Skip to content

Iluze Vánoc

Prosinec 23, 2009

Tak tu máme svátky „míru a pohody“ zvané Vánoce, které jsou, světe div se, v stejném období jako období zimního slunovratu. Ale v čem tkví vlastně ta pohoda? Možná v tom, že v prosinci už nebudou politici zdražovat a ani nebudou o zdražování moc mluvit, aby po vánočním odpočinku po celoroční namáhavé, nevděčné a mizerně placené práci pro národní blaho mohly poctivě pracujícím tradičně ještě více přitáhnout šrouby.

Atmosféru „míru a pohody“ lze skutečně nastavit, otázkou však zůstává, proč se nesnažit tuto atmosféru udržet i během roku. O současných Vánocích jde spíše o davové šílenství a chaos, které spočívá v honbě za tím správným dárkem a po kterém zbude na Nový rok jen hromada odpadků a často „hluboko do kapsy“ jako bonus. V dnešní době je samozřejmě třeba držet standard a darovat především dárek, který je „in“. To samozřejmě není zadarmo. Naštěstí se i v tomto světě bezohledného kapitalismu najdou „hodní lidé“, kteří jsou ochotní půjčit, dokonce i důchodcům, tzn. bez ohledu na výši pravidelného příjmu. To vše za drobný úrok, 50 -100 %/měsíc, který se samozřejmě nezdůrazňuje. Vždyť jsou Vánoce, tak proč si je kazit. Vymahače a exekutory je možné pověřit i v lednu. Navíc celá současná ekonomika je založena na hypotékách a půjčkách, tak proč si nepůjčit i na dovolenou či dárky. Je třeba se inspirovat uvažováním vlastnímu zvláště některým menšinám a uvažovat krátkodobě, nejlépe ze dne na den, bez přílišné odpovědnosti a hlavně sledovat politicko-reklamní trendy.

Každý, kdo se rozhlédne kolem, nemůže popřít, že vánoční období ovládá komerce, která posouvá propagaci a prodej vánočních předmětů na čím dál dřívější období. Nastává boj o zákazníka s psychologickým využitím příslušných obrázků a nostalgických vánočních melodií. Pamětníci mohou dokonce i zavzpomínat na krásné prvorepublikové časy plné žebráků s flašinety, kteří se nám nyní pomalu vracejí zpět jako důkaz fungující demokracie a prosperující ekonomiky. To je ale v pořádku, vše se totiž odvíjí cíleně, podle dávného plánu. Penízky jako oběživo přece patří do oběhu, od toho byly přece stvořeny, navíc skutečná hodnota „papíráků“ je dost relativní.

A co pokora?  Vždyť se údajně v tomto období zrodil náš spasitel Ponechávám na svobodné vůli každého jednotlivce, zda má „dar cítit spasitele srdcem“ či používá logickou mysl nebo je konzumní materialista bez náboženské víry. Lidstvo však víru ke svému rozvoji potřebuje, mělo by však jít o víru, která odráží jak moderní vědecké poznatky (nikoliv pohádky a bajky), tak zároveň i neschopnost člověka fundovaně zodpovědět otázky vzniku vesmíru a života. Víru, o kterou by se mohlo lidstvo bez obav opřít jako o pevný výchozí bod pro svůj pozitivní a harmonický rozvoj.

V souvislosti s tím, co můžeme v těchto dnech vidět kolem sebe, na závěr připomenu trefná slova starého rabína Jacoba Wise: „Kdyby ten ukřižovaný měl bratra, který by se narodil v létě, to by byl teprve byznys“.

(přišlo e-mailem)

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. Prosinec 24, 2009 17:38

    Pěkně napsáno, polopatě, popravdě, ale na Vánoce moc pravdivě a bolestně než aby si to mohl běžný občan připustit.

  2. novopatriot permalink
    Prosinec 23, 2009 14:51

    Moc pěknej článek…a to s tím náboženstvím ke konci mi dost připomíná Masaryka…na tohle téma měl prakticky stejný názor…vlastně úplně stejný…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: