanského, křesťanského či západního světa Židé neokupovali a nevyvražďovali.
  Propříště to budu mít napaměti, dík za připomínku.

 6. Červen 27, 2010 13:28

  Pane Orel, v Bibli jsou přepady a masakry jinověrců Židy dobře zdokumentovány, hlavně na nebohých Filištínech. Vše navíc silně umocňované nabádáním a zločiny Hospodina.

 7. Orel permalink
  Červen 25, 2010 22:09

  Pane Pici, náboženství se může pro věřící pohany stát zároveň evoluční skupinovou strategií, tedy věcí politickou, kdežto lidé politicky činní v ně mohou doopravdy uvěřit. Může to být obojí najednou:-)))

  Miloši, to ještě není zvláštní zásluha, že islám nemiluje nepřítele a nenastavuje druhou tvář. Tu kravinu totiž nevymyslel nikdo vyjma právě křesťanů. Potřebujeme bojovné náboženství, ale ne každé agresivní náboženství je pro nás vhodné.
  Úcta křesťanů k židovským prorokům? Jistě, je divná. Ale Židé, ať už jsou jacíkoli, nepřepadli a neokupovali křesťanské nebo pohanské země. Když íránští muslimové slaví přepadení a zotročení své země Araby, je to dost o něčem jiném.

  Nikdo nám nebrání slavit padlé bojovníky. Snad kromě současného režimu. Co se Japonců týče, letce kamikaze prohlásili rovnou za božstva. Stejně tak generála Nogiho, řezníka od Port Arthuru.

 8. Miloě permalink
  Červen 25, 2010 19:55

  Orel: to co si napsal o muslimech je v zásadě pravda ale to samé by šlo napsat i o křesťanství (zejména to že křesťané uctívají židovské proroky a převzali židovské náboženské tradice) i o dalších náboženstvích. Ale islám oslavuje bojovníky padlé za víru a v koránu nejsou píčoviny typu milujte své nepřátele, nebo když tě někdo uhodí do pravé tváře nastav mu i levou jako v Bibli. Naštěstí pro Evropu a celou bílou rasu naši předkové nebrali tyto rady nikdy vážně.

 9. aBsUrD permalink
  Červen 25, 2010 14:17

  Novopatriot: líbí se mi to víc než nekonečné teoretické dohadování nietzscheána s křesťanem o boží (ne)existenci (zajímavé, ale neplodne – nejde dokázat ani jedno :D).. Přestože nemaš dostatek času, tak by šlo asi celkem rychle upravit a dát to na stránky. Záleži hlavně na Tobě.

 10. Orel permalink
  Červen 25, 2010 13:02

  Pane Miloši, současná dekadentní evropská společnost nemá mnoho společného s naší skutečnou civilizací a kulturou, s výplodem naší rasy. Jasně že naši skutečnou civilizaci a kulturu chceme zachovat.

  Co se islámu týče, jen se podívejte, jací jsou to hysteričtí pokrytci. Kritika je pro ně smrtelný zločin, jsou schopni udělat jakoukoli blbost, když to řekl jejich prorok (viz kojení dospělých mužů jejich spolupracovnicemi). Rodina je pro ně základní stavební buňka jejich sekty. Rodiče zabijí svoje děti, když se jim něco nezdá, a naopak děti klidně udají otce za konverzi ke křesťanství.
  A všichni vespolek se nadšeně plazí před Arábií a juchají blahem při představě, jak jejich pohanské předky přišli ujařmit muslimští Arabové nebo jiná muslimská parta. Věděls, že hlavním zdrojem otroků pro muslimy byly jeden čas vedle černochů předmuslimské turecké kmeny? A teď jsou z nich zarputilí stoupenci islámu.
  Íránci se chlubí svojí identitou. Ale největšími hrdiny jsou pro ně Arab Mohamed a Arab Alí; nejedí nic, co by nejedli Arabové; mají arabská jména; jsou obřezaní jako Arabové; oblékají se jako Arabové; pětkrát denně se plazí po zemi směrem k Arábii; prostě Peršani jak vyšití.
  Muslimové se chlubí, že zatímco my milujeme život, oni milují smrt, takže se klidně vyhodí do vzduchu uprostřed davu lidí. Ale pod pojmem „smrt“ si představují válet se v ráji s ženskýma, chlastat apod.
  Je to všecko trapné.

  Tvrdost, mužnost a odvahu můžeme stejně dobře najít u Wotana, Mithry a dalších indoevropských bohů, aniž by to mělo tyhle dopady.

  Pan Miloš napsal, že pohanství je pro něj tradice a folklór, protože není doslova věřící. Takže teokratický stát zavést nechce, to jen psal, co by jako „opravdový“ věřící udělal.
  Ostatně nemyslím, že by většina současných pohanů nevěřila výslovně v existenci našich bohů.

 11. MILOŠ permalink
  Červen 25, 2010 12:53

  tahle píseň nezní moc pacifisticky:

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: