Skip to content

Papež a víra v oživlou mrtvolu

Září 30, 2009
by

papez brnoTak to máme konečně za sebou, chce se mi říci. Kampaň větší než ve prospěch TOP 09, a to vše ku spáse pár desítek tisíc zfanatizovaných šílenců tísnících se na poli a jednajících na povel figur ve srandovních ohozech. Ne, že by víra nebyla potřebná, jen se mi zdá směšné vzývat kulturně cizího boha a klanět se dle příkazů pronášených v cizím jazyce povětšinou cizozemci. Pár slov pronesených šišlavou češtinou je pak důvodem k jásotu. To už je mi snad pochopitelnější uctívání zlatého telete, ostatně kombinace obojího se naprosto nevylučuje. Jsem prostě praktik a víru hledám ve svém srdci a ne za oltářem.

Šikana brněnských motoristů a kolem bydlících je zřejmě projevem té lásky ke Kristovi, jež je dle letáčků silou nynějších křesťanů. O charakteru katolických představitelů svědčí, že v době krize nebudou tolik tlačit na majetkové vyrovnání, ostatně už jen tahle návštěva nám dost pustila žilou. Odstupující kardinál Vlk je rovněž charakter a potvrzuje, kam směřuje hlavní zájem církve. Sype si popel na hlavu jen a pouze z důvodu nezískání majetku a katedrály. Nedivme se, katolická církev je stejně jako vše v dnešní době za výdělkem jdoucím podnikem, navíc dobře fungující  krize nekrize. Nechme však mrtvolu na kříži a hřešícím křesťanům popřejme jimi žádané peklo. Dle jejich běžného chování usuzuji, že tam bude pěkně narváno a svatý Petr se u nebeské brány moc nezapotí.

Zahraniční tisk nás kritizuje za vlažné přijetí papeže. Čemu se diví, když církev je v naší zemi z minulosti symbolem útlaku a poroby. Ke katolické církvi se dle sčítání lidu hlásí cca 30 % lidí, ale to je velice zavádějící. Mnoho uvedlo svou víru z důvodu pokřtění, i když ji vůbec nepraktikuje. Ostatně i k tomu pokřtění dochází jen na základě jakési „tradice“. A zde se právě dostáváme k meritu věci. Mnozí obhajují katolickou církev jako nositelku tradic. Zde se musím silně ohradit.

Křesťanství, stejně jako judaismus i islám, vzniklo na poměrně malém územním celku a ve specifické kultuře. Aby se v Evropě ujalo, muselo převzít spoustu již zde zakořeněných zvyků. A to je přesně ono, co se nám může zdát sympatické. Bohužel nosný program je stále vhodný pro blízkovýchodní despotickou společnost. Styl drž hubu a šlapej, pak se po smrti možná dočkáš nějakého ráje. Tato výzva k odevzdanosti nám musí být cizí. Já chci lepší svět a společnost již zde na zemi a nějaká nejistá vidina posmrtného ráje je mi vcelku ukradená. Holt jsem asi přízemní tvor. :-)

ilustrační foto: zdroj

Reklamy
komentářů 42 leave one →
 1. vonrammstein permalink
  Říjen 11, 2009 17:06

  Karolická Církev samozřejmě univerzální je, má to obsaženo i ve svém názvu.
  Mám pocit, že se tady veškerá pohanská argumentace točí na tom, že křesťané ukradli některé pohanské svátky.
  Křest není odvozen od ničeho pohanského, určitě ne v tom smyslu, jaký obsahuje.
  R.O.: Píše se smÝt, ale chci věřit, že to bylo z nepozornosti. Ale k věci: kdybyste nebyl líný seznámit s podstatou odpustků a zpovědi, zjistil byste, že zpověď z Vás snímá pouze hříchy věčné, nikoliv časné, zatímco odpustky (neplacené, dají se odkroutit jistými modlitbami, ale podstatou jejich účinnosti je vždy upřimné pokání, jinak nefungují), jsou schopné časné tresty umenšit nebo zcela smazat.
  Ale bez upřimné lítosti to nejde. To si pak můžete mechanicky drmolit modlitby třeba týden v kuse, a nebude Vám to nic platné.

 2. R.O. permalink
  Říjen 10, 2009 16:02

  Pokřtěn nejsem, takže dědičný hřích na mě lpí stále. :-). Teď ale vážně. Já jsem napsal svůj názor, svůj pohled na věc, který nikomu dalšímu nevnucuji. Jen ho předkládám podobně smýšlejícím lidem. Atheismus ( jinou víru ) již křesťané opravdu ostatním na rozdíl od minulosti neberou. Ale i z jejich příspěvků pod tímto článkem je cítit, že z jediného důvodu. Nemají na to již prostě ve společnosti sílu. Těch 30% uvedených v průzkumu je totiž značně diskutabilních. Ona spousta lidí uvede, že patří mezi věřící jen na základě toho křtu či jakési rodinné tradice. Praktikujících víru a skutečně věřících je mnohem méně.
  Můj negativní vztah ke křesťanství je skutečně spíše dán na základě vlastních zkušeností ( na jihu Moravy člověk na křesťany naráží ještě poměrně často ) než znalostí jejich věrouky. Mnozí křesťané mají jeden zásadní problém ( to je ostatně problém všech náboženství a ideologií ), neuvědomují si, že jejich víra není univerzální pro všechny, že jsou zde i lidé s jiným světonázorem. Církev je stejně jako celá společnost prolezlá hříchem a neřestí. A mnoho křesťanu spoléhá na to, že své nekalosti mohou ze sebe lehce smít různými ( zpovědí, modlitbou, finančním odpustkem ) úkony. To je prostě vidět na mnohých z nich. Přesto si stále myslím, že mezi nimi je spousta dobrých lidí co věří upřímně a chovají se podle hlásaných zásad. Ale tací jsou jistě i mezi komunisty. Amen.
  Mimochodem. Dnes jsem byl na svatbě kamaráda. Měl ji v kostele a vůbec mi nečinilo problém se ji zúčastnit.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: