Skip to content

Kde šetřit?

Leden 11, 2010
by

Častokrát, nejen co se týče politického boje, narážíme na otázku neustále masivnějšího zadlužování (státu, samosprávných celků, obcí i jednotlivců). Pominuli fakt, že v zemích ( USA, Velká Británie ), které jsou modlou pro ty, co povětšinou nejvíce nad tímto jevem lamentují, dochází k většímu deficitu než u nás, musím prohlásit, že se jedná o jev velice nedobrý. Pouze zásadně nesouhlasím, s řešením jež navrhují dříve zmiňovaní lamentující asociální „pravičáci“. Obecně se uvádí, že ke snížení schodku rozpočtu jsou dva nástroje, a to zvýšení daní či snížení sociální štědrosti. To je ovšem pouze velice  zjednodušující a demagogií zavánějící propaganda těch co odmítají vidět dále.

Daně není potřeba zvyšovat, pouze stačí zajistit jejich spravedlivé vybírání. V dosavadních „úsporných balíčcích“ zatím vždy došlo ke zvyšování těch daní, které se dotýkají obyčejných lidí ( spotřební, ekologické daně, DPH, z odvodů zaměstnanců), a to v příkrém rozporů se snižováním daní nadnárodním koncernům atd. Všichni, kdo nahlédnou pod pokličku účetnictví firem a podnikatelů, znají, jak ke konci roku probíhá šílenost zvaná „daňová optimalizace“. Kdy jediným účelem je odvést co nejmenší daně. A tak se nakupují zbytečnosti (luxusní auta pro majitele či ředitele), zadávají všemožné studie ( jak jinak než za provizi známým) atd. To se děje prakticky v celém spektru ekonomiky, tedy od podnikatelů na vlastní pěst až po giganty s deseti tisíci zaměstnanci. V některých případech dochází pomalu k tunelování či účelným daňovým podvodům. Kontroly jsou minimální, postihy ojedinělé a naprosto směšné. BIS a policie skrze pronásledování ukrutných extremistů na to nemá zřejmě čas. Stejně je tomu obecně s hospodářskou kriminalitou všeho možného druhu a korupcí. A tak se drancuje co to jde, desítky (spíše stovky) miliard utíkají do zahraničí či novodobým zbohatlíkům. To, že pak někde schází je druhá věc.

Raději však pojďme k dalšímu nástroji snižování deficitu rozpočtu, a to k šetření. Podle toho, co předvádí naši „ekonomové“ a politici, to vypadá, že lze šetřit pouze na důchodcích a rodinách s dětmi. Například toho, že je u nás výstavba dálnic mnohem dražší než v zahraničí, si tito přeplácení experti nevšimnou. Ještě tak. Vždyť stavební firmy patří k nejštědřejším sponzorům (korupčníkům) politických stran. Takto bychom mohli zmínit všechny oblasti, kde se zadávají státní zakázky. Opět nám zde mizí desítky (stovky) miliard a další případné kroky vedoucí k možnému šetření, jako je omezení přebujelého úřednického aparátu či zabránění zneužívání sociálních dávek jsou oproti ztrátám způsobeným korupcí již méně podstatné.

Závěr: Divadlo nám zde budou hrát, dokud jim ho budeme baštit. Dokud se necháme ukolébat fraškou zvanou volby, svou zlost místo těch manipulátorů nahoře budeme směřovat vůči sousedovi s o trochu lepším autem. Těm, co drancují náš rozpočet a majetek, politici na jejich tučné zisky nesáhnou, protože ti jim přisypávají a pak by mohli přestat. To si raději vyberou bezbrannou oběť. Mladým nalžou, jak musí živit důchodce, více vydělávajícím, jak ze svých daní platí asociály či naopak atd. Rozděl a panuj. To platí dnes možná více než kdy jindy.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Ahaman permalink
    Leden 11, 2010 10:36

    Přesně tak, velmi výstižné…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: