Skip to content

Bardův příběh: část VIII. – Náboženství nebo rozum

Říjen 13, 2009
by

Když dnes přijímáme pohanství, musíme být opatrní, abychom nepřijímali letitou neznalost a chybná pojetí. Kouzelníci doby kamenné byli prvními vědci našeho světa; byli to astronomové, bylinkáři, meteorologové, geologové, mozkoví chirurgové (trepanace), zubaři, matematici atd., a to, co dělali, byly v podstatě pokusy o vyřešení fungování věcí. Nicméně kvůli skutečnosti, že museli začínat od začátku, mnohé z toho, co viděli, byla iluze a většina jejich teorií byla chybná. I když v průběhu objevili některé prospěšné, nadčasové a univerzální pravdy, a tyto pravdy bychom měli všichni naprosto přijmout. Skutečně viděli a rozuměli tomu, co je pro lidstvo dobré, co je podstatné a správné, jako je eugenika, a všechno tohle, můj milý čtenáři, je to, co tvoří moderní pohanství. Je zpátečnické být pohanem stejným způsobem jako naši vzdálení předci. Potřebujeme moderní vědecký rozhled, spočívající na podkladě tvořeném pohanskými hodnotami a ideály: věrností, moudrostí, odvahou, láskou, disciplínou, poctivostí, inteligencí, krásou, zodpovědností, zdravím a sílou. Může být romantické, nádherné, okouzlující a dokonce fascinující praktikovat pohanství, jak to dělali naši předkové, ale je to naprosto zpátečnické a nesmyslné.

Co  pohanství odlišuje od židokřesťanství, je skutečnost, že pohanství není dogmatické. Židokřesťanství zmizí, či nejlépe,  bude zredukováno v určitý kult pro idioty (což už se do určité míry stalo), protože jeho dogmata jsou založena na nevědomosti a chybném pojetí. Jenom hlupák následuje víru v „Boha“ (jakéhokoli boha!) nebo partenogenezi, když víme, že tyto myšlenky jsou založeny na neznalosti a mylné představě člověka doby kamenné. Tehdy neznali nic lepšího, ale my ano. Například víme, že duše neovládá let slunce; víme, že se nám pouze zdá, jako by se slunce rodilo a umíralo každý den, protože Země se otáčí kolem své vlastní osy. Víme také, že samotná představa bohů se zrodila proto, že tito pomyslní duchové byly antropomorfizováni v pozdní době kamenné a době bronzové. Zda věříme v několik bohů nebo jenom jednoho, v tom není žádný rozdíl, je to stejná hloupost. Dále nevěděli, že díky  pohlavnímu styku ženy otěhotní; věřili, že to způsobovaly sluneční paprsky nebo déšť, nebo že můžou přenést úrodnost Matky Země na ženy šleháním jejich zadnic březovými větvemi na jaře. Idea partenogeneze byla možná pouze proto, že před dvěma tisíci lety mnozí lidé na Středním východě stále nevěděli, jakým způsobem ženy otěhotní. Dnes už to všichni víme lépe.

Australští domorodci byli a stále jsou příliš hloupí, aby pochopili, že neexistují žádné duše. Černoši a ostatní nižší rasy byli a jsou příliš hloupí, aby pochopili, že neexistují žádní bohové nebo bůh jediný. Nejbystřejší Evropané odmítli náboženství a víru v boha podruhé v 15. století, kdy zažila věda klasického starověku renesanci, a víra v Boha se proměnila v náboženství pro nejhloupější mezi námi (a reformace přišla jako výsledek tohoto; pokusili se zbavit křesťanství veškerých nesmyslů doby kamenné, ale jak víme, uspěli jenom částečně). Východní Asiaté, oslniví Japonci a Korejci, a také Číňané, brzy následovali a od té doby zůstali na stezce vědy.

Jestli má být pohanství smysluplným, potřebuje být ideologií, nikoli náboženstvím, a bohové a bohyně musíme vidět v roli vzorů, a ne jako skutečné bytosti jakéhokoliv druhu. Ovšem, několik otázek zůstává vědou nezodpovězeno, v pořádku, jako například skutečně nevíme, odkud pocházíme, ani kam jdeme, až zemřeme, nebo dokonce, zda vůbec někam jdeme, takže v těchto případech se vždy můžeme obrátit pro odpovědi k mýtům. Ve všech případech, kdy toho víme víc než naši předkové, bychom měli a musíme vždy nahradit mýty a náboženství fakty a rozumem. Činili tak i kouzelníci vždy, když mohli, a nepřestali by tak činit, kdyby nebyli povražděni poskoky židů, když byla od 4. století a dál Evropa pokřeštanšťována (tj. mentálně zotročována!). 

Varg Vikernes

 

Průměrné IQ:

Skupina:

Většina z nich věří v:

56

Australští domorodci

duchy

62-67

Černoši

duchy a bohy nebo Boha („Alláha“)

85

Američtí indiáni

duchy a bohy nebo Boha

85

Arabové/Íránci/Pákistánci

Boha („Alláha“)

85

Indové

bohy

90

Turci/Středoasiaté

Boha („Alláha“)

90

Indonésané/Indo-Číňané

Boha („Alláha“)

100

Evropané

vědu

105

Východní Asiaté

vědu

Reklamy
komentářů 8 leave one →
 1. B.S. permalink
  Leden 6, 2015 01:05

  Andreos – Ateisté nebo flanďáci, oba tábory vykazují vysokou míru pokryteckého sebeklamu tváří v tvář existenciálním hrůzám, které lidskému vědomí přináší zkušenost s děsy sebeuvědomělého bytí. Flanďáci si imaginují dobrého Boha jemuž lze úporným řiťolezováním zalichotiti a tím si imaginovat lepší příští z nabyté přízně Boží moci. Ateisté v hrůze z neznáma prezentují veškeré všechno jako vědecky zmapovanou/ zmapovatelnou věc. Výsledným resultem obou táborů je konstatování – není se čeho bát, dosáhli jsme bezpečných mezí, které hrůzu z neznáma jíž nás trýzní naše vědomé bytí uspokojivě eliminují.Mezí flanďáků je na míru šitý Bůh, mezí ateistů je na míru ušité vytoužené bezbolestné nebytí, které má garantovati Smrť, zústává otázka ať jsme ateisté či teisté, jsme sami k sobě upřímní?

 2. Andreos permalink
  Leden 5, 2015 10:32

  http://streit.blog.idnes.cz/c/34151/
  http://streit.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=33846

  Docela dobré články hodící se k této úvaze. Mimochodem, podle mě asi nejlepší článek, jaký jsem od Varga četl.

 3. Timpa permalink
  Květen 24, 2011 09:00

  Pro mě je naopak tento člověk inteligentní hrát si na Pohany a věřit v bohy je něco tak umělého a směšného. Naší předci žily v přítomnosti nehráli si na něco nenosili šaty pravěkých lidi aby si na ně hráli. Dělali to v co věřily.

  Ne jak dneska si lidé musí hrát na různé etnikum nosit na sobě starověké šaty čím více oblečený do prastarých replik pohanských kněží tím více je Pohan. A k tomu musí smyšleně dokládat svoje etnikum že je Kelt či Germán aby byl více přiblížen své zálibě a mohl to čím obhajovat.

  Ono novopohanství je s prominutím blbost mě se to osobně líbí ale zakládat něco na neurčitých faktech. V autorově popsaných vlastnostech nemusím být pohan abych je uznával je to přirozené co by měl vyznávat každý člověk nebo bojovník.

  Když shrnete všechny pohany a střípky a odděláte omáčku tak zjistíte fakt že předkové uctívali přírodu byla pro ně posvátná a uctívali kult bojovníku nejsilnější přežije a se smrti si nelámali hlavu. V tomhle duchu by měl člověk vyrůstat.

 4. Říjen 14, 2009 01:04

  Autor tohto článku je úplný idiot s IQ pouličného psa !!!

 5. Wolf permalink
  Říjen 13, 2009 18:25

  Nazi ufologii přisoudili Vikernesovi v Lords of Chaos a on to v komentáři k té knize odmítá (viz oficiální stránky). Osobně nevím, že by se v tom ufologickém smyslu někde vyjadřoval (kromě jeho vyjádření v Irminsul, že lidskou rasu k nám přinesli roboti :o))
  Jeho článku beru jako dobrou pohanskou propagandu pro masy, která může přivést k duchovním otázkám i lidi se o duchovno normálně nezajímající. Kdo má zájem jít do hloubky, nebude mu Vikernes stačit.
  Bardův příběh bude mít už jen jeden díl. Pak napsal jen naštvanou reakci, že mu jeho články „kradou“ na burzum.com (jejichž chod nemohl ovlivnit, zvláště pokud jde o jeho stále nové prezentování se a popírání svých starých myšlenek. Na oficiálních burzum.org např. byly vymazány některé jeho starší články a rozhovory). Seriál poté ukončil.

 6. J.K. permalink
  Říjen 13, 2009 17:53

  no ja sem mel varga vzdycky rad a ten jeho ciklus pohanstvi na starym bratrstvi-to je proste parada. Ale tenhle clanek popira vsechno co tam psal a jestli je pravda jak rika martin, to s tema kosmickejma lodema a walhalou na mesici, tak to teda potes koste-to sem nevedel a celkem sem sklamanej

 7. Wolf permalink
  Říjen 13, 2009 15:43

  Na mě zase ten článek působí pozitivně, a to nejsem žádný „vikernesista“ :o) Líbí se mi, že se autor na pohanství dívá moderně. Že nechápe bohy jako reálné bytosti mimo vědomí člověka, ale jako vzory, archetypy v našem nitru. Musím souhlasit i s jeho přístupem, že pohanství neznamená návrat k slepému napodobování. Lidstvo se vyvíjí a omyly či chyby by neměly být dnešními pohany vyznávány jen proto, že tak činili pohané před nimi.

 8. J.K. permalink
  Říjen 13, 2009 11:05

  Rekl bych, ze si tento clanek dost protireci s temi clanky predchozimy (ktere jsou i na starem bratrstvi) Myslel jsem ze vikernes ma jasno v otazkach duse, bohu a take s posmrtnym zivotem a reinkarnaci. Zda se mi jako by uplne odvrhnul duchovno-sem celkem prekvapen-neprijemne

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: