Skip to content

Zákaz DS aneb demokracie požírá sama sebe

Únor 22, 2010
by

Osobně jsem zákaz DS očekával. Nevěřím tomu, že v dnešní totálně zkorumpované době, by si zrovna soudy zachovaly nezávislost. Jen prostě první pokus byl diletantsky odfláknut a daná doba pro zákaz zřejmě ne tolik vhodná.

Modelů politického vývoje společnosti je více. Co si pamatuji, tak na původní řeckou demokracii se pasoval tzv. koloběh tří stavů, kdy demokracii střídala oligarchie, poté přišla totalita a znovu dokolečka. Samozřejmě nic neplatí na 100% a výjimek bylo jistě více než dost už jenom proto, že politika je věc nevyzpytatelná a působí na ni spousta vnitřních i vnějších vlivů. U nás po pádu komunistické totality ona vláda oligarchie přišla nějak rychle. Navíc dnešní oligarchie je podivná a nevyzpytatelná.V historii vždy trvalo delší dobu, než se nějaká rodina dostala na výsluní, musela navíc prokázat jisté schopnosti a oligarchové byli na očích. Dnes tomu zejména v postkomunistických zemích je naprosto jinak. Majetná elita je schována za neprůhledné akcie, vyrostla z privatizačních tunelů přespříliš rychle a ty schopnosti se ve většině případů týkají pouze umění korumpovat, obcházet zákony a nebrat na nikoho ohledy.

Myslím, že se nacházíme v době, kdy demokracie (její zbytky) stále výrazněji přechází právě ve vládu elit. Demokracie je těžce nemocná, rozežírají ji metastáze korupce a celkového nejen morálního úpadku. Nikdo se tedy nemůže divit, že se ozývá volání po radikální změně. Nějaké ty moralizující švindle v podání kalouskovců, zemanovců atd. jsou jen vějičkou pro důvěřivé a pokusem o další zachování stupňujícího se marasmu. Pouze konzumní bohatství drží společnost v relativním klidu, i když stále více lidí si uvědomuje, že pouhé materiální zaopatření k absolutní spokojenosti nestačí a hledá nosnou ideu.

Systém v moci zbohatlíků schovávající se za „demokratické instituce“ se snaží zdání svobody co nejvíce zachovat, a to hlavně prostřednictvím všudypřítomné propagandy. Samozřejmě si je vědom, že zejména kvůli zhoršující se hospodářské situaci nebude toto vymývání mozků fungovat věčně. Proto kromě konzumním cukru nastupuje i bič. Zde nejde jen o zákazy nepohodlných politických stran, ale o stále větší trestání všech politicky nekorektních projevů. Dostáváme se tudíž k paradoxu, kdy se ve jménu svobody, rovnosti a demokracie systém chová nedemokraticky a potírá další a další občanské svobody. Demokracie doslova pojídá sama sebe.

Cesty zpět zřejmě není. Nenažranost elit se bude zvětšovat a v důsledku toho pro ostatní zůstávat méně prostředků. Čekají nás stále větší sociální rozdíly, které až nabobtnají na neúnosnou míru povedou k revolučním změnám. Otázkou pouze je, kdy k tomu dojde a jakou formu daná totalita bude mít.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Ahaman permalink
  Únor 24, 2010 14:36

  Kéž by to bylo, jak píšete, pane Orle.

 2. Orel permalink
  Únor 23, 2010 01:33

  Souhlas s panem Ahamanem. Bylo by dobré, kdyby to byly bílé vlastenecké síly a kdyby jejich organizace byla celoevropská.

 3. Ahaman permalink
  Únor 22, 2010 23:14

  Bude záležet na tom, jak budou ty potenciálně revoluční síly připraveny na převzetí moci. Budou-li mít za sebou propracovanou ideologii, která bude v značné části společnosti známá a kladně přijímaná, budou-li považovány na dostatečně kompetentní a přesvědčivé, budou-li mít charismatické vůdce a potáhnou-li za jeden provaz…..
  Hnutí, které toto splní, tak vyhraje.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: