Skip to content

Hoši od Zborova by se divili

Leden 28, 2010
by

V této úvaze se rozepíšu o zahraničních misích naši armády.  Sdělovacími prostředky jsou nám neustále předhazováni novodobí „hrdinové“, jak odjíždí někam do ciziny, jak jsou vyznamenávání po návratu, jak těžký a nebezpečný je jejich pobyt na těchto misích. Stejně tak nám masmédia pravidelně servírují, že kdejaký politik navštívil tyto „naše zachránce“ a mluvil o jejich důležitosti, jako by se pomalu jednalo o spasitele celého světa.Tyto zprávy jsou předkládány stále dokola a občanovi se musí zdát minimálně únavné a otravné.  Ještě horší to však bude, když se zamyslíme nad tím, kolik tyto mise stojí a komu slouží.

Podíváme-li se na to, kde působí naši vojáci ( Irák, Afganistan, Kosovo, atd. ) musíme si všimnout, že prakticky ve všech případech se jedná o země, které napadla armáda USA a poté je okupovala nebo okupační správu předala některému ze svých spojenců.  A o to tady jde, USA nemají neomezený počet vojáků a nafukovací armádní rozpočet, proto rádi využívají finančních prostředků a vojáků svých vazalů.  Bohužel k těmto vazalům patříme i my, jinak si nedovedu vysvětlit rostoucí počet misí a zvyšující se náklady na ně. Holt to je zřejmě ta naše výhoda členství v NATO.  Dříve jsem bránili mír a socialismus, nyní na bodácích šíříme demokratické euroatlantické hodnoty . Za komunistů jsem zde měli základny se sovětskými vojáky, teď tu sice žádná cizí vojska nejsou, ale snaha po vytvoření té správné Americké přítomnosti byla ze strany uvědomělých politiků více než enormní.. Nepamatuji, že by jsem v době členství ve Varšavské smlouvě posílali svoje vojáky do zahraničí., možná tak zbraně.  Suma sumárum, naše patolízalství vůči mocnostem se nesnižuje, naopak stále zvyšuje.

S přibývajícími misemi a počtem vojáků na nich rostou samozřejmě i náklady. A i v době krize,l kdy se běžní občané berou na hůl kde lze, se počítá s navýšením žoldáků posílaných do zahraničí. Tyto peníze by dozajista šlo využít účelněji a to nejen v rámci armády ČR. Argument o získání bojových zkušeností, které by později bylo možno využít při obraně  naši vlasti, také příliš neobstojí. Hory Afganistanu či pouště Iráku našim přírodním podmínkám příliš neodpovídají a styl boje okupant (naši vojáci) vs. partyzán by byl při útoku na naši vlast opačný. Z tohoto důvodu by bylo jistě výhodnější investovat tyto peníze do obraných zbraní nebo výcviku v našich podmínkách.

Legionáři u Zborova bojovali a riskovali své životy pro vlast a to bez nároku na odměnu. Dnes jezdí naši vojáci do ciziny bojovat za cizí zájmy, zato za naše nemalé peníze.

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. Filip Jandus permalink
  Únor 23, 2010 20:48

  Já naprosto souhlasím s militarem. Kam to naše kdysi krásná, poté mnohdy okupovaná a bolševiky kulturně a všelijak jinak zničená , vlast spěje?

 2. Ahaman permalink
  Únor 1, 2010 10:08

  Nejen že se „naše“ armáda účastní stále více misí a vynakládá peníze na obhajobu cizích zájmů, začala dokonce ve velkém nakupovat zbraně v Izraeli. Není tajemstvím, že v době, kdy se Izrael dostává alespoň do částečné diplomatické izolace, tak přesto ČR zůstává jedním z jeho nejvěrnějších spojenců.

 3. vincent vega permalink
  Leden 31, 2010 23:17

  to militar :
  vystihl jsi to naprosto přesně,mám stejnej názor..
  jen ty „vlezdoprdelky“ bych přehodnotil na trochu tvrdší výraz a to „přizdisráče“..:-(

 4. hmmm permalink
  Leden 31, 2010 20:59

  NATO je servisní organizací amerických výbojných válek

 5. Were-wolf permalink
  Leden 31, 2010 15:24

  Z ČR se stejně stává Americký protektorát a lidi si to vůbec neuvědomují.Nebo mě snad chcete tvrdit že tento stát má vlastní zahraniční politiku ??Se mi opravdu nezdá ………..

 6. militar permalink
  Leden 31, 2010 14:48

  Národe Český, kde je tvá hrdost? Pořád někomu lezeme do zadku. Jednou to jsou Němci, pak Rusové a teď zas Američani. Pořád to je dokolečka dokola. Odejdou Němci, pověsíme Fašisty, Odejdou Rusové, pověsíme komunisty, Odejdou Američani, pověsíte mně. Slováci mají pravdu, když říkají že umíme plavat ve větru. Jsme vlezdoprdelkové a intrykáni. Jste na sebe Češi hrdí? Já se za nás stydím! Němci nastolili diktaturu a komunisté zakázali politické strany. Vážně nevidíte co se děje? Zas se zakazují strany( Dělnická) a zas lezeme Americe do zadku. Amerika na blízkém východě rozpoutala válku o ropu a my i když všichni víme že jde o zlodějskou válku jí v tom pomáháme. Dnešní politici patří do kriminálu a lze je odsoudit podle zákonů, které oni sami vymysleli a schválili. Spoluúčast a páchání trestného činu za účelem vlézt Americe do pr…. Hitler je podle nich největší zločinec století. Amerika jako jediná a první zločinecká země shodila jadernou bombu na lidské bytosti. A co? To je v pohodě a já se ptám, proč jeden může zabíjet bez výběru lidské rasy politické příslušnosti a čehokoliv. Věřte, že až se jim znelíbíme, tak na nás hodí bombu aq my jim za to budeme děkovat. Možná tu bombu na sebe hodíme sami. Citoslovce údivu už není Jů ale Wau. Tak jen Go češi.

 7. Rada permalink
  Leden 30, 2010 09:25

  http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=659336
  to ukazuje za koho naši politici kopou. Jak pro komouše bylo se Sovětským svazem na věčné časy, tak nyní pro některé „pravičáky“ platí totéž o USA.

 8. Andy permalink
  Leden 28, 2010 15:44

  K těm penězům v poslední větě jen pro zajímavost. Měla jsem kamaráda, jehož táta byl MPík(vojenská policie), hodnost podplukovník. Byl 2x v Iráku, když tam Češi tehdy měli vojenskou policii. Za první nasazení, kdy byl měsíc v Basře, kdy celou dobu seděl na základně a dohlížel na víceméně rutinní výcvik dostal odměnu 40 tisíc dolarů(tehdy dolar cca 25 Kč). Za druhý pobyt, 2 týdenní, dostal asi 55 tisíc dolarů. Ne, že bych jim to záviděla, o ty peníze nejde, ale pořád to musí někdo zaplatit, takové prémie.
  Ale story, co povídal kámoš z doslechu od otce, jak to funguje v dnešní AČR, to je na dost dlouhý příběh. Ty prémie atd., to jsou ty nejmenší náklady, kterými současná armáda plýtvá.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: