Skip to content

Počet přistěhovalců rapidně roste

Únor 11, 2010
by

V tisku se objevila zpráva, že ve Španělsku počet přistěhovalců za poslední desetiletí vzrostl šestinásobně, což představuje hrozivých 12 procent celkového počtu obyvatel. Důvodem přistěhovalectví byla zejména potřeba pracovníků během hospodářského růstu, přičemž přistěhovalci zaplnili polovinu pracovních míst vytvořených mezi lety 2000 a 2008. Paradoxem k tomuto údaji je, že nyní nezaměstnanost ve Španělsku dosahuje hrozivých 19 procent.

O „jižanských“ státech Evropy  si myslím svoje, tento jev je však bohužel patrný všude a nevyhýbá se ani naši republice. Problém totiž není pouze v přistěhovalcích, ti jdou prostě jen za lepším žitím. Problém je v nás, ve zlenivělých a hamižných Evropanech, kdy některým smrdí „podřadná práce“ a raději jsou závislí na sociálních dávkách. Zatímco páni podnikatelé se snaží vytřískat co největší zisky, a proto vítají příliv gastarbeiterů.

Lidé stále více opovrhují jakoukoliv fyzickou prací. Zde se dostáváme až ke krajnostem, kdy pro mnohé jsou problémem elementární úkony nutné v dnešní době k přežití, tedy návštěva obchodu či udržování domácnosti. Na vše se dá přeci někoho najmout, zatímco já budu přemýšlet nad tím, kde ze společnosti vytřískat co nejvíce peněz. I manuelně zruční jedinci se vyhýbají řemeslům a místo toho se raději trápí na pochybných školách. Dostáváme se tak nejen k paradoxu prodavaček s maturitou, ale i problému kam umístit nadbytek odchovanců nejen humanitních oborů. Vytváří se tudíž práce pro práci, hromady institutů zkoumajících nesmrtelnost chrousta, kontrolních úřadů hlídajících jiné kontrolní úřady atd. Že tohle vše rovněž neúměrně zatěžuje sociální systém je nad slunce jasné.

Dobře si pamatuji Topolánka poplácávajícího se s představiteli komunistického Vietnamu, kde společně jásali nad dohodou umožňující k nám příliv levné pracovní síly z této asijské země. Nadnárodní koncerny zajímá krátkodobý zisk, takže je pro ně příval zahraničních pracovníků v době hospodářského boomu přínosný. Srážejí mzdy i místním, lze je lépe přesouvat a v případě útlumu snadněji propustit. Otázku, co poté s nimi, ostatně pak již musí řešit daný stát a koncernů se to nikterak nekoktne. U první generace přistěhovalců se lze snad setkat ještě z vděkem za možnost lepšího žití, ale jak dokazuje nejen hořící Paříž, od zde již odrostlých se dočkáme jen nenávisti.

S tímto problémem se potýkaly všechny historické civilizace a v mnohých případech byla neochota žít spartánským životem předků hlavním důvodem zániku dané civilizace. Vzpomeňme si například na osud Říma a uvědomme, že v dnešní globalizované době jde všechno tak nějak mnohem rychleji.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Ahaman permalink
    Únor 11, 2010 15:14

    Přesně tak. Bohužel zde neexistuje žádná strana s výraznou podporou, která by prosazovala vhodnou imigrační politiku. A navíc-náš vztah k práci opět souvisí s měřítkem hodnot, které si určitými rozkladnými elementy necháváme mnohdy vnucovat. Pokud někdo považuje za úspěch to, že podvedl spoustu lidí, nebo za práci to, že spekuluje třeba na burze, tak to je potom těžký…..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: