Skip to content

TV – hlavní nástroj novodobé propagandy

Březen 12, 2010
by

Goebbels dokázal divy s rozhlasem a tiskem. Novodobí propagandisté mají v rukou mnohem účinnější zbraň. Člověk z podstaty věci více uvěří tomu, co na vlastní oči vidí, než tomu, čeho se zprostředkovaně doslechne. Bohužel mnoho lidí již nedokáže rozlišit realitu od přikrášlených a účelově nám podsouvaných obrázků v televizi.

V televizních studiích se stále méně dělá umění. Nejde rovněž jen o byznys a tvoření reklamy na různé výrobky nýbrž i o předkládání určitých typů chování a vzorů. Jedním z nejmarkantnějších příkladů, a to zejména u filmů americké provenience, je kladný černošský hrdina. Téměř v každém filmu máme inteligentního, zásadového černocha, jehož posláním je bojovat za spravedlnost a spasení světa. To, že realita městských předměstí vypadá jinak, je vedlejší věc. Mnozí lidé stráví před TV spousty hodin, a tak jim utkví v podvědomí právě tento předkládaný obraz a oni se jim pak řídí i ve svém životě.

Nedávno jsem něco podobného zaznamenal u jinak inteligentního kamaráda. Sám začal s tím, že lidé se přizpůsobují prostředí, v němž žijí, což se projevuje například u černochů barvou pleti a celkovou stavbou těla. Zle jsem však narazil, když se zmínil, že se to týká i mozku. Zde nastoupil blok autocenzury a já se dozvěděl, že mozku a obecně  inteligence se to netýká. Nezabral ani argument, který by pochopilo i malé dítě. Tedy, že by bylo divné kdyby se podmínkám daného podnebí přizpůsobovalo celé tělo, jak on tvrdil, ale mozek tvořil výjimku. Bylo mi vyčteno, že vycházím z rasistických předsudků a zdrojů informací, zatímco on čerpá z vlastních zkušeností. Na mou otázku, jestli zná dobře nějakého černocha odpověděl, že ne, ale že to vidí všude kolem sebe. Bohužel stejně to kolem sebe, tedy vzory poskytované nám v TV, vidí většina lidí. To, že se jedná pouze o někým jim předkládaný nereálný obraz již nechápou.

Celá kinematografie je prolezlá touto účelnou propagandou. To nám dokazuje i udělování prestižních filmových cen.  Nejvíce Oskarů získal snímek pějící oslavné ódy na americké vojáky působící v Iráku. Dokonce do pozadí odsunul velkofilm s ekoteroristickým poselstvím Avatar. U Českých lvů zase vyhrál film odkazující na boj proti fašismu, v době zákazu „kryptonacistické“ DS zcela jistě náhoda.

Bohužel mnoho lidí nežije reálné životy, ale ty uměle vytvořené, předložené nám sdělovacími prostředky či internetem. Místo skutečného boje za lepší život se pak ukájí virtuálními pohádkami a úspěchy.

Reklamy
komentářů 11 leave one →
 1. Rose permalink
  Květen 26, 2010 08:26

  To Juris: JE možné, že se ve 14. století vyskytl v italském klášteře negr jako mnich. V jižní Evropě bylo začátkem našeho letopočtu a ve středověku mnoho Afričanů jako sloužící a otroci. Po přijetí křesťanství nebo poté, co jejich ženy měly děti s bílými pány, se stávali plnoprávnými členy společnosti. Tak se mauretánec Zeno mohl stát veronským biskupem (ve 4. století n.l.) nebo potomek maurské otrokyně Alessandro de Medici prvním vévodou florentskýcm (v 16. století). Takových případů bylo mnoho.

 2. Ghost of Werewolf permalink
  Březen 19, 2010 22:41

  V USA je fakt zákon podle kterýho by měl být minimálně jeden Negr v každým filmu kde to je možný.Dokonce ten co ten film točí a obsadí Negra má od státu nějáké úlevy nebo sponzoring ……..humus.Proto je režiséři serou i do filmů který ve kterých to je historický nemožný.

 3. Orel permalink
  Březen 16, 2010 02:46

  Musím říct, že Blesk mi vadí míň než propaganda v televizi nebo v „normálních“ novinách. Sice taky nepsal o nápadu přeposlat sem imigranty ze západní Evropy, ale takové informace se od něj prvoplánově nečekají. A to, jak snad definitivně odrovnal Kocába, to se mu povedlo:-)

 4. Ahaman permalink
  Březen 14, 2010 03:36

  Za sebe musím přiznat, že nacionalistická propaganda by mně vadila daleko méně. Ale pravděpodobně stále vadila, nikoliv vůbec nevadila. :-) Zvláště taková ta bezduchá, průhledná, pohrdající mojí inteligencí. Ale asi o tom nemá cenu spekulovat, protože v tomto režimu nemůže nacionalistická propaganda nikdy přijít do oficiálně uznané módy. Prostě proto, že její valná část je zákonem zakázaná a pak také proto, že na její umírněnou verzi číhá přehršel hlídacích psů, kteří slyší i trávu růst. Zkrátka, celý ten polistopadový ideový „trust“ dokázal vstřebat pouze vyvolené proudy: v prvé řadě elitářsky zaměřený liberalismus včetně jeho zelené varianty, dále populistický sociáldemokratismus, samozřejmě křesťanské konzervativce (jak jinak…) a pak také ještě komunisty. Jestli si někdy zaskuhrám, tak nikoliv proto, že zrovna nejsem v kurzu, ale proto, že do kurzu vůbec nesmím přijít, jsem tabu.
  Zároveň se však snažím najít cestu k sebeobraně před mně nepříjemnými druhy propagandy, na tom nevidím nic neupřímného.

  Z mého pohledu je nacionalismus směr, který v daleko nejvíce společných ukazatelích kopíruje přirozenou lidskou náturu. Se všemi jejími, upřímně přiznanými, klady a zápory.V ideálním případě bych tedy k životu nepotřeboval žádnou ostrou pronárodní propagandu.

 5. DDR permalink
  Březen 13, 2010 14:56

  Já teda v životě už potkal jak černošské doktory, tak vědce a to ve svém oboru skutečně výborné, takže mě to nijak neuráží, poněvadž v Británii či USA je to skutečně běžné. Na druhou stranu je fakt, že tam existuje silná pozitivní diskriminace a kromě těch výborných černochů je tam spousta polonegramotů, kteří dělají různé pomocné práce, hlídače atd a jejich jedinou kvalifikací je barva kůže. Proč to píšu??? protože nic není černobílé a když člověk něco kritizuje neměl by přejít do opačného extrému a lhát zase z druhé strany. Jinak propagandistických rysů existuje ve TV a filmové tvorbě ohromné kvanta, ať už je to primitivní „product placement“ nebo konkrétní příběhy a obsazení. Mnoho amerických filmů sponzoruje US Army, takže podle toho také musí vypadat, někdy je to tak nešikovné, že z toho reklama na armádu „přijď mezi nás“ naprosto čiší. Co se týče těch kvót, tak je to pravda a týká se to v USA samozřejmě nejen černochů, ale i jiných etnik, zejména hispánců, nebo indiánů….ovšem není to povinné, je to spíš doporučení, stejně tak genderová a jiná vyváženost, ovšem to asi nikoho nepřekvapí. Jinak média jsou a budou nástrojem propagandy vždy a mám trochu podezření, že Vaše skuhrání je trošku neupřímné, poněvadž myslím, že nacionalistická propaganda a nalejvárna by Vám asi nevadila, kdyby byla zrovna v kurzu. Svět není a nebude dokonalý a vždy bude pokřivený podle toho, jaká móda zrovna vládne…

 6. Březen 13, 2010 08:15

  Wolf: Dříve (80. léta) se točila spousta politicky nekorektních filmů. Třeba série Death Wish s Charlesem Bronsonem. Stárnoucí architekt bere spravedlnost do svých rukou a doslova čistí ulice od kriminálníků (revolverem, zatímco oni mají většinou jen nůž nebo vůbec nic!), které nezřídka kdy představují černoši nebo ,,arabské“ typy, v pozdějších dílech hlavně bílí feťáci. Hlavní hrdina je vykreslen jako 100%-ní klaďas a kryje ho policie i občané města (většinou běloši), kde působí. Kupodivu tahle série bežela několikrát i na Nově. To byly tenkrát časy:-)

 7. Ahaman permalink
  Březen 12, 2010 23:13

  Ano, propaganda dnes umí vymýt mozky daleko efektivněji než dříve.
  Kdo je zvyklý číst mezi řádky a kriticky myslet, tak ji rozezná hned. Jenže takových lidí je povážlivě málo.
  Jiný jí zachycuje tak nějak podvědomě…., ale většina lidí už přestala vnímat, že se jedná o někým předkládaný obraz nebo o nenápadně podsouvanou myšlenku.
  Nepříjemné je to, že celková doktrína režimu se skládá z celé mozaiky dostupných forem propagandy. Takže ať už se jedná o běžné reklamy z ekonomické oblasti nebo o výchovné kecy z politiky, jsme bombardováni stále stejným stylem „výchovy“, který patrně nikdy neskončí. Bez spotřeby, bez apelu na ty nejhorší lidské vlastnosti, a tedy bez reklam, se to jejich slavné tržní hospodářství neobejde. Bez neustálého vnucování multi-kulti názorů se zase neobejde liberální forma demokracie. Takže to do nás cpou horem dolem, ráno, večer, ve městě, na vsi, všude a pořád. No a slabší nátury časem rezignují a přestanou s tím vnitřně bojovat.
  Nevím, možná to bude znít trochu paranoidně, ale často si kladu otázky: „Co vlastně scénárista chce, abych si o tom myslel ? Jak je zaměřeno médium, které mně myšlenku předkládá ? Proč někdo chce, aby to dílo takto vyznělo ? A ke komu patří autor ?

 8. Wolf permalink
  Březen 12, 2010 20:50

  Nedávno jsem ze sentimentu sledoval na Primě první díl Knight Ridera – jako kluk jsem ten seriál hltal na rakouské televizi a nikdy jsem vlastně neviděl, jak ta sága začala. V jedné scéně se tam objeví dva černošští zloději aut. Jaksi automaticky mi v hlavě seplo,jak je možný, že jsou obě negativní postavy černoši. Seriál se ovšem začal točit v roce 1982. Tehdy tou korekntostí splečnost nebyla prostoupena do té míry jako dnes. Teď by minimálně jeden z té zlodějské dvojky MUSEL být běloch, a nejlépe ještě bez vlasů a v bombru s nášivkou Skrewdriver, aby bylo propagandě učiněno zadost. Dnes stačí na obal desky dát snědého zloděje autorádií a malér je na světě. Viz Brichtova kauza Deratizér, kterou ještě rozdmýchávala inkvizitorská ohalení levicových intelektuálů typu: http://gnwp.cz/content/deratiz%C3%A9r-ale%C5%A1-brichta
  Jak říká R.O., už tu chybí snad jen zasouvající se jehly k určování signum diabolicum…

 9. Juris permalink
  Březen 12, 2010 20:34

  Jinak, samozdřejmě přidávam souhlas! článek povedený!

 10. Juris permalink
  Březen 12, 2010 20:33

  JE to dlouho, nijak jsem po tom bohužel nepátral, ale kdysi jsem na tohle téma vedl diskuzi ve škole s učitelkou, když jsme si o volné hodině dějepisu pustili film s Conerym jméno růže, a poznamenal jsem, že by mě zajímalo jak se ve 14. století vyskytl v klášteře negr jakožto mnich. což byla asi největší absurdita kinematografie. Po nedlouhé diskuzi jsem se dozvěděl, že existuje nějakej právní předpis, mezinárodní smlouva, či něco podobnýho, kterej nařizuje, že v každém filmu musí hrát alespoň jeden černoch. Učitelka s obsazením jakožto dějepisářka taky moc nesouhlasila a velice vstřícně mi tohle vysvětlila, dokonce řikala i nějaký oficiální označení toho dokumentu a co v něm přesněji stojí, ale na to už si určitě nerozpomenu…

 11. Michael Voormman permalink
  Březen 12, 2010 19:13

  Pěkný článek,je to něco strašnýho,když se člověk dívá na Americké filmy.Negr je tam většinou za vědce,lékaře apod.,samozřejmně je za dobráka a ještě jsem si všiml,že árijec je většinou za padoucha a v samozřejmně v každém Amer. filmu(i v animovaném) musí být negr,jinak je to diskriminace.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: