Skip to content

Vznik národního socialismu

Únor 27, 2010
by

Popsat a jasně definovat národní (nacionální) socialismus je zřejmě nemožné, neboť tento se vyvíjel v mnoha variantách a zemích. Každopádně se nejedná o tu jedinou a náhodně vytrysknuvší mutaci, vyvíjející se v té jedné nebohé zemi, jak se nám snaží někdo neustále namluvit.

Termín nacionální socialismus zřejmě do politického slovníku uvedl francouzský nacionalistický spisovatel Maurice Barrès, když v roce 1896 za prvního „nacionálního socialistu“ označil aristokratického dobrodruha markýze de Morèse. Morès nejprve zkusil štěstí v Severní Dakotě, a když tam jeho dobytčí farma zkrachovala, vrátil se na počátku 90. let do Paříže, kde zorganizoval skupinu, která vytloukala židovské obchody a kanceláře.Morès měl jako dobytkář blízko k dělníkům z pařížských jatek, kterým se zamlouvala jeho rétorika se směsicí antikapitalismu a antisemitského nacionalismu. Příslušníci jeho komand se oblékali jako kovbojové, nosili kovbojské klobouky, které markýzovi na americkém západě padly do oka, takže s nepříliš značným vynaložením fantazie můžeme konstatovat, že tyto kostýmy vlastně byly signálem prvních fašistických uniforem. Na počátku dreyfusiády Morès v souboji zabil oblíbeného židovského důstojníka, a posléze se sám stal obětí Tuarégů, kteří byli jeho průvodci na jeho saharské expedici v roce 1896. „Život nabývá hodnoty jen díky činu,“ prohlašoval Morès. „Tím spíše, je-li tento čin smrtelně nebezpečný.“

Pravděpodobně prvním konkrétním klasickým případem „nacionálního socialismu“ vědomě uváděného do praxe byl tzv. Cercle Proudhon ve Francii v roce 1911. Šlo o skupinu, která si kladla za cíl „sjednotit nacionalisty a levicové antidemokraty“ do ofenzívy proti „židovskému kapitalismu“. Byl to výtvor Georgese Valoise, dříve aktivisty Maurassovy Action Francaise, jenž se od svého mistra odpoutal, aby se aktivněji mohl soustředit na boj o dělnickou třídu. Ta měla být zbavena příchylnosti k marxistickému internacionalismu a získána pro věc národa. Brzy se však ukázalo, že pro Valoisovu věc, pro jím hlásaný „triumf heroických hodnot nad mrzkým buržoazním materialismem, v němž Evropa nyní tone,“ … pro „probuzení Síly a Krve proti Zlatu“, se ve Francii tamější doby podaří získat jen hrstku intelektuálů a žurnalistů.

Podobné snahy o vytvoření specifických národně sociálních hnutí bychom dozajista mohli vystopovat ve všech zemích Evropy. Použil jsem zde pouze francouzský příklad, neboť z lůna této země vychází na poli politiky mnoho novátorských myšlenek.

zdroj: Anatomie fašismu – Robert O. Paxton, Nakladatelství Lidové noviny, s.r.o., 2007

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: