Skip to content

Ztracené bílé migrace – Tocharové

Prosinec 28, 2009
by

Tocharové bylo etnikum indoevropského původu, které žilo v oblasti Tarimské pánve v dnešním Sin-ťiangu na východě Číny. Mluvili indoevropským jazykem — tocharštinou, což byl nejvýchodněji rozšířený indoevropský jazyk. Jsou nazýváni také jako Aršiové, Asianité, v antických pramenech Asioi. V povodí řeky Tarim byly nalezeny mumie, které patří Tocharům. Mumie mají zřetelně evropské rysy. Testy DNA prokázaly, že mumie mají haplotyp charakteristický pro západní Eurasii v oblasti Ukrajiny. Tolik stručně se dovíme z české mutace  Wikipédie.

Tocharové dosáhli pouště Taklamakan ( poušť mezi Kazachstánem, Kirgizstánem a Tibetem ) v Číně kolem roku 1500 př.n.l. O této velké migraci se nic nevědělo až do roku 1977, kdy byly nalezeny 3500 let staré hrobky těchto lidí. Díky přirozené suchosti prostředí zůstalo mnoho mrtvol perfektně zachovaných, se zrzavými nebo blond vlasy, dlouhými nosy, kulatýma očima a precizně utkaným tartanovým oblečením ( které je většinou spojováno s Kelty ve Skotsku ).

Tocharská mumie s dlouhými plavými vlasy, které se perfektně zachovaly v copáncích. Předměty z tkaného materiálu, identického s keltským plátnem, jasně dokazují indoevropský původ Tocharů

Na začátku devadesátých let bylo již odhaleno více než 1000 europoidních mumií z hrobů v regionu pohřebišť nazývaném Wapu, ale v roce 1998 čínská vláda zastavila další archeologické expedice do dané oblasti, jako by se obávala světu ukázat více dávných evropských tváří.

Současní obyvatelé okolních oblastí zjevně nejsou čistými Asiaty, také hovoří spíše jistou formou turečtiny než čínštiny, a i v současné době se snaží  získat nezávislost. Objevení bělošských mumií jen zdůraznilo jejich rasovou a etnickou odlišnost od Číňanů a tento případ se proto stal politicky „ horkým bramborem“ pro čínskou vládu.

Jelikož není známo, jaký přesně měli Tochaři vliv na čínskou civilizaci, je pouze předmětem spekulací, které se zakládají na starých buddhistických rukopisech, že zásady buddhistického náboženství mohly být na Dálný východ přineseny těmito tocharskými Kelty. Existence Tocharů může též vysvětlit další velkou čínskou záhadu. Existenci stupňovitých pyramid nedaleko města Xian v provincii Qui Chan. Tyto pyramidy nemají v Číně své předchůdce, ale jsou běžné pro europoidní civilizace.

Postupem času se  Tocharové pomísili s mongolskými kmeny, které je obklopovaly, a tímto způsobem zanikli – ale rysy lidí žijících v této části Číny stále vykazují evropský vliv – a podstatně se etnicky liší od ostatních obyvatel Číny a ani blond vlasy u nich nejsou výjimkou.

Reklamy
komentářů 7 leave one →
 1. Gemars permalink
  Září 30, 2012 21:06

  V článku je chyba, sin tiang je na Západě Číny.

 2. Andreos permalink
  Květen 16, 2011 11:44

  Tochary stará Čína ovlivněna určitě byla, otázka je do jaké míry. Zdá, se že první vyspělá městská civilizace byla v Číně založena při vpádu bojové aristokracie s vozy, koňmi a železnými zbraněmi. To všechno vypadá na nordické kočovníky. Také sem přinesli pluh, bronz, kolo, koně, podkovy, možná i mlýny. Tehdy také v Číně vzniklo první písmo, možná že i papír a buddhismus sem přinesli tito předchůdci Tocharů.
  Viz odkazy, co tady uvádím a viz i můj příspěvek k článku Rasa a mýtus.

 3. Orel permalink
  Květen 14, 2011 02:32

  Tady je článek o Turáncích na Wikipedii:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Turan

  Podle toho se jednalo o indoíránské etnikum, o kterém se píše v Avestě a které žilo kdesi ve Střední Asii. Později zmizeli, ale jejich jméno Peršané přenesli na další kmeny, které je ohrožovaly, zejména si je ztotožnili s Turky.

  Když připustíme, že stará Čína byla ovlivněna Tocháry (což nepovažuji za průkazné), tak nevím, že by podobné vlivy působily na staré Turánce. Něco by se dalo snad najít v díle A- V. Bartholda „Turkestan Down to the Mongol Invasion.“ Autor tam stručně popisuje středoasijskou indoíránskou kulturu před arabským vpádem.

  Mnohem později se koncept turanismu dostal na Západ. Vznikla domněnka, že existuje/existovala jakási turánská rasa, tvořená neárijským lidem, jako jsou altajské národy a Maďaři, pak taky Japonci.
  Je to hodně zmatené, nějací teosofové prohlásili za turánskou rasu taky Aztéky a motali do toho Atlantidu.
  Je to asi takhle:

  1) staří Turánci – indoíránské etnikum;
  2) (pan)turanismus – myšlenka uralo-altajské jednoty, která se skutečnými Turánci nemá nic společného;

  3 maďarský druhoválečný tank Turán, původně vyvinutý Škodovkou pro čs. armádu

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tur%C3%A1n

 4. Květen 13, 2011 19:07

  Někde jsem kdysi četl, a myslím, že se tom Titáni nezmiňují, že Tochariánci měli silnej vliv krom Číny hlavně na kmeny, jenž se dnes označují jako Turané, kteří si od Tochariánců měli odvodit nejen jméno, ale převzít od nich způsob života a způsoby. Nečetl jste o tom taky někdo něco?

 5. Andreos permalink
  Květen 13, 2011 16:20

  Ještě odkaz na slovenský překlad kapitoly o Tocharech v Pochodu Titánů:
  http://beo.sk/pochod-titanov/466-06-na-koniec-sveta-stratene-biele-migracie

 6. Andreos permalink
  Květen 13, 2011 15:44

  Zde je jeden odkaz o Tocharech ve slovenštině:
  http://sk.metapedia.org/wiki/Biele_kmene_v_%C4%8C%C3%ADne
  Pod článkem je rovněž odkaz na anglický článek Marka Deavina: Aryans – Culture Bearers to China.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: