Skip to content

Diskriminace v praxi

Duben 3, 2010

Nedávno byly Česká a Slovenská republika označeny vysokou komisařkou OSN pro lidská práva za země, kde dochází k diskriminaci Rómů.
K této kritice lze uvést jeden příklad, který tomuto tvrzení odporuje. Týká se starobních důchodů. Normálně pracující člověk, který vydělává v průměru 15.000 Kč měsíčně (a těch je většina), obdrží starobní důchod vypočtený z této částky. Róm, který celý život nepracoval a žil jenom z různých sociálních dávek, do sociálního systému nevložil ani jednu korunu, obdrží starobní důchod vypočítaný z průměrného platu v ČR, který je aktuálně 24.000 Kč měsíčně.
Tak kdo je tedy diskriminován?
Romská menšina nebo příslušníci majority?

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Duben 6, 2010 13:06

  GeeZeR:

  A když si někdo uvědomuje, že nemá na víc, než na těch 15000 a proto nepracuje, aby dostal těch 24000 (pro zjednodušení tady neoperuji s těmi procenty na důchody. Vím že tyhle peníze nedostanou) tak je to v pořádku ??? Já bych teda neřekl.

  Článek není o tom, že by byl někdo krátkodobě na podpoře. V článku se uvádí „který celý život nepracoval a žil jenom z různých sociálních dávek“. Když někdo neměl za celý život „možnost prokázat, na co má“(napsal jste VY) tak je to s lempl nebo parazit o tom bez diskuze.

  Ale souhlasím že není vhodné vztahovat to pouze na cikány. Špína má mnoho barev, bohužel i bílou.

 2. Ahaman permalink
  Duben 5, 2010 13:43

  Kdybyste to nebral tak osobně, možná byste si i všiml, že jsem reagoval na konkrétní příklad, který byl zmíněn v článku tj. na protiklad pracujícího a Róma. Přičemž vztah většiny Róómů k práci musí být už dávno všeobecně znám, ne ? Nebo jak byste tedy nazval člověka, který vydrží (!) léta nepracovat, je přitom zdráv a vesel, a nechá se vydržovat od ostatních ? Podle mě je to lempl. Článek přece neřeší žádné invalidy či jiné nemohoucí skupiny.

 3. Duben 5, 2010 13:15

  Ptám se sám sebe, zda má vůbec cenu reagovat na někoho, kdo dělí lidi na „lemply“ a „ostatní“ a nebo na „normálně pracujícího člověka“ a „Róma“. Možná jste si mohli povšimnout, že jsem nepopužil ani jedno takové označení. Můj text, na rozdíl od těch vašich, je aplikovatelný na úplně všechny občany ČR. Třeba i na vaši dceru, kterou byste teoreticky mohl mít vy a která pracovat nemůže – nezkoumejme proč. Oni totiž celoživotně neberou „nějaké dávky“ jenom zástupci jedné skupiny, kterou vy znáte. Těch skupin jsou desítky. Ale to asi těžko pochopíte. A to o udržení si práce je už za hranicí zdravého rozumu. Evidentně o struktuře dnešní české společnosti nevíte mnoho. Začněte studovat. A hned vám poradím kde. Zajděte si na nejbližší ÚP. Nebudete se stačit divit. Také tam snad pochopíte, jak vám dosud média lhala. Ale to je vaše vina a vám podobných, že jim to trpíte.

 4. Ahaman permalink
  Duben 5, 2010 13:02

  Podle mě jde jednoznačně o diskriminaci toho pracovitějšího. Problém lempla není v tom, že nemá příležitost, ale v tom, že makat nechce. Silně pochybuji, že se zde nenašlo dost šancí k tomu, aby lempl získal práci a vážil si jí natolik, že byl schopen si ji i udržet.

 5. Duben 5, 2010 09:24

  Jak to vidí stát. Pracující s 15.000 již prakticky prokázal, že „má schopnostmi přesně na toto.“ Dál důvody zkoumat netřeba. Ten na sociálce neměl praktickou příležitost prokázat, na co má a proto je třeba použít státem uznaný průměr. Jak prosté. Čili žádná diskriminace.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: